Czas mija nieubłaganie, co zaczynamy dostrzegać gdzieś po trzydziestce. Nasze ciało zaczyna wiotczeć i skóra, nie jest już tak pięknie jędrna i gładka, jak wcześniej. Taka jest kolej rzeczy, młodsze raczej już nie będziemy. Ale warto dbać o nasze umyły, bo te nie muszą się starzeć, wystarczy tylko nad nimi pracować.
Najpierw trzeba się uczyć, jak ze sobą rozmawiać, a konkretnie zdawać sobie sprawę, że słowa mają moc. W artykule " Czy myślami, możemy doprowadzić nasze ciało do choroby", opisałam jak nasze myśli wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Uczenie się, powinno być naszym nawykiem, a nie czynnością, której nie lubimy.
Nasz umysł jest plastyczny, co oznacza, że ucząc się i doświadczając nowych rzeczy, mózg tworzy nowe ścieżki neuronowe. To tak jakbyś na trawie zaczęła wydeptywać ścieżkę, robiąc to codziennie, po kilku dniach lub tygodniach masz niemal drogę. Tak samo robi nasz umysł poprzez ciągłe powtarzanie, uczy się wciąż czegoś nowego.
W moim wieku, umysł się już nie zapamiętuje
Wiele razy słyszałam od różnych osób, że są za stare żeby się czegoś nauczyć. Nie wiem skąd to przekonanie, ale zapewne wpajane nam od pokoleń, bo mnóstwo osób wierzy, w to stwierdzenie. Prawda jest oczywiście zupełnie inna. Nasz umysł przestaje się uczyć, kiedy niczego go nie uczymy, a nie ze starości.
Najwięksi filozofowie, których znamy, sławę odnosili w późnym wieku, bo całe życie zdobywali wiedzę i doświadczenie, aby uczyć innych. Kiedyś nie było Internetu i książek dostępnych dla każdego, dlatego uczono się całe życie. W naszych czasach wiedza jest na wyciągnięcie ręki, ale niestety, jak coś jest łatwe do zdobycia, to dla człowieka nie jest atrakcyjne.
Nadmiar bodźców, jakich doświadczamy każdego dnia, sprawia, że jesteśmy przemęczeni. Nie chce nam się robić, niczego dodatkowego i mamy ochotę, tylko usiąść na kanapie i obejrzeć jakiś film. Ale nadmiar urządzeń elektronicznych, które nas otaczają zabiera tylko naszą energię, a nie sprawia, że się relaksujemy.
Zacznij od małych zmian, zamiast usiąść przed telewizorem, warto poczytać książkę. Jeżeli wyłączysz telefon i inne urządzenia, które wydają ciągłe dźwięki, twój umysł będzie Ci wdzięczny. Nadmiar hałasu, bodźców zewnętrznych nie jest dla nas dobry, człowiek potrzebuje spokoju i odpoczynku.
Jak zacząć trening umysłu?
Nie trzeba sobie od razu narzucać wielkich zmian, bo takowych nie lubimy z natury. Wystarczy wprowadzać małe, wydawałoby się nieznaczące zmiany. Zdajesz sobie sprawę jak wiele rzeczy robimy z automatu? Pewnie nie, ale większość naszych codziennych czynności, wykonujemy bez myślenia o nich.
Na początek przyjrzyj się, która twoje ręka jest dominująca, którą najczęściej wszystko robisz. Jeżeli jest to prawa ręka, to zacznij to zmieniać. Jak? Chociażby myjąc zęby, nie rób tego prawą, ale lewą ręką. Masz schody w domu? Zwróć uwagę, którą nogą wchodzisz na pierwszy stopień, to automat i zawsze wchodzisz tą samą. Zmień to.
Parkujesz samochód na ulicy, albo w garażu? Zmień pozycję parkowania. Na początku, może to się wydawać trudne, ale po kilku razach, poczujesz, że już masz to opanowane. Jak poukładane są ubrania w twojej szafie? Po prawej garderoba męża, a po lewej twoja? Zamieńcie się. Na początku poczujesz się dziwnie, ale po kilku dniach będzie już normalnie.
Takie małe zmiany świetnie wpływają na nasz umysł, tworzą się nowe ścieżki poznawcze. Niby nic wielkiego, ale dla nas może to być olbrzymia rewolucja. Nasz umysł zaczyna uczyć się czegoś na nowo, czyli dostarczamy mu nowych wyzwań i doświadczeń, co sprawia, że wychodzi ze stagnacji.
Sen, to młodość dla ciała, ale także dla umysłu
Mogłoby się wydawać, że idąc spać, nasz umysł także odpoczywa. Ale jednak tak nie jest. Pomyśl, że nasze ciało musi oddychać, więc gdyby mózg też poszedł sobie spać, to kto, odpowiadałaby za funkcjonowanie naszego ciała? Krew musi płynąć, a organy wewnętrzne mają pełne ręce roboty.
Sen to czas, kiedy nasze ciało naprawia się i regeneruje siły, przed kolejnym dniem. Spokój podczas snu jest nam niezbędny, umysł i tak czuwa, ale w ciszy, nie musi być super mocno skoncentrowany, na czyhających zagrożeniach. Nie musi monitorować, nadchodzących z każdej strony niebezpieczeństw.
Jeżeli zasypiasz przy telewizorze, to zmień ten nawyk, a twoje ciało, na pewno będzie Ci wdzięczne. Wydaje nam się, że przecież to nic takiego, że śpimy, kiedy wyświetlany jest jakiś film, ale to bardzo złe dla umysłu. Ciągłe hałasy i światło, które wydobywa się z ekranu, zakłóca proces regeneracji naszego ciała.
Umysł zamiast koncentrować się na naprawianiu uszkodzeń, w naszych wnętrzach, jest ciągle stymulowany przez światło i dźwięk. Przy włączonym telewizorze, uszy nasłuchują, co się dzieje i czy nie jest to dla nas niebezpieczne. Oczywiście w ciszy i bez światła, także doświadczmy różnych projekcji obrazów naszego umysłu, ale to jest naturalne.
Jeżeli chcesz, by Twój umysł funkcjonował poprawnie, pamiętaj, żeby spać około 8 godzin na dobę. Najlepiej w ciemnym i cichym pomieszczeniu, na wygodnym materacu i dobrze wyprofilowanej poduszce. Przed snem warto wywietrzyć sypialnię. Telefony i inne elektroniczne urządzenia, warto pozostawić w innym pomieszczeniu.
Czytaj książki, każdego dnia minimum 30 minut
W dobie mediów społecznościowych, kolorowych ekranów telefonów i komputerów, coraz mniej ludzi czyta i sięga po książki. Można by się sprzeczać, bo przecież każdego dnia czytamy setki komentarzy, memów i różnego rodzaju postów. Warto się zastanowić, jakim treściami karmimy nasze umyły, czy to, co czytamy wnosi coś do naszego życia?
Aby przeczytać książkę, trzeba przeznaczyć na to czas i naszą uwagę. Żeby przyswoić sens książki, zapamiętać wątki czy zawartą w niej historię, musimy się dłużej skoncentrować. Zastanów się chwilę, jak szybko tracisz koncentrację, jak szybko Cię coś rozprasza i czy jesteś w stanie poświęcić czemuś pełną uwagę.
W dzisiejszych czasach robimy wiele rzeczy na raz, bo ciągle brakuje nam czasu, ale już zostało udowodnione naukowo ze wielozadaniowość, nie jest dla nas dobra. Człowiek robiąc kilka rzeczy na raz, tak naprawdę nie jest w pełni skoncentrowany na niczym. Prowadząc auto i rozmawiając przez telefon, jedną z tych czynności wykonujemy automatycznie.
Czytanie książek, uczy nas na nowo koncentracji, ale żeby miało to sens, to trzeba wyłączyć urządzenia elektroniczne. Jeżeli coś czytasz, a obok masz telefon, to ciągle będziesz mieć potrzebę sprawdzenia, co dzieje się na świecie w czasie, kiedy ty czytasz. Telefon będzie pozbawiał Cię koncentracji nad lekturą, nie poświęcisz wystarczającej uwagi na słowa zawarte w książce.
Raz w tygodniu obejrzyj film na YouTube z serii TEDx
Mieszkając całe życie w jednym miejscu, jesteśmy jak gdyby w bańce. Otaczamy się ludźmi podobnymi do nas, myślącymi i żyjącymi w taki sam sposób. Świat jest niezwykłym miejscem i warto go poznawać, najlepiej jeżdżąc w inne zakątki globu i patrząc, jakie zachowania i tradycje są normalne w innych kulturach.
Możemy znaleźć mnóstwo programów podróżniczych, opisujących ludności innych państw. Jednak patrzymy na inne społeczeństwa oczami osób, które tworzyły dany reportaż. Nie jest to do końca obiektywny sposób, ale i tak warto takie programy oglądać, żeby zobaczyć, co dla innych ludzi jest ważne.
Na Youtube można znaleźć niemal wszystko, od programów rozrywkowych po prawdziwą wiedzę i na tym, chciałabym się skupić. Na wspomnianym portalu, możemy obejrzeć setki wystąpień różnego rodzaju ekspertów. TEDx to forma wykładu, który trwa około 20 minut, podczas których prelegent ma czas, by przekazać swoją wiedzę.
Warto oglądać wystąpienia różnych ludzi, którzy naprawdę mają wiele mądrych rzeczy do powiedzenia. Jednym z prelegentów, który zyskał olbrzymią popularność w Polsce, jest Jacek Walkiewicz. Jego przemówienie „Pełna moc możliwości”, powinna zobaczyć każda osoba, która pragnie w swoim życiu zmian. Do czego zachęcam, również Ciebie.
Rozwijaj swój umysł, czytaj książki, oglądaj ciekawe wykłady. Ucz się grać na instrumentach, albo w gry planszowe. Zacznij malować obrazy, albo kolorowanki, które są również dla dorosłych. Rozwiązuj krzyżówki albo sudoku. Nie pozwól, by twój umysł, starzał się tak samo jak twoje ciało.
Zostaw Komentarz