Rysunek koła życia

Na czym polega ćwiczenie
W rozwoju osobistym ważne jest, aby spojrzeć na swoje życie w sposób holistyczny. Warto sprawdzić, w jakich obszarach życia, mamy braki, gdzie odczuwamy najmniej satysfakcji. W ćwiczeniu „koło życia”, należy szczerze zakreślić, na którym poziomie od 1 – 10, jesteśmy zadowoleni z danego zagadnienia.

Środek koła, czyli 1, to najniższa odczuwalna satysfakcja, a można nawet powiedzieć, że beznadzieja. Natomiast 10 to najwyższe zadowolenie, jakiego mogłybyśmy doświadczyć. Przygotuj sobie kolorowe kredki, bądź flamastry. Każdą część koła, która oznacza dany obszar twojego życia, pokoloruj do odpowiedniego poziomu.

Bądź ze sobą szczera, przeznacz na to ćwiczenie około 15 minut. Usiądź i zastanów się czy jesteś zadowolona ze swojej rodziny, ze swoich finansów, z tego gdzie i jak mieszkasz. Jak skończysz kolorować, to przyjrzyj się czy jest w miarę jednolicie, czy niektóre strefy są bardzo oddalone od innych.

 

Pobierz grafikę Koła życia

 

Co czujesz po wykonaniu ćwiczenia ?
Kiedy dokładnie widzisz, jak zaznaczyłaś skalę swojego zadowolenia, zastanów się, co czujesz. Jesteś zaskoczona, zdziwiona, rozczarowana, a może nie zdawałaś sobie sprawy, jak bardzo realizujesz się w swoim życiu?

Koło życia jest jak gdyby symbolem, jeżeli jest w pełni napompowane, to jazda na takim kole jest bezpieczna i satysfakcjonująca. Natomiast, kiedy koło nie jest pełne, to powoli zaczyna być niewygodnie i jazda zaczyna być męcząca.

Warto się zastanowić, które obszary życia można poprawić i jak tego dokonać. Czy poprawa jednej strefy, może wpłynąć, na jakość innej? To ważne pytani, na które powinnaś znaleźć odpowiedź i co najważniejsze, zmienić to co się da.

Powtarzaj to ćwiczenie, co mniej więcej 6 miesięcy, najlepiej jakbyś zbierała sobie każdą kartkę, tak by móc je ze sobą porównywać.

2 Odpowiedzi

 1. Gabriela
  | Odpowiedz

  Trudno mi jest zakreślic pola bo nie do końca wiem na ile zakreślic z poszczególnych pól

  • Joanna
   | Odpowiedz

   Gabrysiu musisz się zastanowić, na ile oceniasz swoje zadowolenie z konkretnej dziedziny życia. Pomyśl na ile czujesz satysfakcję ze swojego związku, czy może jest jeszcze coś, czego w nim brakuje czy może to już twoja 10. Tak samo oceń pozostałe sfery swojego życia.

Zostaw Komentarz