Emocje towarzyszą nam każdego dnia, niemal w każdej chwili naszego życia. To dzięki nim wiemy, że coś się z nami dzieje, że przeżywamy daną sytuację. Emocje są dla nas sygnałem, że może nam coś grozić, albo nie mamy ochoty się na coś zgodzić lub czujemy radość i chce nam się skakać.
Wiele osób w czasach dzieciństwa, nie zostało nauczonych, jak radzić sobie z emocjami. Byłyśmy uczone, aby wypierać emocje, albo ukrywać je przed innymi. Która z nas nie słyszała, że przecież nie ma powodu do płaczu, kiedy właśnie chciało się wam płakać? Albo moje ulubione hasło: „Złość piękności szkodzi”, pamiętam je bardzo wyraźnie.
Uczono nas, że zarówno złość jak i smutek, to coś, czego nie powinnyśmy czuć. Dziewczynki przecież zawsze mają się ładnie uśmiechać i akceptować zdanie innych, kiedy się na coś nie zgadzają, to powinny komunikować się w zrównoważony i spokojny sposób. Jeżeli się złoszczą i płaczą, to są histeryczkami albo beksami.
Przekonanie, że płacz uznawany jest za oznakę słabości, zwłaszcza w męskim gronie, skrzywdził wielu mężczyzn. Przecież panowie powinni być silni, męscy i odważni, a płacz burzy ten wizerunek. Czyżby? Która z was chciałaby mieć partnera, który nie pokazuje, kiedy jest mu smutno?
Emocje, których ludzie nie lubią
Bojąc się odrzucenia, nieustannie kontrolujemy swoje reakcje, bo przecież nie chcemy żeby ktoś nas nie polubił, tylko dlatego, że jesteśmy emocjonalne. A moim zdaniem pierwszym pytaniem powinno być, czy my polubimy siebie, zaprzeczając swoim uczuciom?
Złość
Ciało od razu pokazuje, kiedy czujemy złość. Pierwsze oznaki, to zaciśnięcie szczęki, albo pięści, napięcie mięśni. Wiele osób na twarzy robi się czerwona, możemy wyglądać jak czajnik z wodą, która jest już bliska, aby się zagotować. Ciało wyraźnie daje znać, że coś się dzieje.
Czujemy złość, kiedy ktoś przekroczy nasze granice, naruszy obszar, w którym czujemy się bezpiecznie. To bardzo ważna emocja, której nie można dusić w sobie, bo odbije się na naszym zdrowiu. Jest czymś zupełnie naturalnym, gdy druga osoba nie okazuje nam szacunku i w jakiś sposób musimy się bronić.
Mamy prawo się złościć, kiedy coś nie dzieje się po naszej myśli. Możemy się nie zgadzać z jakąś sytuacją, i to jest w porządku o ile, nie szkodzimy innym osobom. Wyładowywanie swojej złości na innych ludzi, nie jest dobrym pomysłem. Warto uwolnić złość, aby opuściła nasze ciało na przykład poprzez aktywność fizyczną.
Strach
Objawia się w naszym ciele, jako ściśnięty żołądek i/lub gardło. Serce przyspiesza swoje bicie, jak gdyby miało nam wyskoczyć z klatki piersiowej. Mięśnie się napinają gotowe, gdybyś zadecydowała, że zaczniesz uciekać.
Strach to bardzo potrzebna emocja, która może nas ochronić przed niebezpieczeństwem. Nasz umysł koncentruje się przede wszystkim na tym, żeby zapewnić nam bezpieczeństwo. Kiedy czuje, że może nam coś grozić, daje sygnały, żebyśmy zwróciły uwagę na to, co się dzieje.
Pochodną strachu jest lęk, który może pojawiać się sporadycznie, na przykład przed ważnym spotkaniem biznesowym, egzaminem czy pierwszą randką. Nasze ciało pokazuje, że na czymś nam zależy. Wyobrażamy sobie, jaki może być scenariusz danej sytuacji i lękamy się, że może pójść nie po naszej myśli.
Dzięki lękowi tak naprawdę przetrwaliśmy, bo to on motywuje nas do myślenia, co może się wydarzyć. Nasz umysł, może przewidzieć niekorzystne dla nas scenariusze i zapobiec im, wyprzedzając niebezpieczeństwo, dlatego warto go docenić.
Wstyd
Na naszej twarzy mogą pojawić się rumieńce, uszy stają się czerwone, a ty czujesz jakbyś płonęła od środka. Która z nas nie doświadczyła tegoż uczucia? Czasem możemy nosić wspomnienie wstydu latami, katować się za każdym razem, kiedy będziemy w podobnej sytuacji.
Wstyd może nam uświadomić, że zachowałyśmy się niezgodnie z obowiązującymi zasadami, że przekroczyłyśmy cudzą granicę. Jednak może być również efektem działania osób trzecich, które świadomie lub nie, sprawiają, że czujemy wstyd.
Znasz to uczucie, kiedy w szkole stoisz przy tablicy i nie masz pojęcia, o co chodzi w działaniach matematycznych? A może twoi rodzice mieli zwyczaj opowiadania o twoich „błędach”, w towarzystwie wszystkich ciotek? Wstyd daje znać, że coś jest nie w porządku.
Smutek
Uczucie zmęczenia, ospałości, braku chęci do działania, a także płacz, są oznaką smutku. Jako ludzie mamy wiele powodów, żeby się smucić i to jest w porządku. Jeżeli ktoś wymaga od nas ciągłego uśmiechu i dobrego humoru, to nie chce naszej szczerości. Nawet najbardziej pozytywnie nastawieni ludzie, mają dni, kiedy są smutni.
Jeżeli nie zrealizujemy założonego sobie celu, mamy prawo, żeby się smucić. Smutek jest czasowy, prędzej czy później minie. Smucąc się koncentrujemy się na sobie, przeżywamy nasze emocje zazwyczaj w samotności. Ważne, żeby w tym smutku się nie zagalopować.
Po stracie, osoby bliskiej warto dać sobie sporo czasu na przeżycie tej utraty. Po śmierci ukochanej osoby, rok spokojnie możemy przeznaczyć na żałobę, to nic złego. Każda z nas jest inna, nie ma określonego czasu, kiedy powinnyśmy już dojść do siebie. Warto tylko pamiętać, że my wciąż żyjemy, więc trzeba za jakiś czas powrócić do żywych.
Wstręt
Wstręt kojarzy się zazwyczaj z czymś nieświeżym, obrzydliwym, co sprawia, że mamy odruch wymiotny. Możemy odczuwać przykry zapach, który nas odstrasza. Zdarza się także, że są ludzie, którzy wywołują w nas wstręt.
Brutalni przestępcy, partnerzy stosujący przemoc czy toksyczni rodzice, mogą nas napawać wstrętem. To naprawdę mocna emocja, kiedy na czyjś widok, czujemy wstręt i odrazę.
Emocje, które lubią niemal wszyscy
Z czym kojarzy ci się uśmiech na ustach, albo dołki w kąciku ust? Kiedy my same jesteśmy radosne, to lubimy otaczać się ludźmi, którzy są podobni do nas. Uśmiech przyjaciela, potrafi rozpromienić, nawet najbardziej pochmurny dzień.
Radość
To emocja, którą lubimy prawie wszystkie. Pokazuje nam, że wszystko jest w porządku, czujemy się dobrze i świat wygląda od razu piękniej. To dzięki radości mamy mnóstwo energii i chce nam się działać! Mamy w sobie pokłady siły, dzięki którym mogłybyśmy niemal góry przenosić.
Swoją radością możemy zarażać innych, rozpromieniać każde pomieszczenie, do którego wejdziemy. Z uśmiecham na ustach, jesteśmy mile widziane i same lubimy ludzi, którzy się do nas uśmiechają.
Emocje są nierozłączną częścią nas i powinnyśmy sobie dawać prawo, do odczuwania każdej z nich. Złość, która nie jest uwalniana z naszego ciała, może stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Przewlekły lęk, także może zaburzyć nasze funkcjonowanie. Zaakceptuj emocje, które masz w sobie, nie walcz z nimi tylko je oswajaj.
Czasem boimy się swoich emocji, ponieważ mamy mylne wrażenie, że nie można nad nimi zapanować. Otóż nie da się wyłączyć emocji, ale da się je oswoić na tyle, żeby kontrolować ich ekspresję.
Zostaw Komentarz