with Brak komentarzy

Każde działanie ma wpływ na nasze życie, dopiero jego brak, doprowadza do stagnacji

Próbując wprowadzać zmiany do własnego życia, możemy mieć wrażenie, że nic się nie zmienia. Możemy czuć, że wszystko dzieje się, jak gdyby poza nami. Możemy zrzucić z siebie odpowiedzialność za nas samych, poprzez wmówienie sobie, że nic nie da się zrobić, bo podjęte działania i tak nie przyniosą rezultatów. Im więcej w życiu spotyka nas przykrych zdarzeń, tym trudniej możemy odczuwać swoją sprawczość, na zaistniałe sytuacje.

Widziałaś kiedyś przywiązaną na łańcuchu krowę, która pasła się na łące? Gdyby krowa chciała, to spokojnie mogłaby uwolnić się z owego łańcucha, bo ma na tyle siły. Jednak zwierzęta szkoli się od dziecka, że nie ma sensu się wyrywać, bo i tak człowiek ma nad nimi władzę. Z ludźmi jest podobnie, gdybyśmy chciały wprowadzić zmiany, to możemy to zrobić. Jednak wyuczona zazwyczaj w dzieciństwie bezradność sprawia, że nie mamy wiary w siebie i swoje możliwości. Poddajemy się, jeszcze zanim zaczynamy coś robić.

Na Facebook utworzyłam fanpage: "Joanna Łagan - Be Brave Create Your Own World". Jeżeli masz ochotę przyłącz się do mnie, razem będziemy zmieniać świat.

Co myślisz o wyuczonej bezradności? Może zauważasz u siebie, że nie podejmujesz działań, właśnie z myślą, że nie mają one sensu, bo i tak się nic nie zmieni?

Zostaw Komentarz