Kończąc rok kalendarzowy, wielu ludzi myśli sobie, jakie wspaniałe rzeczy zacznie robić od 1 stycznia. W głowie snujemy plany i marzenia na przyszłość. Wyobrażamy sobie jak Nowy Rok, odmieni nasze patrzenie na świat, dzięki czemu dostaniemy nagle motywacji i zaczniemy działać.
Ja chciałabym Cię zachęcić do zapisania tych rzeczy, które chciałabyś zrobić w najbliższej przyszłości. Warto kupić sobie piękny zeszyt, planner albo po prostu przygotować czysty biały papier. Nasze założenia powinny być przez nas własnoręcznie zapisane, nie na komputerze, ale na papierze. Ma to dla naszego umysłu, olbrzymie znaczenie.
Od czego powinnaś zacząć? Oto lista 7 kroków, które są świetne na początek:
- Dokładnie zastanów się i zdecyduj, czego chcesz od życia. Wyznacz jeden główny, nadrzędny cel, który zawsze musisz mieć w głowie, taki numer jeden, w twoim życiu.
Przyjmij, że masz 10 – 15 celów, które wyznaczasz sobie do zrobienia w danym roku. Podziel te cele na 3 strefy:
- Biznes i kariera – co chcesz osiągnąć w sferze finansowej, w którą stronę rozwijać swój biznes
- Osobiste i rodzinne – dlaczego, wyznaczasz sobie cele, co jest dla Ciebie priorytetem
- Rozwój osobisty – jak masz udoskonalać własną osobę, żeby móc realizować swoje założenia. 80% przeszkód, jakie dzielą Cię od realizacji celów, są w tobie. Zastanów się, co musisz w sobie zmienić, albo czego się nauczyć, aby iść do przodu.
2. Zapisz każdy z celów z dokładną datą realizacji, wyznacz określony termin, do kiedy dany cel musi być zrealizowany. Nasz mózg podświadomie dąży do realizacji czegoś, co ma oznaczoną datę w czasie. Jest to bardzo ważne założenie.
3. Zastanów się i zdefiniuj, jakie przeszkody musisz pokonać, aby dotrzeć do miejsca, w którym chcesz być. Co musisz wyeliminować z drogi, aby dotrzeć do celu.
4. Pomyśl i określ, jakiej dodatkowej wiedzy potrzebujesz, czego musisz się nauczyć, w czym powinnaś się doskonalić. Wszystkiego możemy się nauczyć, czasem jest to trudne, bo kiedy czegoś nie umiemy mamy wątpliwości, czy jesteśmy w stanie być w tym dobrzy. Każdy na początku czuł się źle w tym, co robił, ale kiedy w końcu osiągnął w tym czymś zawodowstwo, to poczuł się już lepiej. Nauka wymaga czasu, niektórzy potrzebują mniej, inni więcej, ale można to zrobić.
5. Pomyśl i znajdź ludzi, którzy mogą Ci pomóc w osiągnięciu założonego celu. Znajdź korzyści dla tych osób, jakie oni mogą mieć, dzięki pomocy Tobie. W pracy szef może nauczyć Cię czegoś, co Ty możesz wykonywać za niego.
6. Zrób plan działania. Dokładnie rozpisz listę wszystkich rzeczy, jakie musisz zrobić. Napisz to tak, aby wiadome było, które rzeczy są najważniejsze, które muszą być zrobione w pierwszej kolejności. Wyznacz zadania priorytetowe, ważne, a potem mniej ważne, ustal kolejność, co musi być na już, a co może jeszcze poczekać.
7. Myśląc o osiągnięciu założonych celów musisz czuć się szczęśliwa, dumna, potrzebujesz pełnego przekonania, że osiągnięcie założeń sprawi Ci satysfakcję. Zbuduj wewnętrzną pewność, że to, czego pragniesz jest dla Ciebie bardzo ważne i nie ma możliwości, aby ktoś Ci przeszkodził, w realizacji tego pragnienia. Musisz wiedzieć, że na pewno zrealizujesz swój plan, nie ma możliwości, abyś poniosła porażkę. Jeśli na chwilę przystopujesz, to będzie to tylko chwilowa przerwa, ale podniesiesz się i ruszysz dalej.
Każde zapisane zdanie zaczynaj od słowa „JA” + czasownik. To bardzo ważne, abyśmy mówiły naszemu umysłowi, że coś zrobimy, aby utrwalać w swojej głowie, że zamierasz to naprawdę zrobić. Koniec snucia marzeń, teraz przechodzisz do działania.
Dwie rzeczy, które blokują nas w działaniu
Pierwszym, co nam najbardziej przeszkadza w podejmowaniu działania, to lenistwo. Trudno zaakceptować, że jesteśmy wygodni i nie chce nam się podejmować działań, które każą rozpocząć wysiłek. Wydaje nam się, że inni ludzie mają motywację z nieznanego źródła i dlatego coś robią, a my takowej nie posiadamy, dlatego nic nie robimy. Przecież kiedyś ta motywacja się pojawi i zaczniemy działać. Prawda?
Nie zdajemy sobie sprawy, że ludzie, którzy osiągnęli sukces w życiu, nie ważne, z jakiej dziedziny, tak samo jak my, muszą sami siebie motywować, aby podejmować działania. Nie przychodzi to z nieba, nie spada jak manna, o której wiele osób słyszało, ale nikt nie widział. Na nasze lenistwo możemy znaleźć mnóstwo wymówek, albo usprawiedliwień, ale prawda jest inna. Albo działasz, albo nic nie robisz.
Drugą rzeczą, która nas blokuje przed działaniem to obawa. Strach przed porażką, przed tym, że nie zrealizujemy założonego celu i będzie nam głupio przed samym sobą i innymi. Ale jakby się tak zastanowić nad tym strachem, to przecież jak to mówią ma on tylko wielkie oczy, a sam w sobie olbrzymi nie jest.
Jak już będziesz wiedzieć, czego powinnaś się nauczyć, żeby zmierzać do swojego celu, to zacznij się uczyć. Wiele osób w szkole usłyszało, że do czegoś się nie nadają i dlatego przestało to robić. Wiara w nasze możliwości jest czymś, czego uczą nas inni w dzieciństwie, dlatego jako dorośli musimy zrozumieć, że trzeba zrobić porządek, z naszymi myślami.
Możesz się nauczyć wszystkiego, ale boisz się, że zajmie to dużo czasu. Zanim stajemy się ekspertami jesteśmy uczniami i to jest czas, w którym dorosły człowiek czuje się źle. Dobre samopoczucie mamy wtedy, kiedy my już wiemy i możemy uczyć innych, ale do tego stanu potrzebny jest, okres naszej nauki.
Wyznacz cel + Zrób plan realizacji = Wszechświat Ci pomorze
Myśląc każdego dnia, dokąd zmierzasz, podświadomie szukasz sposobów, w jaki możesz się tam dostać. Musimy zrozumieć, że nasz umysł to potężna maszyna, która może zdziałać cuda. Niestety system, w jakim żyjemy pozbawia nas przekonania w nasze naturalne możliwości. Od dziecka jesteśmy trenowani do życia w określonych schematach, a wydostanie się z nich, jest dla większości społeczeństwa zbyt trudne, a zatem niemożliwe.
Biblia to bardzo ważna książka, nie ze względu na wiarę w Boga, ale ze względu na różne myśli filozoficzne, które są w niej zawarte. Nie tylko Biblia zawiera takie wskazówki, ale także wiele ksiąg, które występują w różnych regionach świata. Kiedyś wielcy myśliciele udawali się do samotni, położonych w górach i tam kontemplowali, spisując swoje przemyślenia w księgach.
Wiele osób broni się przed czytaniem Biblii twierdząc, że nie wierzą w Boga. Ale dla mnie ta książka nie jest tylko dla osób wierzących, w tą konkretną religię. Czytając Koran, albo opowieści buddyjskie, też możemy znaleźć mnóstwo takich samych wskazówek. To nas powinno zastanowić, jak to możliwe, że tak stare księgi, mają mnóstwo podobnych przekazów?
Nowy testament – Ewangelia według św. Mateusza 9, 29
„Według wiary Waszej niech Wam się stanie”
Nowy testament – Ewangelia według św. Mateusza 7, 7-9
„Proście, a będzie Wam dane.; szukajcie a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą Wam” „Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka znajduje; a kołaczącemu otworzą”
Wiara to główny czynnik naszego powodzenia, dlatego zastanów się, dlaczego nie wierzysz w siebie. Kiedy ktoś Ci powiedział, że nie możesz czegoś zrobić, że coś jest nie dla Ciebie? Człowiek rodzi się bez wiary, dopiero zdobywa ją, podczas nauki, która ma ogromny wpływ na nasze życie.
Wyznaczyłaś już swoje cele? Może jesteś w trakcie realizacji swoich marzeń? Czy tylko sobie myślisz, że fajnie by było, gdyby…?
Zostaw Komentarz