Zdjęcia hierarchii wartości

Każdy człowiek kieruje się w życiu jakimiś zbiorem zasad, dlatego warto zdać sobie sprawę, które z nich są dla nas najważniejsze. Postępowanie zgodnie z naszymi wartościami, daje nam poczucie spełnienia i sprawczości. To dzięki zgodzie ze swoimi zasadami, widzimy sens naszych działań.

Jeżeli wiesz, że rodzina jest u Ciebie na pierwszym miejscu, to nadgodziny w pracy nie będą Twoim priorytetem. Jesteś w poważnym związku i myślisz o wyjściu za mąż, to dobrze by było sprawdzić, czy oboje chcecie tego samego, czy to samo jest dla was ważne.

Znając hierarchię swoich wartości, dużo łatwiej podejmuje się decyzje. Po wykonaniu ćwiczenia, za każdym razem, gdy będziesz dokonywać poważnej zmiany w życiu, pamiętaj, co jest dla Ciebie istotne. Twoja lista może być również motywatorem do próbowania czegoś nowego, zmiany zawodu albo przeprowadzki, kto wie?

Ćwiczenie: Praca z wartościami

Przygotowałam dla Ciebie, listę 75 popularnych wartości. Jeżeli masz jakieś inne, które są dla Ciebie ważne, a nie ma ich w tabeli, to zawsze możesz je dopisać do listy. W tym ćwiczeniu istotne jest działanie zgodnie z poniższym schematem. Nie rób po swojemu, zrób tak jak ja Cię o to proszę.

  1. Wydrukuj listę, albo ściągnij na laptopa, tak żeby mieć do niej łatwy dostęp
  2. W pierwszej kolejności, wykreśl 30 wartości, które są dla Ciebie najmniej ważne. Nie koncentruj się na tym, co według ludzi, powinno zostać na tej kartce. Słuchaj swojej intuicji i wykreślaj po kolei 30 słów.
  3. Następnie z pozostałych słów, wykreśl kolejne 20, które są mniej ważne od pozostałych. To ćwiczenie jest tylko dla Ciebie, nikomu nie będziesz pokazywać swoich wartości, dlatego bądź ze sobą szczera.
  4. Pozostało Ci 25 słów, zacznij wykreślać tak długo, aż zostanie tylko 6 najważniejszych dla Ciebie wartości. Wiem, że to trudne, bo wiele rzeczy jest dla nas ważnych, ale niektóre są tak istotne, że nie możesz z nich zrezygnować.
Pobierz pełną listę   

Lista wartości życiowych

Po skończeniu ćwiczenia, zastanów się, czy jesteś zaskoczona, które wartości pozostały nieskreślone. Wiele osób jest zdziwionych, bo nie zdawali sobie sprawy, co tak naprawdę się dla nich liczy. Jeżeli byłaś ze sobą szczera, to teraz poznałaś siebie jeszcze lepiej. Nie wyrzucaj kartki ze skreślonymi słowami, tylko gdzieś schowaj. Za rok zrób ćwiczenie ponownie i zobacz, czy nadal to samo jest dla Ciebie ważne.

 

Co sądzisz o powyższym ćwiczeniu, dało Ci ono wskazówkę, co warto zmienić?

Zostaw Komentarz