with 2 komentarze

Wszyscy mamy swój indywidualny odnawialny potencjał

Wkraczając w dorosłość mamy wiele wątpliwości, w jaki sposób powinno wyglądać nasze życie. Byłoby wspaniale znaleźć zajęcie, które daje nam satysfakcję już na początku życia zawodowego. Dla wielu osób poszukiwania kończą się zanim je zaczną, bo proza życia codziennego uśmierca młodzieńcze wizje. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmiany, a przekonanie, że jest się za starym jest błędne. Nasze ciała starzeją się, ale umysł może być czymś co sprawia, że na zawsze pozostaniemy młodzi. Życie nie jest linią pochyłą, jeżeli tylko mamy wiarę, to możemy zawsze próbować swoich sił.

Warto próbować nowych rzeczy, nauczyć się mówić tak, na nadarzające się okazje. Strach jest czymś normalnym, on nigdy nie mija, bo to ciało daje nam znać, że mamy uważać na siebie. Poddając się swoim obawom nie dojdziemy zbyt daleko, nauczenie się działania ze strachem pod pachą zajmuje czas, ale jest wart swojej ceny. Gdy poznajemy siebie dużo łatwiej podejmujemy ryzykowne decyzje, patrząc w przeszłość warto przypomnieć sobie co by było gdyby. Jest wiele momentów w życiu każdego człowieka, które mogłyby nigdy nie nastąpić, gdybyśmy się nie odważyli działać.

Będąc bardziej odważnym w życiu, stajemy się silniejsi przez co wzrasta nasze poczucie wartości. Możemy z pełną satysfakcją myśleć o sobie z wiarą, że nie ważne co się stanie bo i tak sobie poradzimy. W życiu nie jest najważniejsze dojście do konkretnego punktu, ale satysfakcja z przebytej drogi. Działanie z pasją sprawia, że wpadamy w stany kiedy czas przestaje istnieć. Nasz intelekt pracuje na pełnych obrotach, wzrasta skupienie i chęci do działania, a efekt końcowy to wisienka na torcie. Dlatego przestań się powstrzymywać jeśli twoje serce cię woła i zachęca do działania.

Garncarka w pracowni wykonująca dzban

Zdrowy rozsądek jest wrogiem kreatywności

Ludzkie umysły są wciąż nierozwiązaną zagadką, nasze emocje i zdobyte doświadczenia mają wpływ na toczące się życie. Rozwiązywanie problemów dla człowieka jest czymś naturalnym, można powiedzieć, że wskazanym do ewolucji. Człowiek potrzebuje wyzwań by rozwijać swój potencjał, a nasza wewnętrzna siła wzrasta z każdym rozwiązanym zadaniem. Jesteśmy istotami, które potrafią się dostosować niemal do każdej sytuacji, mamy możliwości umysłowe by zmierzyć się z rzeczami, które wydają się nierozwiązywalne. Kreatywność naszych umysłów jest niesamowita, o ile nie poddamy się wątpliwością, które będą do nas przychodzić jako te, chroniące nas przed niebezpieczeństwem.

Wszyscy mamy swoją indywidualną inteligencję, to błąd systemu w jakim żyjemy, że jesteśmy porównywani między sobą. Każdy ma jakiś talent, ale wielu z nas nawet nie myśli o tym jaki on jest. W szkołach tworzy się posłuszne istoty, które nie mają za zadanie myśleć samodzielnie, ale odtwarzać coś, co zostało im wyłożone na tacy. Ludzie, którzy nas otaczają bardzo często pozbawiają nas chęci do kreacji, narzucając swoje własne ułomności. Człowiek, który się czegoś boi, albo myśli, że coś jest niemożliwe, przekona innych że oni też nie będą mogli tego zrobić. Dlatego zawsze warto słuchać siebie i próbować mimo strachu.

Wiele ludzi porzuciło swoje marzenia o pracy, która byłaby dla nich satysfakcjonująca z powodu otoczenia w którym żyją. Jeśli masz wokół siebie ludzi, którzy sami boją się zmian w swoim życiu, to masz pewność, że pozostaniesz na ich poziomie. Rodzina w większości będzie na "nie", nie dlatego że życzą nam źle, ale dlatego że oni się boją porażki i chcą nas przed nią uchronić. Tylko gdyby przyjąć niepowodzenia jako doświadczenie, to strach przed porażką może nie byłby aż tak duży? Niepowodzenia zdarzają się na każdym etapie naszego życia i są nieuniknione, ważne jest co się z nich wynosi.

Wyobraźnia oknem na świat

Patrząc na małe dzieci aż dziw, że jako dorośli mamy tak mało marzeń. Będąc dzieckiem możemy wyobrazić sobie wszystko, nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, więc kiedy gubimy te zdolności? Niestety to ludzie, którzy nas otaczają powoli zabijają nasze marzenia, wpędzają nas do klatki z ograniczeniami i tak już w niej na długo zostajemy. Dorośli oczywiście chcą nas chronić przed złymi rzeczami, ale chroniąc nas, jednocześnie wprowadzają w nasz umysł wątpliwości. Im częściej ktoś nam mówi, że coś jest niemożliwe, tym szybciej zapisujemy tę wiadomość w umyśle i trzymamy ją, czasem przez całe życie.

To kreatywna wyobraźnia sprawiła, że chcemy sobie wyobrażać rzeczy, których nie przeżyliśmy ale moglibyśmy, gdyby zniknęły ograniczenia, które nas przed tym powstrzymują. To wyobraźnia sprawia, że możemy poszukać rozwiązań na problemy, których jeszcze nie doznajemy. Dlatego ważne jest żeby przebywać wśród ludzi, którzy mają marzenia i dążą do ich realizacji. Przebywanie wśród ludzi odważnych, pełnych pasji, sprawia, że my także zaczynamy odkrywać w sobie ukryte zasoby. Wszyscy mamy swój wewnętrzny głos kreatywności, trzeba tylko znaleźć sposób aby go na nowo aktywować.

Nasza wyobraźnia wzrasta wraz z nowymi doświadczeniami, więc warto poznawać nowe rzeczy, uczyć się i przeżywać coś pierwszy raz. Kiedyś ciekawe wykłady, warsztaty i inne spotkania naukowe były tylko dla wybranych, a dzisiaj w dobie Internetu niemal dla wszystkich. Jeśli chcemy nauczyć się pływać na żaglówce, najpierw nauczmy się teorii, bo ona jest dostępna online. Ucząc się teorii zaczynamy czuć większą chęć żeby sprawdzić na żywo, czego się nauczyliśmy. A to jest kolejny krok do tego żeby szukać rozwiązań, skąd wziąć dodatkowe pieniądze na sfinansowanie tego marzenia. Warto pojechać nad wodę i z brzegu oglądać łódki, może porozmawiać z właścicielem tej, która nas interesuje?. Możemy szukać różnych rozwiązań, nie koniecznie trzeba kupić łódź żeby nią pływać.

Dwój starszych azjatyckich rybaków na łódkach

Wolność bycia tym, kim chcemy być

Robiąc coś, co sprawia nam satysfakcję, napełniamy się wewnętrzną energią, nawet wtedy gdy fizycznie jesteśmy wyczerpani. Wewnętrzna mentalna energia nie jest czymś stałym, jest zależna od naszej pasji i zaangażowania w daną czynność. Czując połączenie z własną energią, możemy w łatwiejszy sposób łączyć się z energią innych ludzi. Sens życia sprawia, że czujemy się bardziej żywi, dzięki czemu możemy wnieść chęć życia w innych ludzi.

 

 

 

 

2 Odpowiedzi

 1. Marta
  | Odpowiedz

  Cześć!
  Bardzo przydatny artykuł 🙂 Zgadzam się z tym, że każdy z nas jest unikatowy, zupełnie wyjątkowy, tak, jak jego potencjał. Pytanie tylko, czy będziemy mieli odwagę, by go odkryć, by za nim iść i by… tworzyć. Z głębi serca. Z głębi swojego powołania.
  Szkoła niestety nie jest dobrym miejscem do takiej nauki. Tylko jeśli nie szkoła i nie rodzina to gdzie i kiedy przyjdzie nam to odkryć? Temat daje sporo do myślenia, oby więcej takich treści!
  Pozdrawiam 🙂

  • Joanna
   | Odpowiedz

   Cześć Marta 🙂
   Cieszę się, że są osoby, które szukają czego im w życiu brakuje. Jeżeli nie znajdujemy w sobie odwagi, by podążać za naszym sercem, to ciało nam to pokaże. Jest takie powiedzenie, że jak uczeń jest gotowy, to nauczyciel się znajdzie. Warto poznawać ludzi z innych środowisk, jest mnóstwo warsztatów i szkoleń, które mogą pomóc w poznawaniu swoich talentów. Uczymy się próbując, dlatego warto próbować jak najwięcej, różnych rzeczy.
   Pozdrawiam 🙂

Zostaw Komentarz