Posłuchaj zamiast czytać
Ciężko pracując cały rok, każda z nas marzy by wyjechać do ciepłych krajów, nie martwiąc się o organizację, transfery i inne sprawy związane z wyjazdem. Myślimy tylko o tym żeby w spokoju, w pięknym otoczeniu móc wreszcie odpocząć. Jednak zanim to nastąpi, warto pamiętać o kilku kwestiach.
Od czego zacząć przygotowania do podróży na zagraniczne wakacje
Pierwszą ważną sprawą jest wybranie państwa, do którego polecimy, hotelu, w którym będziemy mieszkać i sposobu wyżywienia. Kraje muzułmańskie i te w basenie Morza Śródziemnego, wyspecjalizowały się w turystyce masowej i mają bardzo bogatą ofertę, w przystępnej cenie. Pamiętajmy, że w Europie, Azji jak i w Afryce, nie dostaniemy wysokiego standardu za niską cenę, chyba, że trafimy na promocję albo super ofertę last minute ( wakacje kupione na ostatnią chwilę).Wielu osobom wydaje się, że 3000 zł. za osobę to wysoka cena, ale to niewielka kwota za lot samolotem, transfer z i na lotnisko, hotel z wyżywieniem, ubezpieczenie i możliwość kontaktu z rezydentem. W biurze podróży sprzedaje się pakiety i o tym należy pamiętać.
Najczęstsze rodzaje opłaconego wyżywienia:
All inclusive AI– posiłki i napoje w określonych miejscach i godzinach
Soft All inclusive – zazwyczaj posiłki i napoje bezalkoholowe w określonych miejscach i godzinach - mogą występować różne wersje "soft"
Full board FB– trzy główne posiłki. Do obiadu i kolacji napoje płatne dodatkowo
Half board HB – śniadania i kolacje, do kolacji napoje dodatkowo płatne
Bed & Breakfast BB – śniadania w cenie
Każdy hotel ma tablicę informacyjną, na której są podane godziny i miejsca wydawanych posiłków i napojów, warto się z tym zapoznać. Nawet, jeśli kupimy ofertę All inclusive, dużo rzeczy jest płatnych dodatkowo, jak np. alkohol importowany, świeżo wyciskane soki, lody w opakowaniach itd.
Warto zapoznać się z miejscem, do którego się wybieramy
Wiele osób, które jadą na wakacje zorganizowane, nie pamięta nazwy hotelu, który wykupili, nie ma pojęcia o nazwie miejscowości, do której lecą, nie mówiąc o tym gdzie takowa jest na mapie danego kraju. To sukces, jeśli znają nazwę państwa, a jak już wiedzą, jakie miasto jest stolicą, to można gratulować. Gdyby ktoś przyjechał na wakacje do Polski to chcielibyśmy, żeby wiedział cokolwiek o naszym kraju o wyjątkowości regionu, w którym będzie przebywał i to działa w drugą stronę, dlatego nie bądźmy ignorantkami. Nie musimy od razu czytać całego przewodnika, ani uczyć się stu słówek w lokalnym języku, ale dla naszego bezpieczeństwa podstawowe informacje powinnyśmy znać.
Osoba pracująca, jako przedstawiciel biura z którym lecimy, po wylądowaniu zagranicą na wstępie zada nam pytanie: „ do jakiego hotelu Państwo przyjechaliście?” Naucz się albo miej zapisaną nazwę hotelu i miejscowość, w jakiej się on znajduje. Sama poczujesz pewniej.
Dokumenty i pieniądze to podstawa każdej podróży
Aby podróżować samolotem poza Polskę, potrzebujemy dokument tożsamości. Do wejścia na pokład upoważnia nas albo dowód osobisty, jeżeli jest to strefa Schengen albo paszport ważny zazwyczaj, minimum 6 miesięcy od daty naszego powrotu do kraju. Dzieci nie mogą podróżować na legitymacji szkolnej, takie możliwości są dozwolone do określonego wieku dziecka, na terytorium Polski. Poza granicami kraju także dziecko, musi mieć paszport lub dowód osobisty. Kolejną sprawą są wizy, to my, jako podróżni mamy obowiązek dowiedzieć się czy takową potrzebujemy, a jeśli tak to gdzie mamy ją kupić. Czasem zakupu należy dokonać wcześniej online, a czasem na lotnisku po przylocie.
Powinnyśmy posiadać jakąś część pieniędzy w gotówce, gdyż może się zdarzyć, że nie będzie można zapłacić kartą a najbliższy bankomat może być kilkadziesiąt kilometrów od nas. W szczególności jadąc poza Europę do biedniejszych państw, warto wziąć pod uwagę kwestie finansowe. Wiele osób podróżując z biurem podróży myśli, że nie potrzebuje żadnych pieniędzy, bo już za wszystko zapłacili, co jest nieprawdą. Angielskie All inclusive czyli wszystko w cenie, jest terminem umownym, nie dosłownym. Trzeba pamiętać, że w wielu krajach nie można płacić walutą obcą jak euro i dolary, wtedy musimy mieć banknoty lokalne. Wymiana pieniędzy na lotniskach rzadko się opłaca, lepiej dojechać do hotelu bo w samym hotelu albo okolicy znajdziemy kantor albo bankomat z funkcją wymiany.
Zawsze miej ze sobą pieniądze w najczęstszej walucie obcej €/$, ponieważ kantory w państwach gdzie można wymienić złotówki można policzyć na palcach. Trochę gotówki i karty płatnicze, sprawią że poczujesz się bezpiecznie, a to jest ważne dla każdej z nas.
Pierwszy lot samolotem może być stresujący
Lecąc po raz pierwszy w życiu, na pewno przeżywamy strach przed nieznanym, ale to tak samo jak jazda autobusem z tą różnicą, że samolot nie może się zatrzymać. Przed przyjazdem na lotnisko trzeba się zapoznać z dokumentami z biura podróży, aby wiedzieć ile godzin wcześniej należy być na lotnisku, jaki mamy numer lotu, jakimi liniami lecimy i jaki jest limit bagażu. Jest coraz mniej linii lotniczych, które pozwalają łączyć bagaże współpasażerów, dlatego warto mieć osobne walizki. Podróżując we dwoje spakowanie połowy swoich rzeczy do walizki partnera i na odwrót, to świetny pomysł. Zaginięcia walizek na połączeniu bezpośrednim zdarzają się rzadko, ale lepiej być przygotowanym. Ja jadąc na wakacje zawsze mam bagaż podręczny, a w nim ubrania na 1-2 dni i strój kąpielowy, tak na wszelki wypadek. Znam parę, której zdarzyło się zaginiecie bagażu obojga na raz, rzecz nieprawdopodobna, ale prawdziwa.
Jeżeli podróżujesz z dzieckiem do 2 roku życia, zawsze masz pierwszeństwo przy odprawie. Nie musisz nikogo się pytać ani prosić. Ze starszymi dziećmi, albo będąc w ciąży nie masz pierwszeństwa, ale zawsze możesz poprosić czy ktoś Cię przepuści. Na niektórych lotniskach są wyznaczone stanowiska odpraw ( check-in) dla rodzin z dziećmi, ale nie jest to reguła.
Miejsca ewakuacyjne, czyli te przy drzwiach w samolocie, są przeznaczone dla osób dorosłych, sprawnych i najlepiej porozumiewających się w języku angielskim. W wielu liniach lotniczych, zwłaszcza czarterach ( samoloty wynajmowane przez biura podróży), miejsca ewakuacyjne są dodatkowo płatne. Tylko osoba dorosła i bez widocznego stopnia niepełnosprawności może takie miejsce wykupić, dzieci nie mogą.
Bagaż podręczny, czyli co zabrać na pokład samolotu
W bagażu podręcznym nie przewozimy płynów powyżej 100 ml, nawet, jeśli masz butelkę z wodą 500 ml i płynu jest troszkę na dnie, nie możesz tego zabrać. Zasada jest taka: butelka/tubka, która ma napis powyżej 100 ml idzie do kosza. Czyli jeżeli chcesz zabrać do bagażu podręcznego fluid o pojemności 125g, który jest w połowie zużyty to nie możesz. Masz prawo do 10 butelek/tubek po 100 ml max każda, ogólnie w sumie nie więcej niż 1 litr. Do tego musisz te płyny spakować do plastikowej torebki, zamykanej na suwak albo zatrzask.
Własne jedzenie na pokładzie samolotu można mieć, o ile nie ma takiego zakazu. Są kraje muzułmańskie, gdzie zakazany jest wwóz produktów zwierzęcych wieprzowych. Wracając do Unii europejskiej z poza jej granic nie możemy mieć mięsa, nabiału, owoców i warzyw. Niektóre linie lotnicze mają w regulaminie zapis o zakazie wnoszenia produktów szybko psujących się. Najlepiej mieć coś do jedzenia, co jest zapakowane i ma datę przydatności do spożycia. W samolocie i na lotnisku można kupić jedzenie, są restauracje i kawiarnie. Minusem są ceny, bo zwykła woda 500 ml spokojnie może kosztować ponad 10 PLN.
Na pokładzie samolotu jest zakaz spożywania własnego alkoholu, czyli takiego, który kupiliśmy w strefie wolnocłowej. Można kupić napoje procentowe u personelu pokładowego, ale wiadomo, że będzie drożej.
Raczej radzę nie pić za dużo, bo na dużych wysokościach jesteśmy bardziej podatni na upojenie alkoholowe, a potem różne rzeczy się mogą dziać. Kapitan samolotu nie raz musiał podejmować decyzję o przymusowym lądowaniu z powodu agresywnych pasażerów, którzy wypili za dużo i chcieli poszaleć. Kobiety też były bohaterkami takich bardzo drogich lądowań - areszt, wizyta lekarska, deportacja, zakaz lotów daną linią lotnicza i wszelkie koszty związane z niezaplanowanym postojem, opłacały główne sprawczynie zdarzenia.
Lądowanie i co dalej ?
Samolot lądując na ziemi, potrzebuje czasu żeby się zatrzymać. Kiedy kapitan zezwoli na odpięcie pasów, to nie trzeba się rzucać od razu do drzwi. Zanim podjadą schody, aby mozna było opuścić pokład to trochę czasu to zajmie, więc nie ma, do czego się spieszyć. Poza tym autobusy, które przewożą pasażerów do hali przylotów mają mniejszą pojemność niż samolot, a czekają na wszystkich i czasem jadą kilka razy, więc i tak będziesz czekać. Jeżeli na lotnisku jest rękaw to wszystko trwa szybciej i sprawniej, ponieważ od razu z samolotu wchodzisz do hali przylotów.
Kolejna czynność, jeśli jesteś poza UE, to kontrola celna, czyli miejsce gdzie jest sprawdzany dokument tożsamości i sprawy wizowe. Zawsze znajdziesz w takim miejscu angielski napis: „passport control”. W strefie Schengen patrz na znaki, ponieważ często jest osobna kolejka dla obywateli państw członkowskich, a osobna dla innych narodowości. We wspólnocie bardzo często nikt nam nie sprawdza dowodów osobistych, więc niech Cię to nie zdziwi.
Po przejściu kontroli paszportowej szukamy wiszących tablic z napisem „baggage claim”, kierujemy się w tamtą stronę tym razem szukając tablic informacyjnych w postaci monitorów. Przy każdej taśmie gdzie jadą bagaże jest ekran z numerem lotu i miastem, z jakiego przyleciał samolot, dlatego trzeba znać numer lotu. Zdarza się w miejscowościach turystycznych, że z jednego miasta w Polsce w mniej więcej tym samym czasie przylecą dwa samoloty.
Uszkodzona walizka albo jej brak
Jeżeli nasza walizka doleciała uszkodzona albo nie doleciała wcale to musimy od razu zgłosić się do przedstawiciela linii lotniczych, aby sporządzić raport PIR(ang. Property Irregularity Report - Raport niezgodności mienia). W pobliżu taśmy, z której odbieramy bagaż zawsze są biura, które mają w witrynach logo/nazwę różnych linii lotniczych, musimy znaleźć tę, którą lecieliśmy. Trzeba przygotować paszport/dowód osobisty, kwadratową naklejkę, którą dostaliśmy od pracownika odprawy ( przylepiają ją zazwyczaj do naszego paszportu/dowodu osobistego) przy nadawaniu walizki w Polsce.
Pamiętaj, że nie można odkleić dużej naklejki przylepionej do naszego głównego bagażu, bo ona też będzie nam potrzebna. Pracownik takiego biura spisze nasze dane i będzie się pytał o wartość walizki, kiedy ją kupiliśmy, jak dokładnie wyglądała a także o miejsce naszego pobytu na wakacjach. Nie wolno Ci opuścić hali, w której jest odbiór bagażu, jeżeli masz uszkodzoną walizkę i chcesz żeby ktoś za to zapłacił. Bez otrzymania dokumentu PIR od razu w hali przylotów, masz małe szanse żeby takowy otrzymać po opuszczeniu lotniska, a bez niego nie masz podstaw do odszkodowania.
Na każdym lotnisku oznaczenia są wyraźne i proste, bardzo dużo jest znaków obrazkowych. Tablice z numerami lotów są na każdym kroku, a to właśnie na nich jest informacja gdzie mamy się kierować. Na tablicach jest nasz numer lotu, o której godzinie leci samolot, z jakiego terminala i jaki ma numer Gate ( bramka), przez którą będziemy wchodzić do samolotu.
Opuszczasz lotnisko i szukasz przedstawiciela biura
Po wyjściu z hali przylotów, szukasz ludzi z logiem biura podróży, z którym przyleciałaś. Dlatego czytanie dokumentów jest istotne, bo każde biuro ma swoje logo i jak je zapamiętasz, to będzie Ci łatwiej skupić się, na jego szukaniu. Pracownik biura poprosi o nazwę hotelu, do którego jedziesz oraz o twoje nazwisko i czy wszyscy przylecieli, bo zdarza się, że ktoś w ostatniej chwili nie leci. Zgodność ilości uczestników na naszej rezerwacji z rzeczywistością, jest ważna. Ktoś zawsze w autobusach, które wiozą turystów do hotelu liczy ilość osób i jeśli kogoś brakuje to taki transfer się przedłuża.
Rezydent lub inny pracownik biura poda nam numer i miejsce gdzie znajduje się autokar. Ładowanie bagażu do luku bagażowego nie należy do obowiązków kierowcy. W szczególności w krajach muzułmańskich wszyscy o tym fakcie zapominają, bo w Europie wiemy, że za darmo nikt nie pracuje. Zawsze miło jest zostawić napiwek, w szczególności w krajach gdzie sytuacja finansowa jest na gorszym poziomie niż u nas.
Rezydent poda nam najistotniejsze rzeczy, które musimy wiedzieć i wyruszymy w drogę do hotelu. Transfer to nie wycieczka, dlatego nie oczekuj, że ktoś będzie opowiadał po drodze o mijanych miejscach.
O tym jak zachować się w hotelu przeczytasz w kolejnym artykule.
Najważniejsze rzeczy do zrobienia:
1. Wybranie kraju do którego lecimy
W Afryce czy Azji mniejszej w miesiącach lenich jest bardzo ciepło. W Europie czerwiec do sierpień są gorące. Kraje muzułmańskie mają inną religię i tradycje.
2.Wybierz hotel
Standard hoteli w każdym kraju jest inny, nie ma jednego systemu przyznawania gwiazdek. Sprawdź okolicę do jakiej jedziesz, bo często hotele są położone z daleka od miasta i może być nudno. Transfer z lotniska może trwać kilka godzin, lepiej to wiedzieć wcześniej.
3. Zapoznaj się z dokumentami z biura poróży
Przeczytaj umowę, którą podpisałaś bo jest wiele rzeczy, które mogą się dla Ciebie okazać zaskakujące. Dowiedz się co to jest doba hotelowa, co obejmuje opcja all inclusive, jak działa ubezpieczenie i czy jest w nim wkład własny.
4. Zabierz nie tylko dokumenty ale też pieniądze
Zawsze trochę gotówki w euro lub dolarach się przyda, lepiej mieć niż nie mieć. Karty płatnicze w dzisiejszych czasach to podstwa.
5. Przygotuj się do lotu samolotem.
Zapisz sobie numer lotu w miejscu, gdzie będziesz miała łatwy dostęp do tej informacji. Sprawdź limity bagażu. bądź odpowiednio wcześnie na lotnisku.
6. Po wyjściu z lotniska, znajdź przedstawiciela biura
Rezydent czeka albo w hali przylotów w pomieszczeniu po wydaniu bagażu, albo na zewnątrz lotniska. Jeśli nie chcesz koszystać z autobusu biura, tylko wolisz pojechać na własny koszt taxówką, też powiedz o tym pracownikowi biura. Zdarza się że ludzie jadą taxi bez powiadomienia, że dolecieli, a pracownicy szukają takich osób wszędzie, a turyści w autobusach się gotują, nie tylko z upałów.
A Wy jak wspominacie pierwszą wyprawę zagraniczną?
Dla mnie ten pierwszy raz w samolocie to wspaniałe doświadczenie. Ty też mile wspominasz? A może lot samolotem masz jeszcze przed sobą?
Zostaw Komentarz