with Brak komentarzy

Zdrowe relacje buduje się poprzez świadomość tego, co robimy źle

Na pewno już wiesz, że każda z nas, ma w sobie przekonania całej grupy ludzi. Do tego często nieświadomie, kopiujemy zachowania naszych najbliższych, zazwyczaj rodziców i opiekunów. Kiedy chcemy osiągnąć nasze cele, możemy posuwać się do odgrywania określonych ról. Stephen Karpman wymyślił prosty schemat, jak możemy przechodzić z jednej postaci w drugą.

Rysunek trójkąta dramatycznego S. Karpmana

Ofiara - nie chce brać odpowiedzialności za swoje działania, woli zrzucać winę na innych i cały świat. Na przykład: w pracy, koleżanka notorycznie prosi, abyś zrobiła coś za nią, a Ty nie potrafisz jej odmówić, pomimo, że sama masz dużo swoich zadań. W efekcie pracujesz za dwie osoby, czujesz się wykorzystywana i rodzi się w Tobie złość na koleżankę. Dlaczego? Bo grasz rolę ofiary, zamiast bronić swoich granic i powiedzieć nie, zgadzasz się wykonywać jej pracę.

Wybawiciel - Chcesz zbawić cały świat, nie ważne czy proszona czy nie proszona, czujesz, ze musisz pomóc. Na przykład: nowa koleżanka w pracy, ma kłopoty z obsługą programu komputerowego, na temat czego notorycznie narzeka. Ty, jako wspaniałomyślna koleżanka, postanawiasz poprawić po niej błędy. Pokazujesz jaki prosty jest program w obsłudze, dzięki czemu praca koleżanki wzbudza podziw przełożonych. Szef widząc postęp koleżanki, dodaje jej nowych obowiązków. Przez Ciebie koleżanka, nie dość, że musi robić swoją pracę, to dostała, jeszcze dodatkową. Z wybawicielki, zmieniasz się w prześladowcę. Gdybyś jej tyle nie pomagała, to żyłaby sobie spokojnie, a przez Ciebie musi pracować więcej.

Prześladowca - osoba, która czerpie satysfakcję z krytyki i narzucania zdania innym. Kontroluje postępowanie osób współzależnych. Łatwo możesz wpaść w tą rolę, kiedy koleżanka prosi Cię o radę na temat swojego małżeństwa, po czym robi tak jak jej powiedziałaś. Okazuje się, że Twoja rada nie przyniosła założonego efektu, więc koleżanka wini Ciebie, za swoje niepowodzenie.

Na Facebook utworzyłam fanpage: "Joanna Łagan - Be Brave Create Your Own World". Jeżeli masz ochotę przyłącz się do mnie, razem będziemy zmieniać świat.

 

Zauważyłaś, że czasem grasz, którąś z powyższych ról?

 

Zostaw Komentarz