with Brak komentarzy

Łapacz snów

Sztuka życia według starożytnej filozofii Huna, przedstawia siedem zasad postępowania. Jest ona używana przy uzdrawianiu swojego życia, kiedy jesteśmy na rozdrożu. Nie wiedząc, dokąd zmierza nasze życie, albo widząc, że nie jesteśmy tam gdzie chciałybyśmy być, możemy zmienić kierunek.

Nic nie jest stałe, a wszystko co jest, jest energią. Człowiek po zaspokojeniu swoich potrzeb materialnych, zaczyna szukać czegoś więcej. Szukamy sensu naszego istnienia, powodu i celu, w jakim znajdujemy się na tym świecie, w tym ciele. Każda dusza uczy się czegoś, bo po to tutaj jesteśmy, by doświadczać.

IKE - Świat jest tym, czym myślisz, że jest

My same kreujemy swoją rzeczywistość, poprzez swoje myśli, pragnienia i osądy. Mamy możliwość decydowania o tym, w jaki sposób odbieramy świat, bo to my koncentrujemy swoją energię na rzeczach, które są dla nas ważne. Zawsze możesz zmienić swój świat, poprzez sposób postrzegania rzeczywistości.

Zauważ, że zasada ta mówi o twojej odpowiedzialności za swoje myśli, bo to ty jesteś kreatorką swojego życia. Nasze wierzenia, przekonania i zasady, są naszym wyborem, nie musisz się zgadzać, ze wszystkim, co narzuca ci społeczeństwo. Masz wybór, sama możesz zdecydować, co jest dobre, a co nie.

Myśli do nas przychodzą, ale to my decydujemy, czy chcemy je zatrzymać. Zawsze możesz puścić daną myśl wolno, zauważ, że to przez myśli powstają w nas emocje. Skoro możemy kontrolować to, o czym i jak myślimy, to możemy kontrolować nasze odczucia.

Nikogo nie możemy winić za to, jak się czujemy, bo to my same decydujemy o tym. Na początku może się wydawać trudne kontrolowanie swoich reakcji, ale z czasem jest to łatwiejsze. Zacznij dostrzegać, co czujesz, kiedy przychodzą do ciebie konkretne myśli.

Jeśli chcesz żyć w pięknym przyjaznym świecie, zacznij sama go sobie kreować. Nie możesz zmienić innych ludzi, możesz zmienić tylko siebie i swój sposób postrzegania. Kiedy zaczniesz wyszukiwać dobro wokół siebie, to magicznym sposobem, dobra będzie więcej każdego dnia.

KALA - Wolność jest brakiem ograniczeń

Możesz zrobić wszystko, o ile znajdziesz sposób, by tego dokonać. Wszechświat jest nieskończony, tak samo jak nasze wyobrażenia. Jesteśmy wolne, bo zawsze mamy wybór, pomimo, że czasem wydaje się nam, że go nie mamy, to ty podejmujesz ostateczną decyzję.

Ograniczenia nakładamy same na siebie, poprzez przekonania, które dostałyśmy od kogoś innego. Same stopujemy swoje możliwości, w obawie przed opinią innych ludzi. Myśli i wyobrażenia, które nas powstrzymują, znajdują się w naszej głowie, to tam warto dokonać zmian.

Wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, wszyscy ludzie i cały Wszechświat. Nikt i nic nie istnieje osobno, wszystko jest jednością. Nie ma ograniczeń, bo wtedy musiałyby powstać bariery, a takowych nie ma.

MAKIA – Energia podąża za uwagą

Energia płynie tam gdzie koncentruje się uwaga. W świecie wielozadaniowości, nowoczesnych technologii i wszechobecnego Internetu, trudno zachować uważność. Jest mnóstwo rozpraszaczy, które utrudniają nam koncentrację na jednej czynności.

Jeżeli skupiasz swoją uwagę na myśleniu jak ci źle, to otrzymujesz jeszcze więcej smutku. To, o czym myślisz, to zasilasz, dajesz temu moc. Dlatego trzeba być bardzo uważnym, żeby spostrzegać, w którą stronę kierują się myśli. Skupiaj się na wartościowych i radosnych rzeczach, bądź w chwili obecnej.

Każda prozaiczna czynność dnia codziennego, może pozwolić nam na doświadczenie dobra. Pomagając innym, pomagasz sobie. Dając innym, dajesz sobie. Trzeba być uważną, aby doceniać każdą chwilę i poczuć ją w sobie.

Ogień

MANAWA - Chwila obecna ma moc

Tylko w chwili obecnej możesz być pełna mocy, liczy się teraźniejszość. Wyłącznie w chwili, która trwa, możesz czuć radość i cieszyć się życiem. Nie możesz poczuć wczorajszego deszczu na ciele, tak samo, jak nie możesz poczuć promieni jutrzejszego słońca.

Dzień wczorajszy obrócił się w pył, dzień jutrzejszy być może nie nadejdzie, ale to chwila obecna jest tym, czym warto żyć. Uważność chwili obecnej to dar, którego niedoceniamy, goniąc myślami za tym, co było albo, co będzie. Jutro nie jest nam obiecane, a wczoraj już minęło.

Żyjąc w przeszłości, żyjemy tak naprawdę wspomnieniami o niej, ona jest w nas, nie ma sensu za dużo rozmyślać. Pamięć jest zawodna, a codzienne powtarzanie przeszłych historii sprawia, że tracisz chwilę obecną, a tylko ona ma moc.

Nasz umysł jest na tyle plastyczny, że możemy w pewien sposób „poprawiać” wspomnienia z przeszłości. Zamiast roztrząsać złe wydarzenia, warto nastawiać umysł na pozytywnych skutkach tych zjawisk. Wspierając siebie w chwili obecnej, doświadczamy pozytywnych emocji.

Co i czy będzie jutro, nikt nie wie. Zamartwianie się, co się stanie w przyszłości, jest stratą czasu. Nie masz wpływu na przyszłość, możesz jedynie podjąć działania, żeby w pewien sposób się zabezpieczyć. Dlatego patrz w przyszłość z pozytywnym nastawieniem i bądź gotowa na wszystko, co ci przyniesie.

ALOHA – Kochać, to być szczęśliwym z kimś lub czymś

Miłość to radość z istnienia, wdzięczność za każdą chwilę. Wszyscy jesteśmy miłością i w miłości powinniśmy spędzać każdy dzień. Czując miłość w sobie, przyciągasz ją do siebie. Możesz mieszkać sama, ale czuć się kochana. Kocha cię Wszechświat, więc ciesz się tą miłością, raduj się każdym promykiem słońca, zielenią i śniegiem.

Wyrzeczenie się krytycyzmu, osądzania czy winy, prowadzi do pięknego życia. Aloha to przyjemność połączenia z kimś lub czymś, krytycyzm niszczy to połączenie. Osądzanie nie pozwala nam wzrastać w miłości, a wręcz popycha nas w negatywne energie. Krytyka, osądzanie i wprowadzanie się w poczucie winy, jest przeciwieństwem miłości.

Możesz nie zdawać sobie sprawy, że myśląc o sobie albo o innych źle, tracisz energię. To zaskakujące, że nasze negatywne myśli i krytyka innych ludzi, wpływa na nas równie mocno, jakbyśmy krytykowały same siebie. Pamiętaj o tym, zanim powiesz sobie albo komuś innemu coś, czego nie warto mówić, ani myśleć!

Zmiany możemy wprowadzić poprzez wsparcie, komplementowanie, docenianie, a nie krytykę. Wielu osobom wydaje się, że zwracając nam ciągłą uwagę na to, co robimy źle, wyświadczają nam przysługę, ale krytyka nie działa.

MANA – Moc w poczuciu sprawczości

Cała siła i moc, jaką mamy, pochodzi z naszego wnętrza. Tylko my same mamy możliwość zmiany swojego życia. To nasza decyzja czy podejmujemy inne działania, niż te do tej pory. Same mamy moc sprawczą, nie musimy czekać aż zjawi się ktoś, kto nas uratuje, same możemy to zrobić.

Wiara w siebie jest podstawą naszego istnienia, jeżeli nie ufamy w swoje możliwości, trudno nam osiągnąć cokolwiek. Moc działa tylko wtedy, kiedy jest wiara. Mamy w sobie cząstkę boskości i możemy ją wykorzystać, wierząc, że potrafimy to zrobić.

PONO – Słuszność, dobro, harmonia

Jeżeli to, co robimy, jak żyjemy nie jest dobre i nie pozwala nam żyć w harmonii, możemy to zmienić. Zmiany zaczynają się w głowie, więc trzeba zmienić swoje wierzenia i przekonania, aby móc zmienić swój świat. Zmieniając siebie, zmieniamy wszystko dookoła.

Wszystkie zasady, wierzenia, religie, tradycje są zmienne, to ty możesz je zmienić. Nie musisz podążać za jedną wyznaczoną drogą, możesz zmieniać swoje zasady na takie, które działają w zgodzie z tobą.

Mamy wolną wolę, aby dokonywać zmian w swoim umyśle, możemy ich dokonać poprzez koncentrację energii tam, gdzie jest nam potrzebna. W chwili obecnej mamy moce by działać, działając w miłości. Wszystko jest w naszych rękach, jeśli tylko w to wierzymy.

Co sądzisz o filozofii Huna? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Zostaw Komentarz