with Brak komentarzy

W życiu każdej z nas pojawiają się ludzie, którzy są dla nas dobrzy, ale zdarzają się tacy, którzy są źli. Nasza ocena zaistniałych okoliczności może być mylna zwłaszcza, kiedy do gry wchodzą emocje. Czasem same już nie wiemy, czy ktoś kłamie, czy może to my, podchodzimy do pewnych spraw zbyt uczuciowo.

Żadna z nas nie jest idealna, tak samo jak każdy inny człowiek, mamy wady i to jest normalne. Poznając nowe osoby, warto być uważnym, bo wśród społeczeństw około 4% ludności, to psychopaci. Znajomość z takim osobnikiem, może przysporzyć nam wielu problemów, za które możemy płacić wiele lat.

Psychopata to osoba o pewnego rodzaju dysfunkcjach. Nie zna wartości ludzkich, albo po prostu ich nie rozumie. Odczuwanie głębokich uczuć jak miłość, współczucie, troska, to terminy dla niego obce, pomimo, że „z boku” może wydawać się wspaniałym zainteresowanym i szczerym człowiekiem.

Definicja Roberta D. Hare z książki „Psychopaci są wśród nas”

„ Nie potrafi w najmniejszym stopniu zainteresować się tragediami, radością czy dążeniami ludzkości, jakie ukazuje wybitna literatura i sztuka. Jest też obojętny na kwestie w codziennym życiu. Piękno i brzydota – chyba że w bardzo powierzchownym sensie – dobro, zło, miłość, groza i humor nic dla niego nie znaczą, nie są w stanie go poruszyć. Co więcej nie potrafi dostrzec, że inni są nimi poruszeni. To tak jakby pomimo wysokiej inteligencji był ślepy na aspekty ludzkiego istnienia… Będzie powtarzał usłyszane słowa i gładko zapewniał o swoim zrozumieniu, i żadnym sposobem nie pojmie, że wcale nie rozumie.”

Książka "Psychopaci są wśród nas" Robert d. Hare

Kiedyś wydawało mi się, że psychopaci to ludzie, których łatwo można odróżnić, przecież od razu powinni rzucać się w oczy. Moje założenie, to jednak wielka pomyłka, ponieważ psychopaci są inteligentni, bardzo często towarzyscy, łatwo nawiązujący nowe znajomości i z pozoru urokliwi.

Potrafią ładnie się uśmiechać i oferować swoją pomoc, oczywiście bez przesady, ponieważ dużo lepsi są w mówieniu, obiecywaniu, przekonywaniu niż robieniu. Wybierają sobie na ofiary osoby słabsze, zwłaszcza te z niskim poczuciem wartości, zakompleksione, ale to też nie jest regułą.

Psychopaci także zakładają rodziny, prowadzą biznesy, nie są to osobniki oddzielone od społeczeństwa. Jednak często wyróżnia ich fakt, że nie dostrzegają w sobie żadnych problemów psychicznych ani emocjonalnych. Są w większości zadowoleni z siebie, doznają niewielu zmartwień.

Nie wspominają przeszłości, ani nie mają niepokoju o przyszłość, gdyż myślą o sobie, jako o ludziach nadprzeciętnych. Ich przekonanie, że oszustwo i manipulacja w osiąganiu celów, jest zupełnie normalna, napawa mnie niepokojem. Nasuwa mi się pytanie: Czy jestem w stanie rozpoznać taką osobę, jak to zrobić, a co najważniejsze jak się bronić?

Cechy psychopatyczne, które powinny w nas wzbudzać niepokój:

  • Brak planowania przyszłości z uwzględnieniem najbliższych osób, trudności w realizacji założonych planów krótkoterminowych
  • Brak empatii i związków z innymi ludźmi, dzięki czemu można realizować własne cele
  • Podejmowanie działań wysokiego ryzyka i brak odczuwania strachu, który u zdrowych ludzi się pojawia, bo jest czymś normalnym
  • Zdolność oszukiwania i manipulacji innymi ludźmi
  • Niebranie na siebie odpowiedzialności za popełnione czyny, wypieranie się ich, albo zrzucanie winy na innych.
  • Racjonalizacja wyrządzonych komuś krzywd
  • Pogarda dla norm społecznych i zasad panujących w społeczeństwie
  • Brak emocji, szacunku i zrozumienia uczuć ludziach, brak wyrzutów sumienia z wyrządzonych krzywd
  • Brak reakcji na traumatyczne, bolesne dla normalnych ludzi wydarzenia
  • Dominacja za wszelką cenę

Cytat z książki "Otoczeni przez psychopatów" Thomas Erikson

Byłoby wspaniale, gdyby wychwycenie tych oznak należało do łatwych, ale niestety nie jest. Psychopaci grają wiele ról, potrafią nami manipulować i kłamią w zaparte, nawet jak zostaną złapani na gorącym uczynku. Potrafią nas tak omotać, że same nie jesteśmy już w stanie stwierdzić, co jest prawdą, a co nie.

Do tego wszystkiego psychopaci zaprzyjaźniają się z naszą rodziną i znajomymi, udają wspaniałych mężów, partnerów, ojców czy kolegów/koleżanki z pracy. Warto obserwować czy osoby, które mamy wokół siebie naprawdę są nam życzliwe, czy uśmiechają się szczerze oraz czy pomagają nam naprawdę.

Obrona przed psychopatą

Po pierwsze i najważniejsze, nie łudź się, że psychopata się zmieni, bo nie jest to możliwe. Nie oszukuj się, że jesteś w stanie takiej osobie pomóc, że możesz ją uleczyć, że dla ciebie będzie inna. Jedynym wyjściem jest odsunąć od siebie takiego człowieka i to jak najdalej i jak najszybciej.

Dla psychopaty ofiara, którą możemy być my, jest niczym. Nie mają w stosunku do nas żadnych uczuć, mogą nas krzywdzić, wykorzystywać, oszukiwać, manipulować nami bez najmniejszych oporów czy jakiejkolwiek wyrzutów sumienia. Jesteśmy potrzebne do realizacji jakiegoś celu, albo do zwykłej rozrywki.

Psychopata może niszczyć swoją rodzinę, wykorzystywać finansowo, obciążać kredytami, doprowadzać drugą osobę do obłędu, utraty zdrowia fizycznego i psychicznego. Skrzywdzenie swoich własnych dzieci też, nie stanowi najmniejszego problemu. Dlatego pamiętaj, jeżeli rozpoznasz w kimś psychopatę odejdź od razu.

Więzienia są pełne ludzi, którzy potrafią bez najmniejszych skrupułów, wykorzystywać ludzi. Co mocno niepokoi, psychopaci są w stanie oszukać psychiatrów, prokuratorów, sędziów i policjantów. Wydawałoby się, że osoby, które zawodowo mają kontakt z takimi osobnikami, powinny być wyczulone albo mieć jakiś radar ostrzegawczy, ale nie mają.

Psychopatą może być kobieta i mężczyzna, może to być twoja wieloletnia przyjaciółka, twój partner, sąsiad czy koleżanka z pracy. Jeżeli spotykają cię dziwne, nieprzyjemne sytuacje, bądź czujna i uważna, czy nie mają one związku z jakąś osobą. Jeżeli ktoś budzi twoje wątpliwości, lepiej się od takiej osoby odsunąć.

Co Ty sądzisz o psychopatach, miałaś kiedyś kontakt z taką osobą?

 

 

Zostaw Komentarz