with Brak komentarzy

W czasach, kiedy nie było jeszcze Internetu, o prawdach życiowych dowiadywaliśmy się od dziadków. Dzisiaj możemy zdobyć wszelkiego rodzaju informacje, a mimo to, wielu ludzi nawet nie zadaje sobie takiego trudu, co mnie niezmiernie smuci. Chciałabym się podzielić wskazówkami, jakie ja znalazłam.

Oczywiście każdy człowiek powinien szukać własnej drogi, bo każdy z nas jest tutaj po coś. Życie bez celu, albo wiary w jego sens jest według mnie puste i mało satysfakcjonujące, jednak każdy może żyć tak, jak mu odpowiada.

Jest wiele filozofii na udane życie. Zajrzyj do mojego artykułu „Jak żyć, aby być w życiu szczęśliwym. Japoński sekret Ikigai”. Tam znajdziesz wskazówki odnośnie japońskiej recepty, na udane życie. Może spojrzysz na swoje przemyślenia odnośnie szczęścia, trochę inaczej.

Poniżej przedstawię Ci kilka rad, jakie sama chciałabym usłyszeć, od kogoś mądrzejszego ode mnie. Mam nadzieję, że skorzystasz z przygotowanych przeze mnie podpowiedzi, żeby polepszyć swoje życie, albo podejść do wielu rzeczy na większym luzie.

Skaczący przy zachodzie słońca ludzie

1. Podążaj za swoim marzeniem, nigdy nie rezygnując

W życiu warto marzyć, a jeszcze bardziej, warto te marzenia spełniać. Zdarza się, że nie podejmujemy wielu działań, z powodu strachu przed porażką. A kiedy się odważymy to pierwsza próba może zakończyć się niepowodzeniem, co nas zniechęca. Jednak warto próbować dalej, bo w końcu za którymś razem się powiedzie.

Czasem otaczają nas ludzie, którzy mają wewnętrzne ograniczenia, przez co przekazują te ograniczenia nam. Wszystko, co może nas blokować przed realizacją marzeń, to nasze myśli. Jeżeli jeszcze o tym nie wiesz, to zaakceptuj, że stare nawyki i przekonania można zmienić.

2. Bądź dobra dla ludzi

Jeżeli jeszcze nie słyszałaś o polach morficznych, to warto trochę o nich poczytać. Badania przeprowadzano na zwierzętach, ale my ludzie, też jesteśmy jak zwierzęta. Wszystkie istoty na tej planecie są połączone, oddziałujemy na siebie nawzajem.

Będąc dobrym dla innych, tak naprawdę jesteś dobra dla siebie. Im więcej pozytywnej energii wyjdzie od Ciebie, tym więcej takiej do Ciebie wróci. Wciąż nie żyjemy w raju na ziemi, więc zła energia też u nas zawita, ale warto dzielić się dobą, a tą drugą puszczać wolno.

3. Niech Twój talent do służenia innym, będzie większy od Twojego Ego

Czasem trudno być miłym dla osoby, która dla nas jest niesympatyczna. Warto sobie wtedy zdać sprawę, że osoba, która pluje jadem na innych, którzy starają się jej pomóc, jest po prostu nieszczęśliwa. Jeżeli starałaś się wesprzeć kogoś, kto zareagował agresją, nie bierz tego do siebie.

Ludzie smutni i nieusatysfakcjonowani życiem, mogą żądać od nas różnego rodzaju pomocy, bez okazywania nam wdzięczności. Jeżeli możesz pomóc komuś, kto tego chce i potrzebuje, pomagaj, nie zważając na brak podziękowania.

4. Nie oceniaj

To przykre, że od dziecka jesteśmy uczeni porównywania, a co za tym idzie oceniania innych. Bez sensu jest punktować inne osoby, zwłaszcza te, których nie znamy. Nie możesz wiedzieć, co przeszła druga osoba, w jaki sposób mogła zostać zraniona, co czuje, z czym musiała sobie poradzić.

Łatwo jest oceniać, o wiele trudniej zrozumieć. Zauważ jak wiele możesz mieć do powiedzenia o drugiej osobie, tylko na podstawie ubioru, fryzury czy rzeczy, jakie posiada. Zamiast marnować czas na ocenianie innych, lepiej zająć się sobą.

5. Łącz mądrość z wiedzą

Wiedzę zdobywamy w szkole, albo czytając książki, ucząc się nowych rzeczy, a mądrość przychodzi z doświadczenia. Możemy mieć wiedzę, na wiele różnych tematów, ale dzięki praktyce i zastosowaniu tej wiedzy, zdobywamy mądrość.

Ucz się i doświadczaj nieustannie nowych rzeczy, staraj się poznawać świat wszystkimi zmysłami. Nie zamykaj się tylko w nauce tego, co zapisane albo poznane, sama możesz zdobywać doświadczenia, o których innym się nie śniło.

6. Przygotuj się na porażkę

Każda z nas w swoim życiu, przeżyła jakąś porażkę i zapewne czekają nas kolejne. To normalna kolej rzeczy, nie ma się, co załamywać. Trzeba podejść do każdej porażki, jako do lekcji, bo zapewne czegoś powinnyśmy się nauczyć, albo coś zmienić.

Nie jest istotne, w czym zawiedziesz, ważne jest tylko to, jak sobie z tym poradzisz. Czy wstaniesz z podniesioną głową i pójdziesz dalej, czy będziesz roztrząsać każde niepowodzenie? Wszystko zależy od Ciebie, dlatego warto być gotowym, że wszyscy popełniamy błędy i nie jest to koniec świata.

7. Żeby osiągnąć to, czego nigdy nie miałaś, rób to, czego nigdy nie robiłaś

Dążąc do wyznaczonego sobie celu, zdarza się nam popełniać błędy, które czasem trzymają nas w miejscu. Jeżeli chcesz osiągnąć coś, czego nigdy wcześniej nie osiągnęłaś, to trzeba się zastanowić, co musisz zmienić w swoim postępowaniu, żeby to zdobyć.

Jak wielu światłych ludzi, mówiło już wieki temu: „jest szaleństwem robić w kółko to samo i oczekiwać innych efektów”. Żeby osiągnąć coś, co było dla nas nieosiągalne, często trzeba wyjść poza swoją przewidywalną świadomość.

Chłopak pomagający drugiemu wspiąć się na górę

8. Co robisz z tym, co masz?

Zastanów się, w jaki sposób wykorzystujesz swoje zasoby, które posiadasz. Nie chodzi tylko o pieniądze i rzeczy materialne, ale także o talenty, które każdy człowiek ma. Czy odkryłaś już swoje? Zastanawiałaś się, jaki masz dar i co mogłabyś ofiarować innym ludziom?

Może dysponujesz wiedzą, którą mogłabyś się dzielić, albo masz olbrzymie pokłady cierpliwości, które można wykorzystać. Jesteś empatyczna i współczująca, dzięki czemu ludzie mogą przychodzić do Ciebie i podzielić się swoimi problemami. Myślałaś kiedyś co możesz dać innym?

9. Bądź otwarta na ludzi i nowości

Zauważyłam, że im więcej inwestuję w swój rozwój, tym więcej chciałabym wiedzieć. Zaczęłam otwierać się na idee i teorie, które jeszcze rok temu, wydawałyby mi się niedorzeczne. Warto być otwartym na inne spojrzenie na świat, na ludzi na naszą planetę, na to po co tu jesteśmy.

Od lat ludzie mówią o końcu świata, apokalipsie i różnych teoriach związanych z naszym życiem. Myślę, że wszyscy czujemy, że nadchodzą zmiany, rok 2020 dla wielu był przełomem. Wiele osób zobaczyło, że żyjemy w świecie, który nie jest taki, jak myśleliśmy. Bądź otwarta, bo dzięki temu możesz przeżyć więcej.

10. Zapytaj się codziennie, czy takiego życia chcesz

Nie ma znaczenia długość życia, znaczenie ma jego jakość. Ludzie, którzy żyją bez podejmowania ryzyka, bez spełniania marzeń, bez wizji swojego życia, tak naprawdę nie żyją. Czasem strach przed śmiercią sprawia, że umieramy już za życia.

Codziennie rano pomyśl, czy gdyby to był twój ostatni dzień, robiłabyś to, co masz zamiar zrobić? Jeżeli przez kilka dni albo tygodni z rzędu, twoja odpowiedź brzmi nie, to zastanów się, co trzeba zmienić. Żyć życiem, którego się nie chce, to strata czasu, który i tak jest ograniczony.

Wiele z nas żyje jutrem, jutro zacznę dietę, jutro zapiszę się na kurs angielskiego, jutro pojadę w odwiedziny. Zachowujemy się tak, jakbyśmy miały żyć wiecznie, jakbyśmy miały mnóstwo czasu. Prawda jest taka, że nasze życie to małe rzeczy, które robimy każdego dnia, bo dni zmieniają się w tygodnie, a te w miesiące a potem lata.

Tak bardzo boimy się przyszłości, często żałujemy przeszłości, że nie żyjemy teraźniejszością. Liczy się to, co jest dzisiaj, teraz. Warto sobie w końcu uświadomić, że czas mija nieubłaganie, że możesz nie dostać kolejnej szansy, żeby powiedzieć komuś, że go kochasz, żeby pojechać do miejsca swoich marzeń.

Mityczne jutro może okazać się twoim nigdy, jeżeli już dzisiaj, nie podejmiesz działań. Odkładanie naszego życia na potem, jest stratą tego, co mogłybyśmy przeżyć już dzisiaj. Co o tym myślisz?

Zostaw Komentarz