with Brak komentarzy

Mając chwile zwątpienia, czy droga, którą obrałam ma jakiś sens, trzeba się jakoś zmotywować do dalszej wędrówki. Myślę, że wzloty i upadki ma każdy, to nie jest tak, że jedni mają szczęście i im wszytko wychodzi, a innym nie. Ludzie, którzy dążą do osiągnięcia założonych sobie celów, idą na przód nawet, gdy piasek sypie im w oczy. Brak wytrwałości powoduje, że ludzie się poddają, dlatego nie każdy może dotrzeć do mety.

Lubię oglądać jak inni ludzie radzili sobie z przeciwnościami losu, nie poddając się, tylko podnosząc po każdym upadku. Poniżej przedstawiam kilka filmów, które mi poprawiały humor w gorsze dni i dawały nadzieję, że jutrzejszy dzień będzie lepszy.

The African Doctor / Bienvenue à Marly-Gomont

Uroczy film biograficzno- komediowy o lekarzu, który wraz z rodziną trafił do francuskiej wioski, gdzie miał leczyć pacjentów. Nie dość, że obcy, to do tego czarnoskórzy przybysze, wzbudzili olbrzymie zaskoczenie. Z początku zamknięta na nowych mieszkańców społeczność, z czasem zaczęła powoli otwierać się na rodzinę lekarza. Świetnie pokazane stereotypy, jakimi kierują się ludzie w styczności z czymś nowym.

Główny bohater doktor Seyolo Zantoko, bardzo długi czas stara się przekonać do siebie mieszkańców wioski. Jest bardzo mocno zdeterminowany i pomimo wielu porażek, nie poddaje się i w końcu udaje mu się zaskarbić sobie, sympatię sąsiadów. Dzieci i żona doktora też przechodzą ciężkie chwile, ale stanowiąc rodzinę są siłą, która pomaga im znosić wszelkie niedogodności.

The World's Fastest Indian / Prawdziwa historia

Biografia Nowozelandczyka, który w starszym już wieku postanawia spełnić swoje marzenie. Burt Munro, który skonstruował samodzielnie motocykl, wydając swoje ostatnie oszczędności, wyrusza w podróż do USA, aby wziąć udział w wyścigu na płaskiej powierzchni Bonneville Salt Flats.

Po przyjeździe do Ameryki, wciąż napotyka przeciwności, utrudnienia, które mogą mu zamknąć drogę do osiągnięcia zamierzonego celu. Burt nie złości się, nie buntuje tylko spokojnie przyjmuje wszelkie złe rzeczy, jakie się dzieją. Ten starszy pan, jest spokojny, widać, że nie musi się z niczym zmagać. Bije od niego dobro, które pomaga mu w poznawaniu dobrych ludzi.

Piękny jest ten film, możemy zobaczyć, że w każdym wieku można dążyć do realizacji marzeń i nigdy nie jesteśmy za starzy, żeby to zrobić.

The Pursuit of Happyness / W pogoni za szczęściem

To film, na którym się popłakałam, olbrzymia determinacja samotnego ojca, walczącego o lepszy byt, mocno mnie wzruszyła.  Chris Gardner w wieku trzydziestu lat, wraz ze swym małym synkiem zostaje bezdomnym. Przez rok mieszkają w samochodzie, nocują w publicznych toaletach na stacjach metra, w noclegowniach dla bezdomnych.

„ Jeśli masz marzenie musisz je chronić. Nie pozwól nikomu wmówić sobie, że nie możesz czegoś zrobić”. To piękne słowa, które utkwiły mi w pamięci. Wiem, że jest niewiele osób, które potrafią tak mocno w coś wierzyć, żeby walczyć z całych sił, aby to zdobyć. Warto obejrzeć w „Pogoni za szczęściem” żeby zdawać sobie sprawę, że nic w życiu nie przychodzi łatwo.

 

The Blind Side / Wielki Mike

Wiele razy myślałam o tym, w jaki sposób mogłabym zmienić świat, a wystarczy się rozejrzeć i zmienić życie, chociaż jednej osoby. Myślimy sobie, że tylko wielkie czyny się liczą, ale to nie prawda, każdy mały uczynek dobra ma olbrzymią moc. Okazując innym życzliwość, sami zyskamy na tym o wiele więcej, niż moglibyśmy się spodziewać.

Historia Michaela Ohera, bezdomnego chłopaka, przygarniętego przez zamożną amerykańską rodzinę, jest przykładem, jak można zmienić komuś życie. Przebojowa kobieta Leigh Anne Touhy przyjmuje pod swój dach obcego chłopaka, który przez swoją obecność wprowadza zmiany. Chłopak, który nigdy nie miał prawdziwego domu otrzymuje szansę, na całkowitą zmianę swojej egzystencji.

Kiedy robimy coś nowego, trudnego, często mamy chwile wątpliwości i wracamy do starych wzorców, co również dzieje się w życiu głównego bohatera. Pokonywanie siebie to najważniejsze przeżycia, jakich możemy doświadczyć. Walka z własnym strachem i lenistwem, jest ciężką lekcją, bo często musimy się uczyć również pokory.

 

Mam nadzieję, że także Wam spodobają się moje propozycje. Filmy mają już swoje lata, ale nadal moim zdaniem są warte obejrzenia. Oczywiście mogłabym tu jeszcze wymienić najbardziej popularne typu: Forfst Gump, Skazani na Shawshank, Zielona Mila, Wszystko za życie, The Secret Life of Walter Mitty, Jestem na Tak, ale one znajdują się we wszystkich rankingach, więc pewnie już znacie.

 

A jaki Ty chciałabyś polecić film? A może chciałabyś, podzielić się swoimi przemyśleniami, na powyższe propozycje?

Zostaw Komentarz