Żyjemy w świecie nowoczesnych technologii, posiadania niezliczonych dóbr materialnych, olbrzymich możliwości. Wydaje się, że wszystko mamy na wyciągnięcie ręki, że nie ma rzeczy niemożliwych, że możemy sobie kupić, co tylko chcemy. Ale czy mieć, to jest to, czego tak naprawdę chcemy?
Wykorzystujemy nasz umysł jak tylko się da, nie tylko w pracy, ale przede wszystkim poprzez elektronikę. Nie zdajemy sobie sprawy jak dużo czasu zajmuje nam wirtualne życie, nie ma znaczenia czy w Internecie czy przed telewizorem. Ciągle staramy się być zajęci, z myślą, że nic nierobienie jest złe.
Zostało nam wpojone przekonanie, że lenistwo to coś złego, coś, czego trzeba się wstydzić i unikać. Nieświadomie staramy się zająć nasze myśli różnymi gadżetami technologicznymi, żeby tylko nie pomyśleć, że nic nie robimy. Przekonania na temat lenistwa, mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, bo odpoczynek to podstawa.
Zacznij od 4 kroków by oczyścić swój umysł
- Sen podstawą funkcjonowania zdrowego człowieka
Zostało przeprowadzonych mnóstwo badań, które dowiodły, że niedobór snu źle wpływa na nasze zdrowie. Niewyspani mamy problemy z koncentracją, trudniej nam myśleć i podejmować decyzje, jesteśmy bardziej marudni i szybciej się złościmy.
Sen jest podstawą, żeby umysł mógł funkcjonować prawidłowo. Optymalna ilość snu to około 8-9 godzin na dobę, każdy z nas ma inne potrzeby. Możesz spać trochę dłużej lub krócej, warto obserwować swoje ciało. Wybierz dla siebie optymalną ilość godzin snu, a potem się jej trzymaj, bo nawet jedna nieprzespana noc, może zaszkodzić.
Jeżeli masz kłopot z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, to wiedz, że brak snu ma tu duże znaczenie. Osoby, które źle śpią mogą spożywać więcej pożywienia i to tego, najgorszej jakości. Warto mieć na uwadze, że sen jest nam potrzebny także, żeby ładniej wyglądać i zachować dłużej młodość.
Sypialnia powinna być miejscem do snu i intymności, wszelkie inne czynności przenieś do innych pomieszczeń. Zadbaj, aby w twojej sypialni nie było telewizora, gier komputerowych, a najlepiej usuń wszystko, co mogłoby rozpraszać sen. Wyłącz wi-fi w całym domu!
Przed pójściem spać warto przewietrzyć pokój, nawet zimą 15 minut potrafi zrobić ogromną różnicę. Sypialnia powinna być kompletnie ciemna i cicha, materac wygodny, a pościel świeża. Sam fakt położenia się, powinien sprawiać ci przyjemność, dawać poczucie bezpieczeństwa.
- Żywność, która odżywia
W świecie przetworzonego jedzenia, wszelkich modyfikacji GMO i innych pestycydów, trudno znaleźć zdrowy pokarm. Telewizor wmawia nam, że gotowanie to strata czasu, że można robić wiele innych rzeczy, a jedzenie kupić gotowe. Ale czy naprawdę wspólne gotowanie, może być marnotrawstwem czasu?
Z czasów dzieciństwa pamiętam, jak razem z babcią robiłam pierogi, to miłe wspomnienia. Będąc na wakacjach u mojej cioci wszyscy kuzyni i kuzynki lepiliśmy drożdżówki, zanim ciocia wsadziła je do pieca. Owszem dzisiaj jest trudniej zorganizować czas na gotowanie, ale nie jest to niemożliwe. Jeżeli nauczysz dzieci by brały czynny udział w obowiązkach domowych, wszystko da się zrobić.
Celebrowanie posiłków w rodzinnym gronie kiedyś było bardzo ważne niemal w każdej rodzinie, dzisiaj jest spychane na bok. Dzielenie się jedzeniem dobrze wpływa na naszą psychikę, o wiele przyjemniej jest zjeść w towarzystwie ludzi niż telefonu.
Jest mnóstwo rodzajów diet, każdy z nas może potrzebować czegoś innego. Dla większości ludzi eliminacja cukru i zmniejszenie zjadanych węglowodanów, na pewno nie zaszkodzi. Warto wracać do prostych posiłków, najlepiej przyrządzonych samodzielnie, aby wiedzieć, co tak naprawdę jemy.
Tłuszcz jest dla nas niezbędny, dlatego nie bój się masła, oliwy z oliwek, oleju z awokado czy oleju kokosowego. Miej przy sobie orzechy, w razie gdyby nagle dopadł cię głód. Zjedz dwa maksymalnie trzy posiłki dziennie i nie podjadaj przekąsek. Jeżeli dostarczysz dobrego pożywienia, to organizm nie będzie domagał się cukru.
- Natura jest naszym domem
Im jestem starsza tym bardziej czuję, że mieszkanie w mieście nie jest dla mnie. Ten ciągły hałas, tłumy ludzi, beton z każdej strony. Odkąd zaczęłam chodzić na spacery na łonie natury stałam się bardziej uważna, może dlatego, że spotykam różne zwierzęta.
Nastawiam swój umysł na szukanie piękna, co wiosną i latem naprawdę nie stanowi żadnego wyzwania. Rozkwitają kwiaty, każde drzewo po ziemie ubiera się w zielone liście, trawa ma różne formy i kształty. Nie zdawałam sobie sprawy, jak zieleń mocno wpływa na moje dobre samopoczucie.
Idąc lasem wsłuchuję się w różne dźwięki, słychać nie tylko ptaki. Nawet życie mrówek potrafi być fascynujące, jak tylko się zatrzymasz, żeby zobaczyć, jak ciężko i wytrwale pracują. Zapach lasu zna większość ludzi, która chociaż raz w życiu w nim była. Czas bez telefonu w otoczeniu drzew, może zdziałać cuda.
Są badania naukowe potwierdzające, że ludzie w otoczeniu zieleni szybciej leczą depresję. Coraz więcej psychoterapeutów zaleca swoim pacjentom żeby wychodzili na spacer, nawet do niewielkiego parku, żeby tylko być blisko roślinności. Do tego warto zaopatrzyć się kwiaty doniczkowe i mieć takich w domu kilka.
Spacer na boso po trawie albo po plaży, pozwala nam poczuć się bliżej z naszą planetą. Uziemianie sprawia, że wyrównujemy swoje pole energetyczne, właśnie poprzez fizyczne połączenie z ziemią. Dotykanie gołymi stopami naturalnego podłoża potrafi nas uspokoić, zmniejszyć stres i dodać energii.
- Bliskość innych istot
Człowiek potrzebuje towarzystwa, jest niewiele osób, które nie chcą być w otoczeniu innych żyjących istot. Nasza rodzina i znajomi powinni być naszą opoką, wsparciem, którego potrzebujemy. Wiem, że wiele osób doznało krzywd, ja sama wiele razy cierpiałam, ale traktuję te znajomości, jako lekcje. Całe życie uczymy się dobierać sobie odpowiednich ludzi.
Przez obecną technologię i wirtualne spotkania mogłoby się wydawać, że odejdziemy od realnego kontaktu, ale to nie prawda. Po ostatnim roku pandemii widać na każdym kroku, jak bardzo ludzie potrzebują fizycznej obecności. Sama obecność drugiej osoby pozwala poczuć się bezpieczniej nawet, kiedy siedzimy w milczeniu.
Kiedy po wielu miesiącach dystansu społecznego, wybrałam się na szkolenie, gdzie poznałam kilkanaście osób, zauważyłam, jak bardzo wszyscy łakniemy kontaktu. Byliśmy sobie obcy, ale w kilka dni staliśmy się bardzo bliscy. Każdy potrzebował kontaktu słownego, ale i fizycznego. Wtedy przekonałam się na własnej skórze, że jesteśmy wszyscy ze sobą połączeni.
Tworzenie zdrowych relacji międzyludzkich jest istotną częścią naszego życia. Czując się przynależnym do jakiejś społeczności, mamy poczucie bycia ważnym. Człowiek jest istotą społeczną, która potrzebuje innych ludzi, by przetrwać w świecie, zdominowanym przez technologię. Warto spojrzeć na południowców, którzy razem cieszą się życiem, do późnych godzin nocnych.
Jeżeli masz kłopot z zaufaniem do ludzi, to wiedz, że zwierzęta również dobrze, wpływają na nasz umysł. Psy to wspaniali kompani, do tego wierni i dający mnóstwo szczęścia. Koty także mogą być czułymi przytulaskami, które dają olbrzymie pokłady miłości. Nawet rybki potrafią poprawić humor, w te gorsze dni.
Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na własnego zwierzaka, popytaj sąsiadów, czy możesz wyprowadzić ich psa na spacer. Są także schroniska dla zwierząt, gdzie możesz pójść i pomóc. Nasi czworonodzy przyjaciele potrafią się odwdzięczyć, a ty możesz poczuć się naprawdę potrzebna.
Dbanie o nasze zdrowie psychiczne powinno być priorytetem, bo często inne choroby zaczynają się od głowy. Kiedy nasza dusza jest nieszczęśliwa, ciało zaczyna powoli dawać znaki, że coś się dzieje. Zacznij słuchać swego ciała, bo ono naprawdę bardzo dużo potrafi nam przekazać, o ile zechcemy je wysłuchać.
Zostaw Komentarz