with Brak komentarzy

Miłość do samej siebie, potrafi być ciężką pracą. Jeżeli w dzieciństwie nie zostałyśmy nauczone szacunku do własnej osoby, będzie to miało wpływ, na całe nasze dorosłe życie. Nie możesz zmusić drugiej osoby, żeby traktowała cię dobrze. Możesz natomiast pokazać, jak chcesz żeby ciebie traktowano i wymagać, by tak właśnie było.

Żeby uczyć innych, czego od nich chcesz, najpierw trzeba nauczyć samą siebie. Wszystko to, co do sobie mówisz, ma na ciebie olbrzymi wpływ. Każda krytyka, którą sobie serwujesz, jest zapisywana w twojej głowie. Mówiąc złe i krzywdzące cię słowa, tylko sobie szkodzisz. Poniżając siebie, wyzbywasz się szacunku, który należy ci się, bo jesteś wolną istotą, dzieckiem Wszechświata.

Ciemnoskóra kobieta z turbanem na głowie

Masz prawo i obowiązek troszczyć się o siebie

Jeżeli rodzice w dzieciństwie byli krytyczni i stosowali kary, to ty, jako osoba dorosła, robisz sobie to samo. Traktujemy siebie tak, jak byłyśmy traktowane w przeszłości, bo to znamy. Dlatego tak ważna jest praca nad sobą, żeby wyjść ze schematu, który mamy w głowie. Zasługujesz na wszystko, co najlepsze, za to, że po prostu jesteś.

Nikt nie potrafi nas zranić równie mocno, jak my ranimy same siebie. Pamiętaj o tym, że sama ze sobą będziesz do końca swoich dni. Życie z wrogiem jest trudne, dlatego zamień się ze swojej przeciwniczki w koleżankę, przyjaciółkę a z czasem w czułą opiekunkę. Tego można i trzeba się nauczyć.

Warto być dla siebie dobrą i współczującą. Nie karcić się za każde przewinienie, nie obrażać, za co tylko popadnie. Naucz się sobie wybaczać, odpuszczać. Pozwalaj sobie na odpoczynek, na nic nie robienie, nie ciągnij się naprzód za wszelką cenę. Nie nakładaj presji, której nie możesz unieść.

Przede wszystkim nie karz się, za popełnione błędy. Jeśli zrobisz coś źle, możesz odczuwać potrzebę ukarania siebie, sprawienia sobie bólu. Możemy cierpieć fizycznie lub psychicznie, same wiemy, co na nas działa lepiej. Jako osoba dorosła, nie bądź dla siebie surowym rodzicem, ale takim, który wspiera i wybacza.

Miłość, szacunek, tolerancja, akceptacja

Usiądź wygodnie, najlepiej na łonie natury. Znajdź takie miejsce, gdzie będziesz sama i nikt nie będzie ci przeszkadzał. Daj sobie czas, żeby pomyśleć. Weź kilka głębokich oddechów, zapomnij, o tym wszystkim, co dzieje się w pracy czy w domu. Skoncentruj się na sobie, będąc tu i teraz.

Wyobraź sobie, że nie ma nic, co byłoby niemożliwe, wszystko może być tak, jakbyś chciała. Nie ograniczaj swojej wyobraźni. Poczuj, jakby to było mieszkać w raju, gdzie relacje z ludźmi zbudowane są na miłości, współczuciu i zaufaniu.

Zadaj sobie pytania:

Jak chciałabym się czuć, wiedząc, że jestem bezgranicznie kochana?

Jak chciałabym być traktowana, gdybym to ja mogła, o tym w pełni decydować?

Jakie mam wartości?

Co jest dla mnie ważne?

Co lubię robić, jak się relaksuję, odpoczywam?

Za co siebie cenię?

Co sprawiłoby, że byłabym bardziej szczęśliwa?

Co sprawia, że czuję, że żyję?

Co chciałabym zrobić, ale się boję?

 

Jak już przemyślisz, co jest dla ciebie ważne, jakie masz wartości i za co się cenisz, to stwórz swoją własną deklarację. Sporządź dokument, w którym zapiszesz, wszystkie najważniejsze zasady, jakimi będziesz się kierować w stosunku do swojej osoby.

 

Stwórz deklarację, którą będziesz mogła powiesić w ramce. Możesz w Internecie znaleźć mnóstwo pomysłów, jak przygotować pięknie zdobioną kartkę. Tekst dokumentu może być spisany ręcznie, albo możesz użyć wyjątkowego fontu, który tobie się podoba. Im więcej pracy włożysz, tym lepiej, to ma być twoja duma.

 

Dobrze, czuć moc słów zapisanych w deklaracji

 

Ważne, żebyś spisała zasady, w taki sposób, jakbyś pisała je dla osoby, którą szczerze kochasz. Jeśli jeszcze nie jesteś dla siebie kochającą i wspierającą przyjaciółką, wyobraź sobie, że takową masz. Na papier przelej swoje najgłębsze uczucia, tak żebyś za każdym razem, kiedy je przeczytasz, czuła wielką moc.

 

Spójrz na przykładową deklarację:

Deklaracja szacunku i miłości wobec siebie

 

Kiedy dokończysz swoje dzieło, pamiętaj, że warto sobie obiecać, że

  • Obiecuję, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby przestrzegać zapisanych przez siebie praw
  • Będę innych, ale przede wszystkim siebie, traktować zgodnie z zapisami

Co myślisz o deklaracji traktowania siebie z szacunkiem i miłością? Masz już swoją?

Zostaw Komentarz