Trening mentalny to w zasadzie nowe zjawisko, o którym powoli zaczyna się mówić częściej. W Polsce zaczęto wspominać o treningu mentalnym, po tym, jak w 2014 roku polscy siatkarze wygrali mistrzostwa, świata w siatkówce mężczyzn. Wtedy ówczesny trener mentalny kadry narodowej Jakub B. Bączek, zaczął pojawiać się w telewizji i mówić, jak wsparcie psychiczne jest ważne.

Czy to znaczy, że trener mentalny jest psychologiem? Nie, trener mentalny może, ale nie musi być psychologiem, ale bazuje na wielu narzędziach zaczerpniętych z psychologii. Nie jest on także psychiatrą, dlatego osoby z zaburzeniami psychicznymi, to nie są klienci dla trenera mentalnego.

Czy trener mentalny jest coachem? Nie, trener mentalny nie jest coachem, ale także bazuje na wielu narzędziach i ćwiczeniach stosowanych w coachingu. Coach ma za zadanie pomóc klientowi w wyznaczeniu i osiągnięciu celów, do czego używa szeregu pytań. Trener mentalny przede wszystkim wpływa, na holistyczną zmianę sposobu myślenia danej osoby.

Na co zwraca się uwagę w treningu mentalnym?

To forma pracy nad rozwojem własnego potencjału, który każdy człowiek ma, ale nie zawsze jest tego świadom. Jest wielu ludzi, którzy mają olbrzymie predyspozycje, aby osiągnąć sukces w biznesie, sporcie, rodzinie bądź innej dziedzinie życia, ale tego nie robią. Patrząc z zewnątrz, Ci ludzie powinni żyć pełnią życia, a jednak coś jest nie tak. Dlaczego? Skąd u nich blokada?

Umysły ludzkie są fascynujące, dlatego tak wielu naukowców, wciąż prowadzi badania, nad odkrywaniem kolejnych ich sekretów. Nasze dzieciństwo i okres dorastania, bardzo wpływają na to, kim jesteśmy w dorosłym życiu. Terapia psychologiczna, na pewno wielu osobom pomaga, to nie podlega dyskusji. Trening mentalny to inna metoda, aby wyzbyć się ograniczeń.

Trener mentalny używa wielu narzędzi z psychologii, coachingu, fizyki kwantowej, wizualizacji czy technik mindfulness. Dzięki olbrzymiemu arsenałowi pomocy dydaktycznych, w szybszy sposób, można osiągnąć widoczne efekty, zachodzących w człowieku zmian. O ile osoba zgłaszająca się na sesję, chce dokonać zmian i naprawdę pracować nad sobą.

Trener mantalny dąży do tego, aby osoba, z którą pracuje, uwierzyła w swoje możliwości i chciała podnieść, jakość życia. Budowanie pewności siebie, wiara w swoją wartość, umiejętność koncentracji uwagi, nauka własnego systemu relaksacji i niwelowania stresu, to tylko niektóre zagadnienia z treningu mentalnego.

Czy trening mentalny jest potrzebny?

Myślę, że w dzisiejszym świecie znaczenie treningu mentalnego, będzie wzrastać. Zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, wychowanego na nowoczesnej technologii. Obecnie wielu ludzi nie jest zadowolonych ze swojego życia i szukają szybkich zmian. Terapia psychologiczna trwa lata, co dla niektórych osób jest koniecznością, ale nie dla wszystkich.

Trening mentalny jest potrzebny osobom, które są świadome swoich braków i szukają sposobów zmiany życia. Ludzie, którzy już osiągnęli jakiś status społeczny, zaczynają widzieć, że rzeczy materialne, to nie jest droga do szczęścia, że jest coś więcej, coś ważniejszego. Kiedy szukasz sposobów własnego rozwoju, to trening mentalny jest świetnym rozwiązaniem.

Dużo sportowców korzysta z pomocy trenerów mentalnych, bo zdają sobie sprawę, że umysł ma olbrzymi wpływ na sukces. Ciało można wyćwiczyć wytrzymałościowo i technicznie, co trenerzy sportowi opanowali do perfekcji, ale umysł to zupełnie inna praca.

Wyobraź sobie dwóch zawodników, obaj podczas treningów mają porównywalne rezultaty, obaj mają porównywalną wytrzymałość i technikę, więc który z nich może wygrać? Ten, który wierzy w to, że ma w sobie wystarczająco dużo siły, aby to zrobić. Wygra ten, który wierzy w swoją wygraną, który nie wątpi czy mu się uda.

Wszystko zaczyna się w głowie #MentalPower

Trener mentalny przygotowuje swoich klientów, do podjęcia założonych celów. Stara się odkryć blokady tkwiące w naszych wnętrzach, żeby nie stanowiły dla nas przeszkody przed realizacją zadania. Bardzo często my sami, stwarzamy sobie „mury” nie do pokonania. Podczas treningu mentalnego, staramy się te „mury zburzyć”.

W treningu mentalnym wykorzystuje się neuroplastyczność mózgu, czyli zdolność do samo regeneracji i restrukturyzacji. Nasz mózg jest plastyczny, co pozwala na wyzdrowienie po różnego rodzaju zaburzeniach i urazach. Funkcja ta pozwala na naukę nowych rzeczy, gdy podczas zaangażowana i doświadczenia, mózg tworzy ścieżki neuronowe.

Możesz fizycznie być gotowy, aby wyjść na Mount Everest, masz kondycję, masz odpowiedni sprzęt i wiedzę, jak to zrobić, ale nie masz wiary, że to się uda. Jak myślisz, dasz radę osiągnąć założony cel? Nasz umysł, jeżeli w coś nie wierzy, albo się czegoś boi, zrobi wszystko, żeby sabotować każdy plan. Dlatego szanse na Mount Everest są słabe.

Z drugiej strony, jeżeli wierzysz, że możesz wejść na najwyższy szczyt Ziemi i masz do tego predyspozycje, to jest duża szansa, że się uda. Kiedy czujemy, że damy radę, to nasz umysł robi wszystko, żeby nam pomóc. Ciało łatwiej będzie znosić treningi, znajdziesz sposób, aby oszczędzić pieniądze albo znaleźć sponsora wyprawy. Przygotowując się, szybko zdobędziesz wiedzę potrzebną, aby wdrapać się na szczyt.

Trening mentalny uczy nas, że wiele dziedzin naszego życia, które obecnie podświadomie sabotujemy, może się zmienić, w stosunkowo krótkim czasie. Jest to wspaniały sposób dla ludzi, którzy chcą od życia więcej, ale czują, że jest coś, co stoi im na drodze.

Przykładowe korzyści treningu mentalnego:

• Budowanie pewności siebie
• Zwiększanie zaufania do siebie i swojej wiedzy
• Wiara w możliwość osiągania założonych celów
• Odwaga w podejmowaniu nowych działań ( biznesowych, sportowych, edukacyjnych itd.)
• Odczucia wewnętrznego spokoju
• Nauka koncentracji, bycia tu i teraz
• Szybkie niwelowanie uczucia strachu ( wystąpienia publiczne, praca z kamerą itp.)
• Akceptacja, że popełnianie błędów jest wliczone w naukę/rozwój
• Nauka asertywności, stawiania granic
• Zmiana błędnych przekonań ( własna wartość, pieniądze, miłość itp.)
• Otwarcie się na nowe rzeczy
• Wyzwolenie potencjału

Wszystko czego pragniemy, zaczyna się w głowie. Jeżeli nie możesz dojść tam gdzie pragniesz, pomoc trenera mentalnego na pewno Ci się przyda.

Zostaw Komentarz