with Brak komentarzy

Strach przed odrzuceniem, może wpływać na twoje decyzje

W zamierzchłych czasach, nasze życie zależało od tego, czy jesteśmy w grupie. Ze względu na bezpieczeństwo i konieczność zdobywania pożywienia, lepiej było mieć towarzyszy przy sobie. W dzisiejszych czasach nie musimy się martwić, że zje nas jakiś dziki zwierz, albo umrzemy z głodu, jeśli nie uda się złapać obiadu. Jednak wciąż boimy się, że możemy zostać odrzuceni przez grupę, jeśli nie dostosujemy się do zasad jakie w niej panują.

Podczas eksperymentu Ascha, badani nie byli poddawani presji grupy. Nie musieli się bać, że coś złego się stanie, jeżeli będą udzielać odpowiedzi niezgodnych z tymi, jakie udzieliła większość grupy. Mimo to, w 75% każda z osób badanych chociaż raz, podawała odpowiedź zgodną z tym, co odpowiadali członkowie grupy pomimo, że wiedziała iż odpowiedź większości jest błędna. Skoro potrafimy mówić nieprawdę tylko dlatego, że:

  • boimy się ośmieszenia
  • uważamy innych za mądrzejszych os siebie albo traktujemy ich jako autorytety, które trzeba słuchać, bo tak wypada
  • mamy niskie poczucie własnej wartości
  • obawiamy się negatywnej reakcji grupy
  • grupa może nas odrzucić

to co się stanie, jeśli zostaniemy poddani presji? Jeżeli w sądzie 11 ławników powie winny, a ty tak nie czujesz, to czy będziesz mieć odwagę, by powiedzieć "niewinny"? Ludzie, którzy jechali do obozów śmierci w większości wierzyli, że jadą do miejsca, gdzie będą mogli mieszkać. Ci, którzy szli do komory gazowej wierzyli, że idą pod prysznic. Nastolatkowie pod wpływem grupy piją alkohol, palą rózne rzeczy, albo używają "magicznych" pigułek, bo chcą być częścią stada. Pomyśl ile razy zrobiłaś coś, co robiła większość pomimo, że czułaś, że nie powinnaś?

Na Facebook utworzyłam fanpage: "Joanna Łagan - Be Brave Create Your Own World". Jeżeli masz ochotę przyłącz się do mnie, razem będziemy zmieniać świat.

Co myślisz o wpływie grupy na podejmowane decyzje, które mogą nie być zgodne z tym, co grupa akceptuje?

 

Zostaw Komentarz