Żyjemy w świecie, gdzie wszystko dzieje się bardzo szybko. Nauczyliśmy się, że chcemy rezultatów od razu, bo nie mamy cierpliwości aby czekać. Niestety zmiany w myśleniu o sobie zajmują czas, dla każdego jest to inny okres. Jeżeli przez lata powtarzaliśmy sobie, że jesteśmy niewystarczający, za głupi, niegodni, za słabi, to nie da się tego odwrócić w tydzień. Jedynie systematyczne pracowanie nad przekonaniami o sobie, może przynieść pozytywne rezultaty.
Chciałabym zachęcić wszystkich, którzy czują, że czegoś w życiu im brakuje, do poszukiwania. W naszym ciele ukrytych jest wiele tajemnic, które wychodzą w momentach dla nas w większości nieodpowiednich. Jeżeli nie skupiamy się na sobie i swoich odczuciach, to możemy nawet nie wiedzieć, że nasze ciało powtarza jakiś schemat. Obserwując swoje reakcje, można zauważyć w jakich sytuacjach przyspiesza nam oddech, kiedy zaczyna boleć nas brzuch, albo mamy w brzuchu jakieś skurcze.
Nic nie dzieje się bez przyczyny, wszystko ma jakieś znaczenie. Czasem obcy ludzie, których widzimy pierwszy raz w życiu, wywołują w nas poczucie zagrożenia albo wręcz przeciwnie jesteśmy bezpieczni. Nauki wyniesione z dzieciństwa zapisane są w ciele. Głosy innych ludzi też utkwiły gdzieś w naszych wnętrzach, już czas żeby zacząć je wyszukiwać i zmieniać. Jako dorośli ludzie sami możemy się sobą zaopiekować i nauczyć szacunku i miłości do siebie.
Ćwiczenie jak zacząć myśleć o sobie dobrze
- Najwygodniej założyć sobie gruby zeszyt do pracy nas sobą, żeby wszystko mieć w jednym miejscu. Przygotowujemy sobie listę zdań z pozytywnym przekazem np.:
- Jestem wartościowym człowiekiem
- Zasługuję na miłość, którą otrzymuję
- Jestem ze sobą bezpieczna
- Mam prawo do życia własnym życiem, takim jakie ja uważam za wartościowe
- Wszechświat/Bóg wspiera mnie w każdym momencie, nawet wtedy gdy tego nie rozumiem
- Zasługuję na wszystko co jest mi potrzebne i dobre w każdym momencie
- Jestem bezpieczna będąc samodzielna i bezpieczna
- Moje życie jest wolne od oczekiwań i opinii innych ludzi
- To jest dobre i w porządku, że dbam o siebie i swoje potrzeby
- Jestem wolna od okazywania sztucznej wdzięczności
- Wszystko co jest mi potrzebne otrzymuję w najlepszym dla mnie momencie
- Potrafię kochać i szanować ludzi takimi jacy są
- Z łatwością bogacę się na własnej pracy
- W moim życiu zawsze są kochający i życzliwi mi ludzie
- Moja świadomość bogactwa jest wolna od bogactwa innych
- Moje związki oparte są na miłości, zaufaniu i wzajemnym szacunku
- Podejmuję dobre dla mnie decyzje
- Ufam sobie i słucham własnej intuicji
- Jestem wolna od udowadniania sobie i innym czegokolwiek
- Jestem wolna od wszelkiej rywalizacji
Pokochaj siebie aby kochać innych
- Jestem wystarczająca taka, jaka jestem teraz
- Moja pomoc jest doceniana i odwzajemniana
- Zawsze spotykam ludzi, którzy mają mi do zaoferowania coś dobrego
- Wybaczam sobie błędy, które czasem popełniam
- Wybaczam rodzicom, że dali mi mniej niż oczekiwałam
- Wybaczam wszystkim, którzy mnie zranili, opuścili i zdradzili
- Sama jestem odpowiedzialna za swoje życie
- Sama kreuję swoje szczęśliwe życie
- Uwalniam od siebie poczucie cierpienia
- Uwalniam innych od moich oczekiwań
- Akceptuję siebie w pełni, bo jestem wystarczająca taka, jaka jestem teraz
- Sama wiem najlepiej na co mnie stać i co jest dla mnie najlepsze
- Zarabiam z łatwością, bo zasługuję na dostanie życie
- Jestem wystarczająco dobra w tym, co robię
- Doceniam i szanuję siebie za wszystko czego dokonałam
- Potrafię się sobą opiekować, dbać o siebie i swoje potrzeby
Zdania najlepiej żeby były w czasie teraźniejszym, staramy się nie negować niczego. Myślimy, co przemawia do nas najbardziej, które zdania czujemy najmocniej. Nie zastanawiamy się czy zdanie jest dla nas prawdziwe, ale szukamy czegoś co jest poprawne. Dla każdego z nas może to być zupełnie inny obszar, dlatego zdań powinno być jak najwięcej.
Cierpliwość prędzej czy później zostanie nagrodzona
2. Kolejny etap ćwiczenia, to wybranie 1-3 zdań, nad którymi zaczniemy pracować w pierwszej kolejności. Pracę zaczynamy zapisując wybrane zdania codziennie, przez minimum 7 dni. Skończyć ćwiczenie z wybranym zdaniem powinniśmy dopiero, gdy nie czujemy w nim żadnego oporu. Zdanie zapisujemy w trzech osobach, używając własnego imienia np.:
- Ja Joanna jestem wartościowym człowiekiem
- Ty Joanna jesteś wartościowym człowiekiem
- (On/Ona) Joanna jest wartościowym człowiekiem
Pisanie w trzech osobach ma na celu niwelowanie wpływu innych ludzi. Jako dzieci słyszeliśmy na swój temat różne opinie, wyrażane przez rodziców, nauczycieli czy kolegów. Jako dzieci nie wiemy, które opinie są prawdziwe, bo nie jesteśmy jeszcze świadomi ułomności innych ludzi. Czasem jako dziecko mogliśmy usłyszeć negatywną opinię na nasz temat, co zostało zapisane w podświadomości. Wiele cudzych myśli na nasz temat nie jest naszych, ale w nie wierzymy, nawet nie wiedząc, że je mamy. Dlatego ważne jest pisanie w trzech osobach i koncentracja na naszych odczuciach.
Obserwuj swoje reakcje, słuchaj własnych myśli
3. W pierwszych dniach pisania nowego zdania, możemy odczuwać opór. Nasz umysł może negować, to co zapisujemy. Dlatego przez pierwsze 3-4 dni, zapisuj co twój umysł neguje, z czym się nie zgadza, czemu zaprzecza. Zapisujemy zdanie poprawne a pod nim informację, dlaczego się nie zgadamy.
Np. Ja Joanna jestem wartościowym człowiekiem | Nie, bo nie spełniam oczekiwań rodziców.
Ja Joanna jestem wartościowym człowiekiem | Nie, bo za mało zarabiam
Pomocne mogą być pytania typu:
- Dlaczego się z tym nie zgadzam?
- Dlaczego tego nie mam?
- Dlaczego tego nie czuję?
- Co mi w tym przeszkadza ?
- Kto temu zaprzecza?
- Kto tak nie uważa?
- Co świadczy o tym, że to nie prawda?
Każdego dnia piszemy wybrane przez na zdania i jeśli czujemy opór, to zapisujemy także z czym się nie zgadzamy. W taki sposób, można dotrzeć do myśli, które mogą okazać się cudze.
Podsumowanie tygodnia pracy pisemnych
4. Po około 7-8 dniach pisania konkretnego zdania, zaczynamy pracę z tym, co wyszło jako zaprzeczenie. Warto zwrócić uwagę, które przekonanie powtarzało się najczęściej. Wiedząc już co nam przeszkadza w zaakceptowaniu wspierającego zdania, trzeba przeprogramować zaprzeczenie. Formułujemy zdanie w taki sposób, aby nasz umysł go nie odrzucał. Nie negujemy tylko przekształcamy.
Np. Ja Joanna jestem wartościowym człowiekiem |Zaprzeczenie: Nie, bo nie spełniam oczekiwań rodziców | Zmiana: Ja Joanna jestem wartościowym człowiekiem, wolnym od oczekiwań innych ludzi
5. Po pierwszych 3-4 dniach z zapisami naszego zdania, przestajemy notować wewnętrzną jego negację. Piszemy zdania wspierające, słysząc, że mamy opór. Akceptujemy, że nasz umysł jeszcze się buntuje, ale zaprzeczeniami będziemy się zajmować już wyłącznie po 7- 8 dniach pisania konkretnego zdania. W 7-8 dniu, na nowo koncentrujemy się na negacji, czy nadal jest silna czy może zaczynamy już odpuszczać i akceptować zdanie wspierające. Ćwiczenie trwa do czasu, aż całkowicie zaakceptujemy zdanie wspierające.
Wiem, że dla wielu osób będzie to zbyt trudne, bo trzeba poświęcić dużo czasu. Pamiętaj, że drogi na skróty nie zawsze prowadzą do celu ostatecznego.
Zostaw Komentarz