with Brak komentarzy

Widok na morze i piramidkę

Człowiek po zaspokojeniu swoich podstawowych potrzeb materialnych, zaczyna poszukiwania czegoś więcej. Czując się bezpiecznie, dostrzegamy potrzebę poszukiwania sensu naszego istnienia. Szukamy drogi, do osiągnięcia szczęścia i satysfakcji z naszego życia.

Powstało na świecie wiele teorii i książek, które uczą, w jaki sposób żyć. Książki filozoficzne jak np. Bibilia, dają wskazówki, sugerując, co w życiu jest ważne. Jeśli czegoś szukamy i skupiamy nasz umysł, to prędzej czy później znajdziemy coś, co będzie nam odpowiadać.

Moją dzisiejszą propozycją na odnalezienie szczęścia w życiu, jest japońskie słowo „Ikigai”. Słowo określa istotę życia, składa się z dwóch członów: „Iki” oznacza żyć, a „gai” to powód. Poniżej przedstawię Ci 10 zasad, jakimi kieruje się ta koncepcja.

1. Nie spiesz się: Idź wolno, a dojdziesz daleko

Wielu ludzi zatraca się w codziennym biegu do i z pracy, po drodze załatwiając tysiące spraw. Nasz umysł w ponad 90% działa jak automat, nie myślimy o tym jak myjemy zęby, prowadzimy samochód na pamięć. Do wielu czynności nie przykładamy najmniejszej uwagi.

Życie to są chwile, żadna z nich nie powtórzy się już drugi raz, dlatego warto się zatrzymać. Pomyśl, kiedy ostatnio patrzyłaś, jak pada deszcz lub śnieg? Większość z nas patrzy za okno i sobie myśli: „o nie, znowu pada”. Myślimy o błocie, braku słońca i wszystkich negatywnych rzeczach.

A ja polecam w deszczowy dzień, otworzyć okno i delektować się zapachem deszczu. Kiedy pada śnieg, spójrz, jakie to niezwykłe zjawisko. Zapominamy, że każda kruszynka śniegu ma swoją strukturę i piękny wzór. Pod słońce, płatki śniegu wyglądają, jakby spadał na nas świetlisty brokat.

Naucz się, aby każdego dnia dostrzec coś pięknego. Trenując nasz umysł, stajemy się mistrzami. Świat jest piękny, jeśli zaczniesz doceniać to, co jest teraz, zamiast biec na oślep przed siebie. Trzeba zacząć patrzeć, na to co umyka nam każdego dnia.

2. Podążaj za swoją pasją

Każdy z nas ma jakiś talent, niestety wielu nie odkryje, co to jest. Jednak warto szukać, sprawdzać, co potrafimy robić najlepiej. Jako ludzie jesteśmy wyjątkowymi istotami, mamy wolną wolę i możemy robić, co tylko chcemy.

Szukaj swojego talentu, bo to on będzie Cię prowadził przez życie. Pomyśl jak może być satysfakcjonujące istnienie, kiedy robisz to, co sprawia Ci radość. Nie zważaj na rzeczy materialne, bo one są ulotne, patrz na swojego ducha.

System, w jakim żyjemy często narzuca nam zawody, których nie chcemy wykonywać. Nie podążaj za pieniędzmi, tylko za pasją, a wtedy pieniądze, też się pojawią. Tylko znajdź swój talent i dziel się nim z innymi. „Służenie” innym, to jest powołanie.

3. Żyj w danej chwili

Strach powoduje, że ciągle się martwimy. Boimy się tego, co nieznane, obawiamy przyszłości albo myślimy, jak zbudować ją najlepiej. Warto mieć cel, do którego dążymy, ale nie żyjmy tylko myślami o przyszłości, bo nie jest ona nam obiecana.

Jeśli spotkało Cię coś złego w przeszłości, nie rozpamiętuj czegoś, czego nie możesz zmienić. Przeszłość jest przeszłością, nie możemy cofnąć czasu i wszystkiego zmienić. Gdyby nie Twoje przeszłe doświadczenia, nie byłabyś tym, kim jesteś teraz.

Ludzie tak mocno koncentrują się na przyszłości lub przeszłości, że zapominają, że żyć trzeba tu i teraz. Liczy się dzisiaj, bo tylko dzisiejszy dzień jest tym, co dostałaś. Przeszłości nie zmienisz, a przyszłości nie przewidzisz, trzeba się z tym pogodzić i żyć dzisiaj.

4. Zostań aktywna do końca życia

Robiąc zawodowo coś, co sprawia nam przyjemność, nie czekamy na koniec pracy czy emeryturę. Wykonujemy swoje obowiązki z radością i odczuwamy dzięki temu satysfakcję. Jakież musi być smutne życie ludzi, którzy odliczają dni do emerytury.

Każdego dnia ucz się czegoś nowego, rozwijaj swój umysł, miej powód, żeby wstać z łóżka. Człowiek, który nie ma żadnego celu, powoli umiera. Nie dopuść do tego, żeby twój dzień zaczynał się i kończył przed telewizorem. Szukaj nowych rzeczy, które dadzą Ci radość.

Tatry i jezioro
5. Otocz się prawdziwymi przyjaciółmi

Jako istoty stadne, lepiej rozwijamy się i żyjemy w grupach. Stwórz swój krąg zaufanych ludzi, takich, którzy będą zawsze, kiedy będziesz ich potrzebować. Pielęgnuj kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Szukaj ludzi, z którymi możesz porozmawiać.

Gdy nasze ciała pokryją się zmarszczkami, a kondycja nie będzie pozwalać nam na fizyczne szaleństwa, pozostaje rozmowa. Otaczaj się ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania do twoich, którzy podzielają pasję życia. Unikach tych, którzy sprawiają Ci przykrość.

6. Bądź wdzięczna każdego dnia

Mając dobra materialne zapominamy cieszyć się tym, co mamy, jakby to było oczywiste, że jest nasze.. Doceniaj to, co masz każdego dnia. Możesz nie czuć, że masz coś wspaniałego, a jest wiele ludzi na świecie, marzących, aby być na twoim miejscu.

Masz mały dom? Są ludzie, którzy nie mają go wcale. Masz sprawiające kłopoty dzieci? Są kobiety, które patrzą jak ich maleństwa umierają. Masz pracę, której nie lubisz? Są ludzie, którzy chcieliby pójść do jakiejkolwiek pracy, ale nie jest im to dane.

Jeśli jeszcze nie masz, to pomyśl o założeniu notatnika, w którym każdego dnia wpiszesz, coś, za co będziesz wdzięczna. W ten sposób można nauczyć nasz umysł, koncentrować się na dobrych rzeczach. Listę pomysłów, za co można być wdzięcznym, znajdziesz w mojej zakładce „Wdzięczność”

7. Bądź w formie fizycznej

Dbaj o swoje ciało. Chodź na codzienne spacery, jak tylko możesz ruszaj się. Woda w naszym organizmie lubi przepływ, im więcej się ruszasz, tym łatwiej wpływać na nasz metabolizm. Znajdź formę ruchu, którą lubisz, bo zmuszanie się żeby ćwiczyć, to nie jest dobry pomysł.

Ruch na świeżym powietrzu, to najlepsze, co możesz sobie dać. Podczas wysiłku nasze mięśnie pracują, rośnie poziom tzw. hormonów szczęścia. Nasza pewność siebie również wzrasta, bo wierzysz w swoje ciało. Dopóki możesz sama się sobą zająć, nie zaniedbuj swojej cielesności.

8. Nie najadaj się do syta

Ikigai sugeruje żeby zjadać około 85% tego, co masz na talerzu, aby zawsze mieć miejsce na więcej. Tutaj, ja się z tym punktem nie zgadzam. Jeżeli jeszcze nie słyszałaś o IF, czyli po polsku poście przerywanym, to może warto na ten temat poczytać.

Głodówki są dla nas zdrowe, a jedzenie w oknach kilkunastogodzinnych, nie sprzyja naszym organizmom. Ja uważam, że lepiej zjeść dwa większe posiłki, w ciągu 6 godzin, niż 5 małych w ciągu 12-14. Częste jedzenie nam szkodzi, na co jest coraz więcej badań.

9. Uśmiechaj się

Czyż to nie miłe, kiedy na ulicy mijasz uśmiechniętych ludzi? Kiedy ktoś mówi Ci dzień dobry, albo dziękuję, a jego oczy się śmieją, to rozpromienia się wszystko w koło. Małe dzieci mają piękne uśmiechy, to wspaniale, gdy dorośli ludzie też o nich nie zapominają.

Uśmiechając się do innych, łatwiej jest nawiązać kontakt. Uśmiechnięci ludzie, przyciągają do siebie innych. Jest takie powiedzenie, że osoby, która Cię rozśmiesza nie da się nie lubić, coś w tym jest. Uśmiechaj się do siebie za każdym razem, kiedy widzisz się w lustrze.

Sosna i pajęczyna
10. Wróć do natury

Człowiek jest częścią przyrody, dlatego powinniśmy spędzać, jak najwięcej czasu wśród zieleni. Codzienny spacer w lesie wzmacnia nasz organizm, a do tego poprawia nasz stan psychiczny. Lecząc stany smutku, warto spędzać każdą wolną chwilę na łonie natury.

Dotykanie drzew, krzewów i trawy, wzmaga w nas poczucie przynależności, do tego świata. Jesteśmy związani ze zwierzętami i roślinami, warto odnawiać te więzi. Chodząc boso po trawie czy piasku, możemy poczuć, że tego właśnie nam trzeba.

Z dala od nowoczesnego miasta, możemy się wyciszyć. Wystarczy usiąść i wpatrywać się z życie, które toczy się w około nas. Obserwowanie roślin i zwierząt naprawdę uspokaja, dlatego rób to, kiedy tylko możesz.

Dodałabyś coś jeszcze do powyższych zasad szczęśliwego życia? A może jest coś, z czym się nie zgadzasz?

Zostaw Komentarz