Para, która pragnie silnego i trwałego związku, powinna utworzyć, jak gdyby powłokę ochronną, która go zabezpieczy, przed czynnikami zewnętrznymi. Zdrowy związek daje pełnię bezpieczeństwa i zaufania do drugiej osoby. Partnerzy nawzajem się wspierają i bronią przed resztą świata.
Aby czuć się bezpiecznie w związku, partnerzy potrzebują być pewni, swoich uczuć. Nie tylko czuć miłość drugiej strony, ale również usłyszeć zapewnienie o miłości.. To słowami się porozumiewamy i możemy sobie wiele rzeczy wyjaśnić, dlatego prawdziwa rozmowa, jest wskazana każdego dnia.
Będąc w zdrowej relacji, zawsze jest możliwość dogadania się, o ile obie strony tego chcą. Pamiętajmy, że każda z nas ma w sobie dziecko, które czasem bierze nad nami górę, a bywa ono nieracjonalne. Tak samo w przypadku naszych partnerów, dlatego tak ważne jest, by zbudować sobie solidne związki.
Na początku, zanim zaczniemy szukać miłości swojego życia, warto zakochać się w sobie. Więcej o tym jak siebie pokochać, znajdziesz w artykule: „Zakochaj się w sobie, zanim będziesz szukać miłości w innych”. Dzięki miłości własnej, empatia do drugiego człowieka, przychodzi nam dużo łatwiej.
Ciekawym pomysłem może być utworzony przez parę, kodeks związku. Dzięki niemu, każda ze stron będzie wiedziała, czego może się spodziewać, a nawet oczekiwać i wymagać. Dwoje ludzi może stworzyć skałę, której nie zagrozi żaden deszcz i wiatr. Miłość jest fundamentem związku, ale ściany, to już zrozumiałe i zaakceptowane przez oboje zasady, aby czuć się bezpiecznie.
Przykładowy kodeks związku - co możecie sobie obiecać:
- Zostaniesz ze mną na zawsze, nie zrezygnujesz ze mnie nawet w trudny czas
Wiele osób ślubuje sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że się nie opuszczą, aż do śmierci. W czasach, gdy małżeństwa były aranżowane, nie do pomyślenia było się rozwodzić. Dzisiaj, wolimy poszukać kogoś nowego, zamiast dogadać się z tym kimś, z kim już jesteśmy.
Jeżeli wychodzisz za mąż z miłości i czujesz, miłość drugiego człowieka, to nie oczekuj, że zawsze będzie jak w bajce. Są chwile, kiedy mamy ochotę rzucić wszystko i wyjechać, każda kobieta takowe ma. Jednak przysięgając, że nie opuścisz kogoś nawet w trudny czas, zrób wszystko żeby dotrzymać słowa. Nie poddawaj się jak napotkasz trudności, szukaj rozwiązań.
- Przegadasz ze mną każdy problem, mimo lęku przed odrzuceniem
Mamy w sobie wiele tajemnic, czasem same nie wiemy, co kryje się w naszych wnętrzach. Zaczynając uczyć się siebie, możemy napotkać na rany, które schowałyśmy w podświadomości. Nasz partner powinien być przyjacielem, któremu możemy powiedzieć wszystko, bez obawy, że będzie nas oceniać.
Niektórzy terapeuci par twierdzą, że pary, które potrafią wykonywać czynności fizjonomiczne w swojej obecności, mają się dużo lepiej. Fizycznie nie mają już niczego, co mogliby przed sobą ukryć, przez co budują większą więź zaufania w innych sferach.
- Będziesz mi mówić, jeśli poczujesz się mniej ważny albo zepchnięty na bok
Każdej z nas czasem, może zdarzyć się nieświadome odrzucenie partnera. Możemy nie odwzajemnić lub zignorować oznakę czułości, czego my nie zauważymy, kiedy jesteśmy zajęte. Druga osoba poczuje się urażona i jeżeli nie jest osobą pewną siebie, może to ukryć.
Pomyśl, czy czasem nie zdarza Ci się odrzucić pocałunek, chociażby dlatego, że dopiero zrobiłaś makijaż. A może partner nie odwzajemnia uścisku, bo jest zajęty, reperowaniem czegoś w garażu. Mów głośno, że poczułaś się odrzucona, zamiast chować w sobie urazę, o której druga strona nie wie.
- Powiesz mi, gdy zranię Cię słowem
Wiele z nas ma rany z dzieciństwa, słowa, które utkwiły w naszej pamięci. Dla innych mogą one nie mieć znaczenia, ale dla nas, są jak strzały, które wbijają się w serce. Pamiętaj, że partner nie może się wszystkiego domyślić, dlatego mów, za każdym razem, kiedy Cię zaboli. Nie dopuszczaj, żeby uzbierało się wielkie wiadro, które w końcu się wyleje i to konkretnie.
- Nie będziesz się ze mną bawić w „ciche dni” i obrażanie
Czasem może się wydawać, że milczenie jest rozwiązaniem problemu, ale nie jest. Jeżeli czegoś nie przegadacie, tylko będziecie milczeć, to nieporozumienie może się nasilić. Owszem, można wyjść na chwilę do drugiego pomieszczenia, żeby ochłonąć, ale warto wrócić i być dorosłym.
- Będziesz mi mówić wyraźnie o swoich potrzebach, tak by zrozumiała
Kobiety lubią, jak mężczyźni się domyślają, jednak oni nie mają takich zmysłów jak my. Dorosłość polega na tym, żeby jasno i wyraźnie komunikować swoje potrzeby. Zamiast czekać, aż partner się domyśli, lepiej wyjaśnić, o co chodzi i czego się oczekuje. W drugą stronę, działa to tak samo.
- Kiedy jedno z nas jest zestresowane, drugie przyniesie mu ulgę
Związek jest po to, żeby partnerzy mogli się zrelaksować i otrzymać wsparcie. Dwoje ludzi, którzy się kochają i potrafią ze sobą rozmawiać, często rozumieją się bez słów. Nawet mężczyźni, potrafią wyczuć i pomóc, kiedy ich partnerka odczuwa niepokój.
- Nasz związek jest ważniejszy, niż potrzeba posiadania racji, jednego z nas
Osoby niepewne siebie, potrafią walczyć do ostatniej kropli krwi, żeby tylko udowodnić swoją rację. Warto pomyśleć, co jest dla Ciebie ważniejsze, twoja racja czy szczęśliwy związek? Czasem warto przymknąć oko i mieć spokój, niż walczyć o swoje.
- Nie będziemy dopuszczać, aby któreś z nas czuło lęk w związku
Zazwyczaj lęk w związku wiąże się z odrzuceniem, zdradą, a przede wszystkim z brakiem pewności siebie. Odrobina zazdrości o partnera nie jest zła, o ile partner lub partnerka starają się unikać, niedwuznacznych sytuacji. Czując się kochane, bo oboje dbamy codziennie, by tak było, lęki znikają.
- Nasz związek jest ważniejszy, niż oczekiwania i opinie naszych rodzin i znajomych
Rodzice, rodzina i znajomi, są w stanie zniszczyć związek, jeżeli nie ma on zbudowanych fundamentów relacji. Wysłuchanie opinii bliskich nam ludzi, jest wskazane, jednak zawsze trzeba pamiętać, że to nasze życie i nasz partner. Czasem ktoś trzeci, może widzieć coś, czego my nie widzimy, a czasem może się mylić, w swoich osądach.
- Powiem Tobie, jako pierwszej osobie, o każdym ważnym zdarzeniu z mojego życia
To musi być przykre uczucie, kiedy twój partner, planuje coś, o czym Ty, dowiadujesz się od osoby trzeciej. Zadbaj o to, żeby dzielić się z partnerem swoimi planami, pomysłami czy marzeniami. Będąc w związku powinnyśmy czuć chęć, dzielenia się swoimi myślami z najbliższą nam osobą.
- Wstyd zostawimy za drzwiami naszego domu
Możemy wstydzić się wielu rzeczy, naszego statusu materialnego, naszego ciała, naszej rodziny. Jednak będąc w związku warto się pozbyć niepewności, pełna akceptacja drugiej osoby, jest priorytetem. Spanie razem nago, może być początkiem odkrywania wszystkich tajemnic.
- Otworzymy swoje wnętrza i razem poszukamy blokad, które przeszkadzają nam w życiu
Wspólne czytanie książek, zwłaszcza rozwojowych, albo o trudnościach w związkach, przykładach jak sobie radzić w kryzysach, jest dobrym pomysłem. Im więcej się uczymy, tym łatwiej zobaczyć nam nasze wady, niekontrolowane reakcje. Partner, może nam wskazać, rzeczy, których my same nie zauważamy, warto się otworzyć i razem wzrastać.
- Będziemy razem zasypiać i budzić się
Może się to wydawać niektórym osobą dziwne, ale zasypianie i budzenie się razem, jest ważne. Bardziej jesteśmy przywiązani do osób, obok których śpimy i budzimy się rano. Jeżeli jesteś tzw. nocnym markiem, możesz poczekać aż partner zaśnie i wtedy wrócić do swoich obowiązków.
Dla wielu rodziców usypianie dzieci bywa drogą przez mękę, bo one potrzebują naszej uwagi i chcą być tulone do snu. Tak samo jest z nami dorosłymi, potrzebujemy czuć przed zaśnięciem, że nasz partner jest obok. Łatwiej zasypiamy z ukochaną osobą, niż same w pustym łóżku.
Związek sam się nie tworzy, trzeba go zbudować od podstaw
Do związków wnosimy nie tylko siebie, ale także całe nasze rodziny. Do tego wszystkiego bardzo wiele ludzi ma zaniedbane wewnętrzne dzieci, z czego nie zdają sobie sprawy. Wiele kłótni, rozstań i nieporozumień, można by uniknąć, gdyby partnerzy zaczęli obserwować swoje reakcje.
Niektórzy boją się bliskości, bo w dzieciństwie takowej nie zaznali i boją się, że jeżeli, ktoś się za bardzo zbliży, to będą cierpieć. Dlatego budują wokół siebie mur, a jeśli partner stara się przez niego przebić, to robią wszystko, żeby bronić swojej ściany. Zazwyczaj w owej obronie ranią pantera, nie wiedząc w sumie, dlaczego to zrobią.
Z drugiej strony są osoby, które bardzo potrzebują bliskości, nie lubią być same, nie lubią ciszy. Potrzebują obecności partnera, kontaktu cielesnego, ale też słownego, jak wiadomości tekstowe, kilka razy dziennie. Jeżeli parter nie zaspokaja ich potrzeb, to czują się porzucone, niechciane, a druga osoba, może nawet nie mieć o tym pojęcia.
Dzieci nie rodzą się ze świadomością czy zasługują na bycie kochanym czy też nie, to rodzice nas tego uczą. Pierwsze lata naszego życia, kształtują wyobrażenie o nas samych. Sprawdzamy na sobie czy jesteśmy mile widziani, czy rodzice pokazują, że chcą naszej obecności czy nas doceniają.
Nasze przekonania z dzieciństwa mają fundamentalne znaczenie w związkach, jakie budujemy, bo naszym zachowaniem pokazujemy, że coś jest nie tak. I jeżeli jesteśmy na tyle świadome, żeby zobaczyć, że to nasze zachowanie sprawia kłopot, a nie istota związku, to jest szansa na ratunek.
Masz swój kodeks związku, czy uważasz, że jest Ci całkowicie zbędny?
Zostaw Komentarz