with Brak komentarzy

Akceptacja samej siebie jest ważna, bo trudno nam żyć, wiecznie oceniając się negatywnie. Nie ma nic złego, jeżeli chcemy coś w sobie poprawić. Każda z nas miewa czasem krytyczne myśli na swój temat, problem zaczyna się wtedy, kiedy takowe myśli stanowią naszą codzienność.

Wiele kobiet jest z siebie niezadowolonych, wciąż podważając swoją wartość, w każdej dziedzinie życia. Myśli o naszych brakach, mankamentach fizycznych i psychicznych, słabych zarobkach, niewystarczającym wykształceniu i wiele innych, mogą zniszczyć nasze życie.

Żeby móc przystąpić do działania i zmienić krzywdzące nas myśli, trzeba najpierw odkryć, że takowe mamy. Możesz sobie nie zdawać sprawy, jak bardzo jesteś wobec siebie krytycznie nastawiona. Jesteśmy w wielu aspektach lustrzanymi odbiciami naszych rodziców, czego często nie widzimy. Jeżeli w dzieciństwie byłaś krytykowana, w dorosłym życiu możesz robić to samo.

Chciałabym żebyś odpowiedziała sobie na kilka pytań, które pokażą ci, czy cierpisz na niską samoocenę i posiadasz nadgorliwego wewnętrznego krytyka. Test może sprawić, że uświadomisz sobie, jak bardzo umniejszasz swojej osobie, bo może już najwyższy czas, żeby podjąć działania w kierunku zmian.

Książka Beverly Engel - Healing your emotional self

Test – Czy posiadasz niską samoocenę? - Beverly Engel „Healing Your Emotional Self” 

Pytania są w formie zamkniętej, czyli na każde odpowiadasz: TAK lub NIE

  1. Czy cierpisz z powodu niepewności lub braku pewności siebie?
  2. Czy bardziej skupiasz się na tym, co robisz źle, co ci się nie udaje, zamiast na tym, co robisz dobrze?
  3. Czy czujesz się gorsza lub nie tak dobra, jak inni ludzie, ponieważ nie jesteś doskonała w tym, co robisz lub w jaki sposób wyglądasz?
  4. Czy uważasz, że musisz robić więcej, być lepsza lub dawać więcej, aby zdobyć szacunek i miłość innych ludzi?
  5. Czy zauważyłaś, że posiadasz krytyczny wewnętrzny głos, który często mówi ci, że zrobiłaś coś złego?
  6. Czy stale krytykujesz swoje wyniki – w pracy, w szkole, w sporcie?
  7. Czy jesteś krytyczna wobec sposobu, w jaki wchodzisz w interakcje z innymi? Na przykład, czy często się biczujesz, że powiedziałaś albo zrobiłaś coś niestosownego w towarzystwie?
  8. Czy czujesz się jak nieudacznik – w życiu, w karierze zawodowej lub swoim związku?
  9. Czy jesteś perfekcjonistką?
  10. Czy czujesz, że nie zasługujesz na dobre rzeczy? Czy niepokoisz się, gdy odnosisz sukcesy lub jesteś szczęśliwa?
  11. Czy boisz się, że gdyby ludzie poznali prawdziwą ciebie, to by cię nie polubili? Czy boisz się, że ludzie się dowiedzą, że udajesz kogoś, kim nie jesteś?
  12. Czy często jesteś przytłoczona wstydem i zakłopotaniem, ponieważ czujesz się obnażona, wyśmiewana lub narażona na śmieszność?
  13. Czy ciągle porównujesz się z innymi i czujesz się gorsza?
  14. Czy unikasz patrzenia na swoje odbicie w lustrze, żeby na siebie nie patrzeć albo często patrzysz w lustro, aby się upewnić, że wyglądasz dobrze?
  15. Czy zazwyczaj krytykujesz siebie patrząc w lustro? Czy rzadko, o ile w ogóle, jesteś zadowolona ze swojego wyglądu?
  16. Czy jesteś skrępowana lub zawstydzona tym, jak wyglądasz?
  17. Czy masz zaburzenia odżywiania typu: kompulsywne jedzenie, objadanie się słodyczami, przeczyszczanie się środkami chemicznymi, częste diety i głodówki lub anoreksję?
  18. Czy musisz pić alkohol lub zażywać inne substancje, aby czuć się komfortowo lub mniej skrępowana w towarzystwie?
  19. Czy zawodzisz w dbaniu o siebie, stosując złą dietę, niewystarczającą ilość snu, nie ćwicząc lub przetrenowując się?
  20. Czy masz tendencję do autodestrukcji przez palenie papierosów, nadużywanie alkoholu lub narkotyków, lub nadmierną prędkość podczas jazdy samochodem?
  21. Czy kiedykolwiek celowo się zraniłaś albo zrobiłaś sobie inną krzywdę?

Jeżeli odpowiedziałaś TAK, na co najmniej 5 pytań, jest to wyraźny znak, że czas zacząć pracę nad budową poczucia własnej wartości. Teraz widzisz czarno na białym, że twoje myśli są surowe, jesteś wobec siebie krytyczna, co na pewno nie jest wspierające.

Jeśli sama o siebie nie zadbasz, to nie będziesz w stanie doceniać partnera, który będzie cię szanował bardziej, niż ty siebie. Będąc w związku z człowiekiem, który zna swoją wartość, osoba niepewna swojej ważności może podświadomie dążyć, do zniszczenia tegoż związku.

To, co i jak o sobie myślimy, ma fundamenty w naszym dzieciństwie, w pierwszych latach, kiedy stawałyśmy się samodzielnymi jednostkami. Każde dziecko rodzi się z przekonaniem, że jest wartościowe i ważne, dopiero kolejne lata życia, a raczej ludzie, z którymi przebywamy, pozbawiają nas tego przekonania.

W drodze do zmian pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że potrzebujesz coś poprawić w swoim życiu, żeby było ono bardziej satysfakcjonujące. Jako, że nie możemy zmieniać innych ludzi, to porządki zaczynamy od siebie. Mając w sobie wsparcie, czujemy się silniejsze i mamy więcej odwagi, by podejmować nowe wyzwania.

Czasem konieczna jest wymiana naszego otoczenia, bo może ono być dla nas toksyczne. Odwagi do radykalnych poprawek nabieramy dopiero, jak wzmocnimy siebie. Życie jest naprawdę za krótkie, żeby dzielić je z ludźmi, którzy nas nie kochają, nie są dla nas wsparciem, nie dają poczucia bezpieczeństwa.

Zadbaj o siebie w pierwszej kolejności, abyś miała siłę dążyć do wspaniałego życia.

Zostaw Komentarz