with Brak komentarzy

Rysunek struktury MLMNa temat marketingu wielopoziomowego narosło mnóstwo mitów, przez które ten system sprzedaży, wzbudza wiele kontrowersji. Ludzie kojarzą go z piramidą finansową, która jest nielegalna i pozwala zarabiać tylko, ludziom na jej szczycie. W MLM zarabia każdy, kto pracuje i rozwija swoją sieć kontaktów. Aby tworzyć swoje dochody, trzeba wybrać mądrze partnera, który nas nauczy jak to robić.

Jak powstał Network marketing

Pierwsze udokumentowane przymiarki modelu biznesowego Multi Level Marketing, powstały w latach 30 XX wieku w USA. Amerykańska firma rozwijała swoją sieć sprzedawców, dzięki czemu zaczęła zwiększać swoje obroty. Dobry plan marketingowy i dobrze opracowane zasady współpracy z dystrybutorami, były początkiem tego, co znamy dzisiaj.

Po wielkim kryzysie, a potem drugiej wojnie światowej, rozpoczął się w końcu wzrost gospodarczy, gdzie fabryki w szybkim tempie, zwiększały produkcję różnych dóbr. Firmy latami szukały sposobów, jak zwiększać sprzedaż produktów, ale wciąż brakowało im odpowiedniej ilości, wyszkolonych sprzedawców. Dlatego wymyślono żeby najlepsi w swoim fachu sprzedawcy, samodzielnie nauczali kolejne osoby do pracy.

Tworzenie sieci dystrybutorów polegało na dobieraniu osób z bliskiego otoczenia, rodziny, przyjaciół i znajomych, do których sprzedawca miał zaufanie i pewność, że dana osoba nadaje się do pracy. Aby zmotywować sprzedawców do przekazywania swojej wiedzy, zdobywanej przez lata, osobą, które mogłyby stać się dla szkoleniowca konkurencją, zastosowano system wynagrodzeń. Sprzedawca- szkoleniowiec otrzymywał prowizję, od wyników sprzedaży osób, które były w jego sieci i zostały przez niego nauczone zawodu.

Zaskakującym okazało się, że nowi sprzedawcy uczyli się tak dobrze, że szybko uzyskiwali lepsze wyniki, niż ich nauczyciele, więc także zapragnęli tworzyć swoje własne zespoły. Duże firmy, aby motywować sprzedawców do rekomendacyjnego planu biznesowego, stworzyły programy prowizyjne, aby każdy, kto dołączy do sieci zarabiał, jeżeli miał wyniki w budowaniu własnej sieci dystrybutorów.

W podobny sposób wygląda to dzisiaj. Jeżeli jestem liderem to szukam sobie członków mojej sieci, których będę szkolić, aby oni przynosili dochód firmie, a co za tym idzie, żebyśmy wszyscy w mojej sieci zarabiali % od zysku. Lider musi zostać wyszkolony przez firmę, albo kogoś, kto go zwerbował i samodzielnie powinien włożyć wiele wysiłku, żeby wyszkolić swój zespół. Przekazywanie wiedzy swoim partnerom biznesowym, czyli osobom ze swojej sieci jest podstawą, bez dobrych współpracowników daleko nie dojdziemy.

W jaki sposób zarabia się w MLM

W Network marketingu możemy obrać dwie ścieżki kariery, albo koncentrujemy się na sprzedaży, albo na przywództwie. W pierwszym przypadku rekomendujemy zmianę sklepu, przedstawiamy zalety naszych produktów i korzyści z ich używania. Możemy to zrobić jedynie, jeżeli sami używamy tych produktów i są one dobrej jakości, co w większości firm działających w tym biznesie jest prawdą. W dobrych MLM mamy zakładany, jak gdyby swój własny sklep internetowy, więc możemy sprawdzić bez ponoszenia wysokich kosztów, jak wyglądałby nasz własny biznes, gdybyśmy chcieli takowy stworzyć samodzielnie.

Jeżeli chodzi o drugi sposób kariery, to skupianie się na budowaniu swojego zespołu. Zapraszamy do współpracy osoby, z którymi chcielibyśmy pracować. Ważne jest, abyśmy nie zapraszali do swojej sieci osób negatywnie nastawionych do wszystkiego, takich, z którymi źle nam się rozmawia i nie czujemy się w ich towarzystwie dobrze. Lider musi sam siebie motywować, żeby móc ciągnąć swój zespół do przodu. Trzeba być nastawionym na rozwój, dużo czytać i uczestniczyć w szkoleniach, które będą podnosić nasze kwalifikacje.

Z tych dwóch opcji bardziej opłacalną finansowo i rozwojowo jest ścieżka liderska, ale jest ona o wiele trudniejsza i wymaga, większego zaangażowania niż sprzedaż. Oczywiście w marketingu internetowym niczego sami fizycznie nie sprzedajemy, ale rekomendujemy. Wiele osób uważa, że nie nadają się do bycia sprzedawcą, a tak naprawdę wszysycy nimi jesteśmy każdego dnia, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wszysycy mamy znajomych i rodziny, którym polecamiy rózne produkty, które nam się sprawdziły, ale nikt nam za to nie płaci. Dla osób chcących być liderem, nauka jest jednym z głównych czynników, jakie decydują o nawiązaniu współpracy z firmami Multi Level Marketing.

Przedsiębiorstwa z branży mają różne systemy motywacyjne, zazwyczaj lider zarabia na punktach ze sprzedaży z polecenia, które może zrobić sam, albo liczą się one z jego zespołu. Do tego dostaje prowizję, za rozwijanie swojego zespołu o ile członkowie robią postępy. W dobrym MLM są też prowije od całościowego przychodu firmy, dzielone na liderów, którzy osiągają wyniki. Jeżeli komuś się wydaje, że znajomy nas chce wciągnąć w biznes, żeby na nas zarobić, to zastanówmy się jeszcze raz, czy aby na pewno nam się dobrze wydaje. Samo zaproszenie znajomego do biznesu nie ma sensu, jeżeli ten znajomy nie będzie się uczył i zapraszał kolejnych osób.

Jak wybrać najlepszą firmę z Network Marketingu

Po pierwsze i moim zdaniem najważniejsze, to znalezienie firmy, która ma produkty zgodne z naszymi preferencjami. Jeżeli nie wierzysz w produkt, który promujesz, to nie jesteś wiarygodny i prędzej czy później, sam sobie przestaniesz wierzyć. Czując się związanym z produktem, zarażamy optymizmem i chęcią, rozgłszania na prawo i lewo, jakie wspaniałe korzyści ma ta rzecz.

Produkt musi być dobrej jakości, w przystępnej cenie. O produkcie trzeba wiedzieć naprawdę dużo, więc nie możesz wybrać czegoś, co zupełnie Cię nie interesuje. Do tego musisz być pewna, że produkt jest zdrowy albo przydatny, że komuś pomaga, ktoś go potrzebuje. Musi być zużywalny, tak żeby wiadome było, że każdego miesiąca, ktoś będzie chciał go kupić. Firma powinna udoskonalać produkty, albo tworzyć kolejne, żeby było widać, że jest postęp a nie stagnacja.

MLM musi być na rynku, co najmniej od kilku lat, trzeba sprawdzić, kto jest jej właścicielem, kto tam pracuje i jaką mają wizję na przyszłość. Ludzie bez planu rozwoju zawodzą, w biznesie trzeba zmieniać strategie działania w zależności od warunków zewnętrznych, działa się szybko i tutaj ważne jest doświadczenie. Inwestycja w szkolenia partnerów biznesowych, wiele mówi o systemie działania organizacji i o tym trzeba pamiętać.

Wchodząc w MLM dajesz swoje pieniądze, a co najważniejsze swój czas i włożony wysiłek, które prędzej bądź później, muszą się zwrócić. Biznes działa na liczbach, jeżeli zarabia tylko 5% członków organizacji, to znaczy, że 95% nie zarabia i takich organizacji trzeba unikać. Podstawy muszą być zbudowane, w taki sposób, aby system pozwalał Ci zarabiać od początku podjętych działań. Co nie oznacza, że od pierwszych tygodni będziesz zarabiać tzw. kokosy, na to trzeba sobie zapracować.

Same budujemy swój biznes, więc musi być spójny z nami i naszymi przekonaniami. Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak, że niezgadzamy się z polityką firmy, to nie idźmy w to dalej. Jest dużo firm, które działają na rynku, ale nie każda jest nastawiona na uczciwą współpracę ze swoimi dystrybutorami, dlatego trzeba wybierać mądrze i z rozwagą. Jeżeli ciągle każą Ci kupować kolejne produkty, jeżeli musisz płacić za szkolenia, albo nie ma ich wcale, to nie jest to dobry MLM.

Jeżeli ktoś obiecuje Ci duże pieniądze i pracę, po dwie, trzy godziny dziennie to kłamie. Po kilku latach pracy w marketingu wielopoziomowym, kiedy masz zbudowaną swoją strukturę i jest ona przez Ciebie dobrze zarządzana i odpowiednio kierowana, to duże pieniądze i mniejsza ilość godzin pracy jest możliwa. Jednak na początku trzeba być przygotowanym, że jest ciężko, zarabia się niewiele, ma się mnóstwo wątpliwości, a do tego trzeba się ciągle czegoś uczyć. Nie ma nic za darmo, jeżeli chcesz budować swój interes musisz być gotowa na ciężką pracę. Nauka może zająć od trzech miesięcy wzwyż, nie spodziewaj się, że wystarczy miesiąc, żeby dorobić się „prawdziwych pieniędzy”, bo nie wystarczy.

Struktura Network Marketingu

Czym różni się sprzedaż od rekomendacji

W sprzedaży musimy kogoś przekonać, albo perswazją zachęcić do zakupu produktu, którego sami nie musimy używać, ani nawet znać jego działania. Musimy dopilnować, aby nastąpiła finalizacja transakcji i za to otrzymujemy wynagrodzenie od pracodawcy. W rekomendacji doradzamy i edukujemy o właściwościach produktu, tworzymy relację z potencjalnym partnerem, a do tego, musimy znać produkt i go stosować.

W tradycyjnym biznesie mamy długi łańcuch połączeń, zanim towar trafi do klienta. Im więcej pośredników, tym cena produktu jest wyższa. Producent może wycenić towar na 20 złotych, ale koszty magazynów, transportu i dystrybucji sprawia, że klient kupi go za 100 złotych. W Network marketingu firmy nie inwestują w sieć dystrybucji, pośredników ani w reklamy, dzięki czemu, duże pieniądze mogą zostać przeznaczone na ulepszanie produktu, a także na szkolenia i dodatkowe prowizje dla członków organizacji.

W tradycyjnej sprzedaży nie ważne, czy danego dnia jest dużo pracy czy nie ma jej wcale, przeciętny pracownik otrzymuje comiesięczną stałą wypłatę. W marketingu rekomendacyjnym otrzymamy zapłatę, jeżeli zbudujemy swój zespół i będziemy go szkolić, będziemy dbać o swoich „kupców”, którzy robią zakupy dzięki naszej rekomendacji. Jednak gdy zbudujemy swoją sieć opartą na ludziach ambitnych, jak my sami, to mamy dużą szansę, by szybko uzyskać dochody, na jakich nam zależy.

Jeżeli samodzielnie zakładamy swoją własną działalność gospodarczą, to musimy się liczyć, że w razie niepowodzenia, stracimy wszystkie pieniądze, jakie zainwestowaliśmy, a nie są to małe kwoty. W dobrym MLM dostajemy swój własny sklep wirtualny i to naszym zadaniem jest zadbać, żeby produkty z tego sklepu miały zbyt. Czyli współpracując z dobrą firmą, możemy się nauczyć biznesu, bez kosztów "know how" franchisingu czy dropshippingu. Nie musimy się bać, że w razie niepowodzenia, stracimy oszczędności zycia, gdyż inwestycja w Network marketing jest niska.

Minusy pracy w Network marketingu

Inwestycja finansowa - niska, ale jednak jest

Wkład swojego czasu

Pozbywanie się własnych ograniczeń i niekorzystnych przekonań, co dla wielu osób może być trudne

Nie ma drogi na skróty, nie pracujesz, nie zarabiasz

Brak szefa, to minus dla ludzi, którzy nie są samodzielni

Na początkowym etapie brak „podstawowego wynagrodzenia”

Zdobywanie nowych kontaktów

 

Plusy dobrego Network marketingu

Zdobywanie nowych umiejętności

Nauka prowadzenia biznesu przez specjalistów, wszystko podane na tacy, bez dodatkowych kosztów szkoleń

Możliwość prowadzenia własnego wirtualnego sklepu, bez dużych nakładów finansowych, bez magazynów, dostawców, pośredników, reklamacji, księgowych

Praca z domu

Samodzielne decydowanie o ilości czasu i zaangażowania wkładanego w pracę

Brak szefa, kontroli, sprawdzania

Zdobywanie sieci kontaktów z różnych środowisk, poznawanie nowych ludzi

Rozwój osobisty, czyli inwestycja, która zawsze się zwraca

W dłuższej perspektywie, wolność finansowa z dochodu pasywnego

Pozbywanie się, własnych ograniczeń i niekorzystnych przekonań

Kobiety wspierające się nawzajem

Multi Level Marketing nie jest dla każdego, tak samo jak prowadzenie działalności gospodarczej, jak tworzenie własnego biznesu, bo nie każdy się do tego nadaje. Ludzie, którzy nie chcą się uczyć albo uważają, że już wszystko wiedzą, nie powinni zaczynać współpracy, w tym modelu biznesowym. Jeżeli masz kłopot ze swoim Ego, to MLM też nie jest dla Ciebie. Tutaj mogą się realizować osoby ambitne, chcące zdobywać nowe kwalifikacje, które przydadzą się także w innych dziedzinach życia. Ludzie, którzy rozumieją, że żeby osiągnąć swoje zamierzone cele, trzeba pomagać innym osobą w realizacji ich pragnienia. Praca zespołowa jest podstawą, jeśli ja pomagam Tobie, Ty pomożesz kolejnej osobie i razem idziemy do przodu.

 

Ktoś z Was współpracował w tym modelu biznesowym? Jakie macie doświadczenia w tej dziedzinie?

Zostaw Komentarz