with Brak komentarzy

Dziecko uczy się z obserwacji, a nie poprzez twoje słowa

Uważam, że wielu ludzi, nie powinno nigdy posiadać potomstwa. My dorośli skrzywdzeni w czasach dzieciństwa, bardzo często sami nie radzimy sobie ze sobą. Nie potrafiąc naprawić swojego wewnętrznego dziecka, możemy się łudzić, że mając córkę bądź syna, stworzymy sobie dziecko idealne. Nie ma idealnych ludzi, każdy jest taki, jak może być.

Wielkie oczekiwania rodziców, przemoc wobec dziecka, albo nadmierna opiekuńczość, mogą bardzo mocno wpływać na życie dorosłego. Rodzicom się wydaje, że jeżeli czegoś nie mówią, zwłaszcza kiedy czują rozczarowanie swoją latoroślą, to dziecko tego nie wie. Człowiek to istota, która czuje swoimi zmysłami. Sama pomyśl ile razy miałaś jakieś przeczucie, które stało się realnym?

Jeżeli dziecko nie czuje się bezpiecznie w ramionach rodziców, to jak będzie mogło czuć się bezpiecznie w dorosłym życiu? Jeśli rodzic ma swoje huśtawki nastroju i raz tuli, a raz odrzuca, to czego się możesz nauczyć? Jeżeli jako dziecko bardzo się starasz, ale coś ci nie wychodzi, a rodzice zamiast cię wesprzeć, komentują, że to twoja kolejna porażka, co myślisz o sobie?

Bycie rodzicem to odpowiedzialna praca, dlatego uważam, że wielu ludzi nie zasługuje, aby mówić o sobie rodzic. Nie jestem psycholożką i nigdy nie chciałam być, żeby nie słuchać, jak ludzie krzywdzili swoje maleństwa. Jednak w treningu mentalnym, zdarza się, że ktoś opowiada mi swoją historię, a mi się chce wyć. Bezbronne dziecko, zawsze będzie lgnęło do rodzica, nawet jak ten będzie je krzywdził.

Dziecko nie przestaje kochać rodziców, ono przestaje kochać siebie, wierząc, że to z nim jest coś nie tak. Zapamiętaj to sobie, kiedy kolejny raz będziesz w złym humorze i "odrzucisz" swoje dziecko.

Na Facebook utworzyłam fanpage: "Joanna Łagan - Be Brave Create Your Own World". Jeżeli masz ochotę przyłącz się do mnie, razem będziemy zmieniać świat.

Wiedziałaś o tym, że pierwsze lata naszego życia, mają olbrzymi wpływ na to jak rodzimy sobie jako dorośli ludzie?

 

Zostaw Komentarz