with Brak komentarzy

 

Kobiety to niezwykłe istoty, które same siebie często nie potrafią zrozumieć. W naszych głowach odbywa się odwieczna batalia myśli, ciągłe zastanawianie się, co jest ważne, czego tak naprawdę chcę, co sprawia, że jestem szczęśliwa? Każda z nas chce miłości, niezależności i możliwości decydowania o samej sobie. Czego nam brakuje, by osiągnąć pełnię szczęścia?

Mężczyźni potrzebują czuć się potrzebni, jak w ubiegłych wiekach, kiedy to oni byli odpowiedzialni, za ekonomiczny status domostwa. W zachodnim świecie wiele męskich funkcji przejęły kobiety, przez co mężczyźni zaczęli usuwać się na inne pozycje. Wielu mężczyzn stało się bardziej biernych, stroniących od odpowiedzialności, nie podejmują wyzwań i są mniej zaradni.

Każdy człowiek powinien mieć takie same prawa, bez rozdzielania, co wypada, co się powinno, a czego nie. Miłość i szacunek należy się każdej żywej istocie, to nie podlega wątpliwości. Jesteśmy wyedukowane, mamy o wiele wyższy status materialny niż poprzednie pokolenia, mamy więcej wolności, lepsze możliwości, wspaniałą technologię, czego jeszcze nam brakuje?

Indywidualizm drogą do samospełnienia

Jedną z odpowiedzi można znaleźć w filmie: „Szwedzka teoria miłości”, do którego obejrzenia, zachęcam każdego człowieka. Mnie bardzo poruszyła wizja przyszłości, zwłaszcza, że w krajach skandynawskich ona już się realizuje od lat, a świat zachodni podąża jej śladami. Wygodne, stabilne, bezpieczne życie, przecież każda z nas o takim marzy i to nie jest nic złego.

Nasza odrębność, niezależność, wyjątkowość oczywiście są istotne, bo każdy człowiek pragnie realizować marzenia i to również nie podlega dyskusji. Jednak, co wtedy, gdy stać nas na wszystko, a nadal jesteśmy nieszczęśliwe? Piękne mieszkanie, wygodny samochód, drogie ubrania, dalekie podróże, w tych pragnieniach nie ma nic niestosownego, chcemy czuć się dobrze i to jest w porządku.

Tylko czy wygodne, bezpieczne życie, bez społecznych więzi i zobowiązań, to na pewno to, o czym marzymy? Wspinanie się po drabinie kariery, zdobywanie wciąż nowych kompetencji, rozwój osobisty na każdym możliwym polu, ciągle rosnące zarobki, to przecież przepis na sukces. Tylko czy ty marzysz o takim właśnie sukcesie?

Ludzie, którzy robią zawrotne kariery, nie mają czasu, żeby budować szczęśliwe związki, bo bardzo trudno o czas dla rodziny. Praca pochłania każdą chwilę zapracowanym ludziom. Ciągła nagonka, że trzeba się starać więcej i bardziej, bezustannie przeć do przodu. Motywujące przemówienia szefów, że trzeba osiągać założone przez firmę cele, bo tylko wtedy pojawi się premia.

Przeświadczenie, że musisz się rozwijać, bo tuż za tobą są kolejne osoby, które mogą przejąć twoje obowiązki. Na twoje miejsce czyhają młodsi, bardziej elastyczni, znający nowe technologie, a ty zaraz pójdziesz w odstawkę, jeśli tylko zwolnisz tempo. Stres zaczyna opanowywać każdą komórkę twojego ciała, więc musisz dać z siebie więcej, by podołać.

Bezpieczeństwo i święty spokój

Szwecja to kraj, do którego podążają tysiące ludzi, którzy żyją w niedostatku materialnym, a także w braku poczucia bezpieczeństwa. Kraina gdzie aparat państwowy zajmuje się jednostką, przejmuje obowiązki członków rodziny. Państwo, w którym jest spokój, porządek, nie ma niedostatku i niemal każdemu żyje się dobrze.

Jakież mogłyby być minusy mieszkania w Szwecji, oprócz mało słonecznej pogody? Może chłód, który nie jest związany z wiatrem, ale z obcowaniem w społeczeństwie indywidualistów? Ludzie są tak pochłonięci sobą, że nie mają czasu interesować się innymi jednostkami, każdy myśli tylko o zaspokojeniu swoich potrzeb, zrealizowaniu własnych marzeń.

Film „ Szwedzka teoria miłości” jest dokumentem, który warto obejrzeć bardzo uważnie, aby zrozumieć jego sens. Nie chodzi o krytykę potrzeby mieszkania w godnych człowieka warunkach, ale dostrzeżenie, że niewygody w życiu też są nam potrzebne. Człowiek wzrasta, kiedy mierzy się z trudnościami i nabiera przekonania, że da sobie radę w każdej sytuacji.

Nie jesteśmy samotnymi wyspami, pomimo iż od dekad programuje się nas na myślenie, jako o jednostkach, a nie jak o całości. Dotyk drugiego człowieka, a nawet sama jego obecność, potrafi zmienić naszą energię. Ciepło drugiej osoby, nie zastąpi cała technologia tego świata.

Ambitne kobiety, które nie mają czasu szukać mężczyzny, dlatego zachodzą w ciążę ze spermą z probówki, nawet nie wiedząc, do kogo należącą. Czy to jest świat, jakiego chcemy? Kto daje prawo decydować kobiecie, czy jej dziecko będzie mieć tylko matkę? Czy to nie jest samolubne, tworzyć nowe życie tylko dlatego, że pragnie się posiadać kogoś do kochania?

Jakież to smutne, że nie chce nam się tworzyć relacji z drugą osobą, bo to kosztuje za dużo zachodu, czasu i cierpliwości. O wiele łatwiej powiedzieć, że nie ma już prawdziwych mężczyzn niż dogadać się z tymi, którzy są. Miłość to nie tylko piękne momenty jak w filmach, to też praca, którą trzeba wykonać.

Książę z bajki każdej z nas się należy

Kobiety marzą o mężczyznach jak z bajki, którzy będą czytać w ich myślach. Wierzą, że są partnerzy, odgadujący myśli swoich kobiet, w pewnym sensie tak jest. Jednak żeby dwoje ludzi mogło dogadywać się niemal bez słów, najpierw potrzebują lat pracy, żeby się nauczyć siebie. Dostrzeganie potrzeb drugiej osoby wymaga czasu i chęci, nic nie staje się od tak, bez wysiłku.

Społeczeństwo uczone od lat, że wszystko się nam należy, że nagroda powinna być od razu. Nie chce nam się czekać, nie chce nam się starać, wolimy żeby wszystko było gotowe. Szybko, bez wysiłku, przecież tak właśnie jest w filmach. Dwoje ludzi się zakochuje i od razu jest wspaniale, miłość trwa niezakłócona.

Zastanów się przez chwilę, jak bardzo cenisz rzeczy, które dostałaś, nie musząc wkładać wysiłku, żeby je osiągnąć? Czy mają one dla ciebie prawdziwą wartość? Jesteśmy istotami, które potrzebują się natrudzić, żeby poznać wartość. Wszystko, co łatwo przychodzi, łatwo odchodzi, bo nie potrzebujemy tego zatrzymać.

Istota ludzka szuka sensu, możliwości rozwoju, ale nie zawsze wie, w jakim kierunku ten rozwój ma podążać. Nasze dusze wybrały sobie nasze ciała, ale to my musimy przypomnieć sobie, czego chcemy się nauczyć, czego musimy doświadczyć, by być lepszą sobą? Nic nie dzieje się bez przyczyny, wszystko w życiu ma jakiś sens, ważne żeby go znaleźć.

„Szwedzka teoria miłości”, to opowieść o ludziach, którzy mają wszystko, czego potrzeba by samodzielnie żyć, a umierają niezauważeni. Życie dla siebie nie ma wartości, to nasz wkład w życie innych ludzi pozwala, poczuć się spełnionym. Znalezienie swojego daru, który pozwoli nam pomagać innym, to sens naszego życia.

Bycie częścią społeczności nadaje znaczenie naszemu istnieniu, wszyscy jesteśmy jednością i zależymy od siebie. Jeżeli w danym miejscu na ziemi dzieje się coś niedobrego, w innych częściach świata zmienia się energia. To magia, o której nie wiemy, bo są instytucje, które nie chcą żebyśmy się o tym dowiedziały.

XXI wiek to niezwykły czas przemian, jeśli tylko będziesz chcieć zobaczyć. To my kreujemy naszą rzeczywistość, dlatego warto myśleć, że będziemy razem, a nie w samotności. Człowiek to kreacja miłości, nasze serce jest ważniejsze od rozumu. Nasze ciała i intuicja wiedzą o wiele więcej, niż możemy sobie wyobrazić.

Czas zmienić nasz świat!

Zostaw Komentarz