Będąc w związku z drugim człowiekiem, powinniśmy zdawać sobie sprawę z różnic między nami. Każdy wychowywał się w innym domu, z różnymi wzorcami rodzinnymi. Nie ma jednej magicznej receptury, jak powinna być okazywana miłość. Jest wiele sposobów, w jaki możemy pokazać komuś, że go kochamy, ale najpierw trzeba się nauczyć, co działa na tą osobę.
Przez różnice wynikające z naszego dzieciństwa, a także przeżycia, jakich doświadczyliśmy, jako młodzi ludzie, mamy swoje wyobrażenia okazywania uczuć. Bardzo często to, co my myślimy, nie pokrywa się z tym, co sądzi nasz partner. Dlatego komunikacja werbalna w związku jest podstawą, aby mógł on dobrze funkcjonować.
Ja wychodzę z założenia, że najpierw trzeba stworzyć związek ze sobą, aby móc otworzyć się na drugą osobę. Miłość do samej siebie jest istotna, bo dzięki niej czujemy się kochane i nie musimy prosić, ani oczekiwać miłości od kogoś innego. Jeśli jesteś głodna, zjesz cokolwiek, tak samo, kiedy chcesz być kochana, będziesz prosić o uczucie, a to nigdy nie jest dobra droga.
Dotyk, jako fundament związku
Zazwyczaj to kobiety potrzebują dotyku bardziej, niż mężczyźni, co nie oznacza, że oni go nie pragną. Jednak są ludzie, którzy dotyk postrzegają, jako coś, o bardzo dużym znaczeniu. Dla nich to kwintesencja miłości, jest dowodem i potwierdzeniem oddania, ze strony partnera. Potrzebują częstego dotyku, aby czuć, się ważni i kochani.
Jeżeli jesteś taką kobietą, która dotyk uważa za oznakę uczuć, zwróć uwagę na swoje reakcje. Jak reagujesz, kiedy tego dotyku masz za mało, albo nie jest on taki, jakiego potrzebujesz. Czy zaczynasz sama inicjować przytulanie, czy czekasz aż on się domyśli, że tego potrzebujesz? Obserwując siebie poznasz, czego pragniesz, dzięki czemu będziesz mogła powiedzieć o tym partnerowi.
Kiedy dotyk jest fundamentem dla twojego poczucia miłości, każdy zły gest dotyku będzie Cię ranić. Gdyby ktoś uderzył Cię w buzię nawet, jeśli miałoby to być w żartach, dla Ciebie będzie to bolesne doświadczenie, nie tylko fizycznie. Niektórzy ludzie lubią dostać klapsa, może to być nawet gra zalotów, ale trzeba wiedzieć, że dana osoba to lubi. W innym wypadku może poczuć się zraniona, albo obrażona.
Jeżeli twój partner jest typem Przytulanki, a ty czujesz się przez to osaczona, powiedz mu o tym. W takiej sytuacji warto znaleźć kompromis, bo ignorując potrzeby partnera, możesz sprawić, że on poczuje się odrzucony, a ty nawet nie będziesz wiedzieć dlaczego.
Nasze ciała dostarczają nam dużo przyjemności, przytulanie, głaskanie, ocieranie się o siebie, to nasze zwierzęce instynkty, dlatego warto je praktykować. Uścisk na przywitanie i pożegnanie, może stać się codziennym rytuałem, który wzmocni więzi w związku.
Zwykłe podanie dłoni na przywitanie, ma już duże znaczenie. Jeżeli chcesz nawiązać z kimś relację, to podasz mu dłoń, a jeśli nie, to ją zignorujesz. W związku ma to głębsze znaczenie, dlatego poznaj swoje potrzeby i potrzeby swojego partnera, aby budować trwałe relacje.
Obecność fizyczna, w trudnych momentach w życiu
Życie to nie tylko piękne chwile, ale także różnego rodzaju smutne przeżycia. W zależności od osobowości, jaką posiadasz, kiedy wydarza się coś złego, chcesz być sama, albo potrzebujesz obecności drugiej osoby. Trzeba pamiętać, że każdy jest inny i nie myśli w taki sposób, jak Ty.
Możesz poczuć się odrzucona, kiedy wydarzyło się coś złego, a twój mężczyzna, zamiast być obok Ciebie, wychodzi z domu. Będziesz siedzieć w samotności, nie tylko rozpaczając nad tym, co się stało, ale także nad tym, że twój partner nie stanął na wysokości zadania. Zostawił Cię w potrzebie, opuścił, więc zapewne nie kocha, tak jak myślałaś.
Wielu mężczyzn to typ zadaniowca, potrzebuje dokładnych wskazówek, co i jak ma wykonać. Jeżeli nie nauczysz partnera, czego oczekujesz, jak ma Cię wesprzeć w trudnych sytuacjach, to skąd on ma to wiedzieć? Mężczyźni w naszej kulturze, uczeni są bycia twardym, a płacz bywa oznaką słabości. To się zmienia, ale powoli, więc najpierw sprawdź, co sądzi twój partner.
Mężczyźni często „uciekają”, kiedy w grę wchodzą emocje, myślą, że dając partnerce przestrzeń pomagają jej. Albo po awanturze wychodzą, aby ochłonąć, przewietrzyć głowę i umysł. Czekają, aż emocjonalna kobieta się wyciszy, nie myśląc nawet, że mogłoby być na odwrót. Będąc w związku powinniśmy być otwarci na drugą stronę, porozmawiać jak on to widzi, a nie wyciągać pochopne wnioski.
Prezent, jako oznaka zaangażowania
Kiedyś nawet nie pomyślałabym, że wartość pieniężna prezentu może mieć olbrzymie znaczenie na funkcjonowanie związku, a w wielu przypadkach ma. Przyjęło się mówić o kobietach, które oczekują drogich prezentów z pogardą, warto się zastanowić, czy wrzucanie wszystkich do jednego worka, ma sens.
Jeżeli zostaliśmy nauczeni, że drogie, albo porządne jakościowo prezenty, są oznaką okazywania miłości, to oczekujemy takich darów od partnera. Nie musi to wynikać z naszej chciwości, ale ze schematu przekazanego nam w dzieciństwie, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy.
Wiele osób nie przywiązuje uwagi do rzeczy materialnych, nie mają one dla nich dużego znaczenia, dlatego myślą, że każdy tak ma. Jeżeli zarabiasz dużo, a twoje prezenty dla partnera są mało atrakcyjne/tanie, to czy to dlatego, że nie chcesz inwestować pieniędzy w swojego mężczyznę?
Może być mnóstwo powodów, dla których twój mężczyzna, nie daje Ci drogich prezentów. Każdy ma swoje przekonania na temat pieniędzy, niektórzy wręcz maniakalnie oszczędzają każdy grosz na „czarną godzinę”, a inni wydają, jakby jutra miało nie być. Czy któreś z tych podejść jest złe? To zależy i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na to pytanie.
Jeżeli milioner nie daje prezentów, albo są one mało wartościowe, to może wychodzić z założenia, że każdy powinien zarabiać i kupować coś dla siebie, a nie rozdawać innym. Albo, kiedy jesteś w związku, brakuje wam pieniędzy, a twój partner kupuje Ci drogi pierścionek, to czy będziesz się z niego cieszyć?
W każdym związku sprawy finansowe, powinny zostać omówione przed wspólnym zamieszkaniem. Każda ze stron powinna powiedzieć, jakie ma oczekiwania, co do wspólnych finansów, bo w każdym domu było inaczej. Trzeba komunikować się werbalnie, aby potem „tani” prezent, nie sprawił, że ktoś czuje się mało ważny i niedoceniany.
Czułe słówka budują intymność
To, jakich słów używamy jest bardzo ważne, tak samo jak sposób, w jaki je wypowiadamy. Często słyszę, że nie słowa są ważne, a czyny. No cóż, jest w tym trochę prawdy, a trochę niedoceniania wagi słów. Słowa mogą nam poprawić humor, wywołać uśmiech na naszych twarzach, a także smutek.
W związkach ludzie, którzy są sobie bliscy, często tworzą swój słownik porozumiewania się. Siebie nawzajem nazywają pieszczotliwie, intymne części ciała dostają nowe nazwy, bardziej tajemnicze, jeśli w domu są dzieci. Ma to swoje uroki.
Ton i barwa głosu też jest inna, kiedy rozmawiamy z kimś dla nas ważnym. Na początku znajomości, staramy się bardzo mocno, aby nasz głos brzmiał miło i sympatycznie, ważmy słowa, żeby kogoś nie urazić. Wkładamy dużo energii w komunikację werbalną i warto to kontynuować w dalszej części związku.
Nie ma par idealnych, jesteśmy różni, przez co dochodzi między nami do nieporozumień, czy nawet ostrych kłótni. To, w jaki sposób i jakimi słowami do siebie mówimy, ma olbrzymie znaczenie. Czy słysząc słowo „przepraszam”, nie wolałabyś usłyszeć „przepraszam Skarbie”? Jeśli macie swoje czułe słówka, łatwiej jest wrócić do równowagi po wymianie zdań.
Kochanie, Słonko, Kwiatuszku, Misiu, nie ma znaczenia, czy to określenia roślin, czy zwierząt, ważne żebyście oboje lubili ich brzmienie. Nawet nasze imię w głosie ukochanej osoby, brzmi zupełnie inaczej i sprawia nam przyjemność. Warto używać miłych określeń, abyśmy czuli się razem dobrze.
Komplementy lubimy wszyscy, chwalenie nas sprawia nam przyjemność i buduje naszą pewność siebie. Jeżeli tylko masz okazję, mów swojemu partnerowi, jaka jesteś z niego dumna. Chwalenie urody, mężczyzną również poprawia humor, wszyscy jesteśmy łasi na dobre słowa. Nie zapominaj o tym.
Wspólnie spędzany czas, uważność i koncentracja na drugiej osobie
Spędzanie wspólnego czasu w każdym związku, powinno być priorytetem zwłaszcza, kiedy naprawdę oddajemy swój czas, drugiej osobie. Dla mnie siedzenie przed telewizorem, jest mało kreatywnym i satysfakcjonującym sposobem, na bycie razem. Pełna koncentracja na słuchaniu partnera, daje dużo większe korzyści, niż satysfakcja z obejrzenia filmu.
Wymienianie się swoimi poglądami, uczuciami i pragnieniami, to ważna część wspólnego życia. Warto wiedzieć, jakie oczekiwania, co do naszego związku i planów na przyszłość ma nasz mężczyzna. Decydując się na bycie razem, akceptujemy, że dwie osoby decydują o naszym życiu, a nie tylko my sami.
Nauka słuchania ze zrozumieniem, jest trudna, jednak warto się jej uczyć. W związku, w którym czujemy się bezpiecznie, powinniśmy mieć swobodę wypowiedzi, a także pewność, że to, co mówimy, jest ważne dla drugiej strony. Szacunek do naszych myśli i uczuć jest istotny, bez tego, nie będziemy chciały dzielić się naszymi myślami, a to nie jest dobre.
Rozmawianie o naszych marzeniach, często doprowadza do ich realizacji. Spędzając razem czas, wiemy, czego się boimy, co lubimy, uczymy się siebie wspierać, pomagać sobie. Warto szukać zajęć, które obojgu sprawiają radość, wspólne spacery o poranku, albo kąpiel w morzu.
Relaksujące masaże, wspólna joga czy gra planszowa albo w karty, to też jest coś, co nas zbliża do siebie. Poznając się z każdym rokiem coraz lepiej, budujemy solidne mury, a nasze potrzeby emocjonalne są zaspokajane. Jeśli czujemy się ważni w związku z drugą osobą, to nie szukamy przygód na boku, bo to, czego potrzebujemy mamy w domu.
Docenianie naszego partnera sprawia, że on czuje się lepiej sam ze sobą. Nawyku wdzięczności powinniśmy się uczyć każdego dnia, bo ma ono olbrzymie znaczenie dla satysfakcji, w naszym życiu. O wdzięczności pisałam w artykule „Wdzięczność, jako droga do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia”
Okazywanie miłości jest proste, jeżeli naprawdę kochamy tę drugą osobę. Czasem bywa trudne, kiedy praca, dzieci, obowiązki domowe i inne ważne sprawy wysysają z nas energię. Dbanie o związek powinno być naszym priorytetem, bo przecież wszyscy chcemy być szczęśliwi i dawać szczęście innym.
Co sądzisz o 5 sposobach na okazywanie miłości, co byś jeszcze dodała?
Jedna odpowiedz
Joanna
If we like what we have, we have everything that we want 🙂