Kto w czym może Ci pomóc

Możesz zastanawiać się, czym właściwie różni się trener mentalny, od coacha, psychologa lub psychiatry? Po pierwsze, trener mentalny nie musi mieć wykształcenia, udokumentowanego dyplomem studiów wyższych. Psycholodzy i psychiatrzy, pracują z osobami chorymi, które mają różne zaburzenia psychiczne. Bardzo często tacy ludzie, potrzebują leków, które może przepisać tylko psychiatra.

Popularny w ostatnim czasie coaching, bazuje na pracy z pytaniami, na które odpowiada klient. Coach skupia się nad zadawaniem konkretnych pytań tak, aby klient sam dochodził do odpowiedzi. Jak wielu mędrców mówi: „wszystko masz w sobie”, ale potrzeba Ci kogoś, kto odpowiednio nakreśli, gdzie w Twoim wnętrzu trzeba szukać. Trener mentalny działa podobnie, jednak wchodzi w interakcję z klientem dużo bardziej niż coach, nie ogranicza się tylko do pytań.

Trener mentalny pracuje z osobami dobrze funkcjonującymi w społeczeństwie, jego praca nie polega na odkrywaniu i leczeniu ludzkich dysfunkcji, tylko na wydobyciu z nich ich potencjału. Jeżeli chcesz poprawić jakość swojego życia, stosunki z innymi ludźmi, polubić siebie, to trening mentalny może Ci w tym bardzo pomóc.

Wybierz, co pasuje do Ciebie

Psychoterapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy, a nawet lat, natomiast trening mentalny jak i coaching, to kilka/kilkanaście sesji. Rozpoczynając psychoterapię, należy się liczyć z tym, że trzeba systematycznie spotykać się z terapeutą. Natomiast w treningu mentalnym, jak i w coachingu, możesz odbywać po kilka sesji i robić przerwy. Podczas spotkań koncentrujemy się na konkretnych zadaniach, po ich realizacji możesz odetchnąć.

Ani coach ani trener mentalny, nie zagłębiają się w ukryte zakamarki twojej przeszłości. Nie poszukujemy razem twoich traum z dzieciństwa, nie omawiamy przykrych zdarzeń z twojej przeszłości. W treningu mentalnym szukamy sposobów, żeby pomóc Ci odważyć się działać – zmieniając twoje przekonania i budując twoją wiarę w swoje możliwości. Staramy się pokazać, że na wiele spraw w Twoim życiu, można spojrzeć z innej perspektywy.

Przy obecnym stanie wiedzy, który jest dostępny dla każdego, trening mentalny, coaching i psychologia, bardzo często stykają się ze sobą. Dlatego narzędzia, jakimi posługujemy się podczas sesji treningu mentalnego, stosowane są także w psychologii i coachingu. Z tą różnicą, że w terapii, psycholog pełni rolę „szefa”, a w treningu mentalnym i coachingu, jesteśmy z klientem dla siebie partnerami. Razem decydujemy o tym, nad czym będziemy pracować.

 

Podstawowe różnice pomiędzy treningiem mentalnym, a psychoterapią:

Trening mentalny

·        Praca z osobami dobrze funkcjonującymi w społeczeństwie

·        Koncentracja na teraźniejszości i przyszłości

·        Odkrywanie ukrytych możliwości klienta, budowanie pewności siebie

·        Koncentracja na rozbudowie i udoskonaleniu posiadanych zasobów

·        Nie leczy ludzi, odkrywa ich wewnętrzny potencjał

·        Wspólne z klientem ustalenie, nad czym trzeba popracować

·        Współpraca partnerska bez pozycji nauczyciel – uczeń

Psychoterapia

·        Praca z osobami dysfunkcjami lub z potencjalnymi dysfunkcjami

·        Bardzo często koncentracja na zdarzeniach z przeszłości

·        Praca nad cierpieniem emocjonalnym bądź brakami z dzieciństwa

·        Koncentracja na przepracowaniu przeszłych trudności

·        Ustalanie diagnozy choroby i wprowadzenie leczenia

·        Terapeuta decyduje, co jest konieczne do przerobienia

·        Praca na oporze klienta, aby nastąpił przełom

 

Moim zdaniem najważniejszą sprawą w wyborze osoby, do której się zwracamy, jest zaufanie. W każdej profesji są ludzie niekompetentni, nawet Ci z tytułami profesorów. Jako istoty ludzkie, możemy popełniać błędy, bo nikt nie jest idealny. Ważne, żeby znaleźć osobę, przy której będziemy czuć się swobodnie, ponieważ żeby współpracować, trzeba się „otworzyć” na drugiego człowieka. Dla wielu osób opowiadanie o sobie, swoich planach i marzeniach jest trudne, krępujące, a jednak często konieczne by ruszyć do przodu.

Pamiętaj również, że trener mentalny, nie jest nauczycielem ani mentorem. Jeżeli szukasz kogoś, kto powie Ci, co masz robić w życiu żeby być szczęśliwą, to myślę, że ktoś taki nie istnieje. Trener mentalny może Ci pomóc w znalezieniu tego, czego Ci brakuje, abyś poczuła się spełniona i pełna satysfakcji.

Zostaw Komentarz