with Brak komentarzy

Widok na Dubaj z samolotu

Jak działa Network marketing, już pisałam w artykule „ Co to jest Multi Level Marketing / Network marketing/ Marketing wielopoziomowy?”. Teraz chciałam wam przybliżyć, dlaczego wiele osób nie odnosi zamierzonego celu i dlaczego, jest tak dużo złych opinii na ten temat.

Zacznijmy od tego, że na polskim, ale także na zagranicznych rynkach, jest wiele firm, które działają na zasadzie „wciągania” jak największej liczby ludzi, bez planu, co z nimi dalej robić.

Takie działania mają na celu pobranie opłaty wpisowej, a następnie zmuszanie ludzi do comiesięcznych zakupów, nawet, jeśli te nowe osoby nic nie zarobiły. Często są to spore kwoty, a produkty czy usługi, nie są pełnowartościowe, tylko w formie jakiś próbek, testerów etc.

Dlatego, zanim przystąpimy do jakiejkolwiek firmy MLM, zróbmy dokładne rozeznanie na rynku. Spotkajmy się z kilkoma partnerami i porównajmy oferty, aby nie wpakować się w kłopoty.

Zawsze podkreślam, że tak jak w każdej branży są firmy uczciwe i nie, są ludzie, którzy są szczerzy i tacy, którzy nie liczą się z dobrem innych. Ale z drugiej strony, jeżeli zrobimy wszystko żeby pomóc danej osobie, a ona nie będzie chciała tej pomocy, to nic nie możemy zrobić.

Jeżeli wybraliśmy dobrą firmę, mamy prawdziwego lidera i grupę, która na wspiera. Dostaliśmy bezpłatne szkolenia, z możliwością kontynuacji na wyższych poziomach, po zrealizowaniu konkretnych, wyznaczonych nam celów.

Mamy dobry produkt, który przetestowaliśmy, wiemy, że jest dobrej jakości i wart swojej ceny. To mamy już ponad połowę sukcesu, co może pójść nie tak? Oto kilka pomysłów:

Brak wiary w produkt

Kiedy zaczynamy jakiś biznes, zawsze myślimy o tym, żeby to było coś, co lubimy, z czym się zgadzamy i do czego mamy przekonanie. Nie ważne czy rekomendujesz produkty czy usługi, musisz być przekonana, o ich skuteczności. Ważne jest przekonanie, że rekomendując coś pomagasz danej osobie, bo ona potrzebuje tego, co ty znasz i wiesz, że jej pomoże.

Jednak, gdy nie jesteś przekonana do skuteczności tego, co rekomendujesz, masz w sobie blokady. Coś wewnętrznie Ci podpowiada, że to nie jest dobre. To niestety, nie dasz rady przekonać kogoś innego, aby spróbował, bo ludzie wyczują, że nie jesteś z nimi szczera.

Dlatego tak ważne jest znalezienie czegoś, co będzie zgodne z tobą. Ja na przykład od lat ograniczam chemię w swoim życiu, nie używam pasty z fluorem, nie pamiętam od kiedy, więc jak mogłabym polecać kosmetyki ze składników syntetycznych?

Czułabym się z tym źle, dlatego znalazłam firmę, która ma na pewno, składniki pochodzenia roślinnego i to jeszcze ze swoich plantacji.

Brak wiary w siebie

Mnóstwo ludzi, pozbawia samych siebie możliwości zmian, w swoim życiu. Przekonania na temat pieniędzy i tego, kto może je zarobić, a komu się nie należą, są tak silne, że blokują wiele osób przed próbą podjęcia wyzwania.

Niektórym wydaje się, że na świecie jest mało pieniędzy i dlatego mają je tylko osoby zamożne, z dobrych rodzin, wykształcone, czy mające olbrzymie szczęście. A prawda jest taka, że jeżeli urodziłaś się w przeciętnej polskiej rodzinie, możesz zarabiać ponad przeciętną krajową.

Nawet jak pochodzisz z rodziny dysfunkcyjnej, patologicznej, też masz taką szansę. Dostatku wystarczy dla wszystkich, to tylko nasze ograniczenia mówią nam, że nie.

Wiara w swoje możliwości, w wielu przypadkach została nam odebrana w czasach dzieciństwa, ale obecnie nie ma to znaczenia. Ważne jest to, co jest dzisiaj, nie wczoraj. Jeżeli zaczynasz myśleć, jakie masz przekonania na swój temat i kto Ci je wpoił, dochodzisz do ciekawych wniosków.

Dlatego warto zapisywać swoje negatywne opinie i przekształcać je, w pozytywne.

Np.

„nie potrafię się nauczyć”, zmieniasz na „nauczę się, nawet, jeśli zajmie mi to długi czas”

„ pieniądze szczęścia nie dają” zmieniasz na „ mając pieniądze, mogę pomagać i uszczęśliwiać siebie i innych, spełniać marzenia”

„bieda uszlachetnia”, serio? „Mając pieniądze możesz pomóc innym, bez kasy, co najwyżej możesz ich pocieszać”

Wiele osób mówiło nam, że coś robimy źle, albo, że nie nadajemy się do wielu rzeczy, albo nie mamy talentu, predyspozycji etc. Ale, czy to jest nasza prawda? Czy to tylko opinia tych ludzi? Pomyśl, czy krytyka osoby, która jest na twoim poziomie albo niższym, powinna mieć znaczenie?

Jeżeli chcesz dojść wysoko, to ucz się od osób, które tam są, a nie słuchaj tych, którzy nigdy nie wyruszą w drogę, aby się tam dostać.

To nieprawda, że trzeba się urodzić z nadzwyczajnymi zdolnościami. Talent to ciężka praca, o tym powie Ci każdy sportowiec, artysta, możesz o tym przeczytać w moim artykule: „ Poza schematem” Malcolm Gladwell. Czy aby coś osiągnąć musimy mieć talent?”.

Dubaj Marina

Brak wsparcia zespołu

Osoby, które zaczynają swoją działalność w Network marketingu, albo nie myślą o tym przyszłościowo, albo same nie wiedzą, o co w tym chodzi. Dlatego bardzo często „wciągają” swoich znajomych, aby tylko coś kupili, gdzieś się zapisali, przyłączyli. A potem zostawiają ich samych sobie, bo nie wiedzą, co mają z nimi robić dalej.

Zespół jest po to, żeby się wspierać, uczyć nawzajem i pokazywać błędy, jakie popełniamy. Dobry zespół to grupa zgranych ludzi, którzy zdają sobie sprawę, że grają do tej samej bramki, są jakby drużyną piłkarską. Wszyscy muszą sobie pomagać, żeby każdy odnosił zwycięstwa, bo im więcej zarobi jednostka, tym więcej uzbiera grupa.

Brak wiary w system

Przeciętny człowiek nie wierzy, że system rekomendacyjny może działać. Ale spójrzmy na to jak na pracę na etacie. Jeżeli chcesz awansować, musisz mieć odpowiednią praktykę i zdobywać nowe kompetencje. Nie mówię tutaj o znajomościach, czy byciu protegowanym w danym środowisku, ale o normalnej ścieżce kariery przeciętnego człowieka.

W dobrych firmach, pracownicy przechodzą całą drogę, od najniższych stanowisk, do bycia dyrektorem. Nawet, jeśli mają wykształcenie z danej dziedziny, nie mają praktyki, a ta jest w życiu najważniejsza.

Dobry lider to taki, który wie, jakie przeszkody czekają na jego podopiecznych, na drodze do kolejnych awansów. Dzięki swojemu doświadczeniu uczy innych, jak pokonywać przeszkody i iść dalej. Wskazuje kierunek, pokazuje drogę, ale nie ciągnie i nie pcha kogoś na siłę.

Brak wiedzy, co jest przedmiotem sprzedaży

W systemie rekomendacyjnym, nie sprzedajemy produktów fizycznych. W tym biznesie sprzedajemy możliwości, promujemy ten model biznesowy. Edukujemy ludzi, w jaki sposób mogą rozpocząć pracę na własny rachunek, bez ponoszenia wysokich kosztów stałych.

Jeżeli ktoś myśli, o założeniu własnego sklepu, to w biznesie rekomendacyjnym może się nauczyć, jak promować taki sklep.

Oczywiście, są ludzie, którzy działają jak za czasów Avon czy Oriflame, że kupują produkty po cenach hurtowych, a potem je odsprzedają. Owszem, w ten sposób też można działać, ale powiedzmy sobie szczerze, jeśli nie masz swojego sklepu, albo nie znasz kogoś, kto takowy ma, to jakie są Twoje szanse na sukces?

Brak umiejętności, dobierania ludzi do swojego zespołu

Musisz zdawać sobie sprawę, że nie każdy człowiek jest gotowy na zmiany. Prowadząc swój biznes, musisz pokonywać swoje lęki, działać wraz ze swoim strachem. Musisz wiedzieć, że masz cel do osiągnięcia i go zrealizujesz, pomimo lekcji, jakich doświadczysz po drodze.

Ale nie każda osoba tego chce, bo nie każdy jest w odpowiednim miejscu w swoim życiu, dla wielu to jeszcze za wcześnie.

Nie przekonuj innych na siłę, pomimo, że sama wiesz o korzyściach i możliwościach, jakie można z tej działalności wyciągnąć. Jeżeli przedstawisz komuś cały program marketingowy, pokażesz zalety, a ten, ktoś nadal nie będzie chciał, to odpuść.

Ty też nie chcesz w swoim zespole osób, które cały czas trzeba będzie ciągnąć, zamiast wskazywać drogę.

Dubaj nocą

Strach przed odmową

Na koniec wspomnę o strachu przed odmową, bo to jest coś, co blokuje bardzo wiele osób. Myślą oni, że jak ktoś im odmawia, to jest to równoznaczne z odrzuceniem tej osoby, a nie jest. Osoba, która nam odmawia, po prostu nie przystaje na naszą propozycję, niż poza tym. Zawsze możesz ponowić pytanie, za jakiś czas.

Jak ktoś mówi nie, możesz zapytać czy to dlatego, że to Ty coś złego powiedziałaś, źle przedstawiłaś korzyści. Możesz dostać bardzo cenne wskazówki i rady, co powinnaś poprawić, w jakim regionie się jeszcze doszkolić. Pamiętaj, że każde „nie” przybliża Cię do upragnionego tak.

 

A czy Ty znasz inne powody, przez które ludzie nie odnoszą sukcesów w branży MLM?

Zostaw Komentarz