with Brak komentarzy

Istnieje wiele metod coachingowych, które pozwalają zrozumieć jakie zasoby posiada dana osoba, a także sprecyzować do czego może dążyć. Uważam, że najlepsze efekty przynoszą te strategie, które bazują na wyobraźni, w których trzeba wykazać się kreatywnością. Im bardziej człowiek jest w stanie opisywać przyszłość z różnego rodzaju detalami, tym bardziej jest w stanie dążyć do realizacji tychże wyobrażeń.

Mindmapping to metoda, która mocno współgra z naszą wyobraźnią po polsku można ją tłumaczyć jako mapa myśli. W metodzie tej wykorzystuje się naturalną funkcję ludzkiego umysłu oraz niepowtarzalną technikę graficzną, która uwalnia potencjał intelektu. Mindmapping ma zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia, w których szybkość uczenia się i kreatywność w tworzeniu obrazu, przyspieszają osiągane wyniki.

Nauka z użyciem dwóch półkul mózgowych

Mózg to najpotężniejszy i najbardziej skomplikowany organ ale i zarazem narzędzie, jakim posługuje się człowiek. Można zwiększyć jego efektywność zapamiętywania dzięki wykorzystaniu zharmonizowanej współpracy naszych dwóch półkul mózgowych. Półkuli lewej, która odpowiedzialna jest za logiczny, racjonalny, analityczny czy werbalny proces myślenia, skoncentrowany na poszczególnych elementach. Z półkulą prawą pełniącą funkcje intuicyjną, wyobrażeniową, twórczą i wizualną, która dostrzega całość, co razem z poszczególnymi elementami prowadzi do mapowania myśli.

Autorzy metody Mindmapping Tony i Barry Buzan, po wykonaniu szeregu badań przedstawili wnioski, że najczęściej ludzie posługują się trzema stylami notowania. Pierwszą formą jest narracja, czyli zbiór wszystkich elementów tekstu składających się na fabułę. Drugi styl notowania to notatka w formie listy myśli, w kolejności ich pojawiania się. Trzeci jest notatką w formie hierarchicznej, gdzie tworzy się listy kategorii i podkategorii oznaczonych cyframi lub literami. Wiele osób łączy elementy powyższych stylów, ale tradycyjne notatki zazwyczaj są monotonne i jednolite, co sprawia, że trudno się je zapamiętuje.

Efektywna nauka dzięki notatkom

Tradycyjne notatki są zbyt długie, przez co tracimy zdolność koncentracji, a następnie zapał do nauki, gdyż wydaje się że nasze możliwości intelektualne są mierne, bo niewiele zapamiętujemy. Wadą tego sposobu nauczania jest to, że człowiek nie wykorzystuje w pełni możliwości swojego umysłu, co powoduje że uczymy się o wiele mniej niż moglibyśmy, gdyby stworzyć do tego odpowiednie narzędzia.

Myśli człowieka nie mają ograniczeń, dzięki czemu mogą rozchodzić się we wszystkich kierunkach, a nie jak mogłoby się wydawać tylko w linii prostej. Warto brać pod uwagę, iż wiele rzeczy zapamiętujemy bardziej gdy:

  • informacja przekazana jest na początku i na końcu nauki danego zagadnienia
  • pojęcia powtarzają się i wywołują określone skojarzenia
  • występują elementy wyróżniające się, niepasujące do pozostałych
  • dane zagadnienie jest dla nas interesujące
  • zostaje szczególnie pobudzony, któryś z naszych zmysłów

Ludzki umysł myśli w sposób nielinearny, dlatego potrzebuje urozmaicenia. Tradycyjne metody uczenia wymagają, aby czytający skanował informacje od lewej do prawej i od góry do dołu, podczas gdy naturalną preferencją mózgu jest skanowanie całej strony w sposób nieliniowy. Elementy zabawy, które dodatkowo wzbudzają w nas ciekawość, są doskonałą zachętą do nauki. Można uczyć się bardziej efektywnie dodając do notatek kolorów, obrazów czy skojarzeń, dzięki którym człowiek może zapamiętać o wiele więcej.

Mindmapping został wymyślony w taki sposób, żeby jak najlepiej wykorzystać informację o działaniu umysłu, by wykorzystać jego funkcje jak najbardziej efektywnie. Mapy myśli są niesamowitą techniką graficzną, która rozporządza naturalną czynnością umysłu w celu wzrostu potencjału intelektualnego. Nie ogranicza się tylko do nauki w szkole czy pracy, ale wykorzystuje się je w każdej dziedzinie życia, gdzie przejrzystość myślenia i szybkość przyswajalnych wiadomości wpływa na osiągane wyniki.

Szkic mapy myśli

Źródło : https://www.mindmapping.com/mind-map

Struktura mapy myśli, składa się z trzech, centralnych elementów:

  • Główny zamysł, idea lub tematyka mapy myśli, zostaje umieszczona w formie symbolu lub słowa klucza na środku kartki
  • Od centralnego punktu należy rysować promieniste linie - gałęzie, obrazujące coś w rodzaju tytułów rozdziałów
  • Podgałęzie, będące elementami bardziej szczegółowymi, łączące się z „tytułami rozdziałów”, wychodzące promieniście od gałęzi

Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu przejrzystości mapy myśli oraz o logicznym uszeregowaniu występujących w niej zagadnień. Zaczynamy od ogólnego zarysu i przechodzimy do większych szczegółów. Mapę warto rysować na białej kartce papieru rozmiar minimum A4, lub większy. Linie – gałęzie lepiej zaznaczyć różnymi kolorami, tak aby każda z nich była wyraźnie różna od pozostałych, co ułatwi zapamiętywanie. Gałęzie powinny być takiej długości jak słowa, które się na nich znajdują. Można ponumerować linie, aby podkreślić hierarchię znaczenia zawartych informacji.

Symbole, piktogramy i grafiki

Można użyć strzałek symbolizujących związek, jeśli narysowane zagadnienia są ze sobą powiązane i występują między nimi zależności. Z reguły nie przekracza się liczby dziewięciu zagadnień odchodzących od słowa centralnego, ponieważ pamięć operacyjna czyli u człowieka krótkotrwała, jest w stanie uchwycić od 7 do 9 elementów.

Aby wzbogacić mapę myśli i ułatwić jej przyswojenie, warto zastosować symbole, piktogramy i grafiki. Dzięki tego typu dodatkom zaangażujemy prawą półkulę mózgową, co dodatkowo pomoże w nauce. Za pomocą słów, rysunków czy samodzielnie wymyślonego układu całości mapy, można podkreślić swój indywidualizm, a nawet wprowadzić szczególną charakterystykę notatek.

 Korzyści z zastosowania Mindmappingu:

  • Koncentracja na zagadnieniu – główna idea jest w centralnym miejscu, co pozwala zachować uwagę w określonym obszarze
  • Czytelność informacji - można dostrzec hierarchię ważności poszczególnych elementów co, z czego wynika. Zależności między elementami głównego zagadnnienia, są widoczne od razu
  • Pobudzona kreatywność – sposób wykonania mapy myśli wymaga użycia wyobraźni, trzeba wykazać się pomysłowością i zaangażowaniem
  • Nauka poprzez zabawę – wykorzystanie kredek, flamastrów czy farbek może być świetnym sposobem na przemycenie dziecięcej radości do zapamiętywania i nauki czegoś nowego

Wadą mindmappingu może być nadmiar danych, które umieszcza się na kartce. Zbyt duża ilość informacji może tworzyć chaos dla osób postronnych. Czasem zdarza się, że sam autor zapomina w jakim kontekście korzystał z poszczególnych symboli, co prowadzi do zapominania procesu myślowego. Jednak im częściej korzystamy z tego typu notatek, tym łatwiej wychodzi nam ich sporządzanie i czytanie w późniejszym okresie.

Mapa myśli to metoda przyjazna dla umysłu człowieka w każdym wieku, pobudza obie półkule mózgu. Tworząc notatki możemy jednocześnie tworzyć dzieła sztuki, które będą nas motywować do nauki i rozwoju z różnych dziedzin życia. Jest świetnym sposobem na spędzanie czasu, zabawą, która zdecydowanie pomaga w nauce nowych rzeczy.

Zostaw Komentarz