Zaczynając pracę nad własnym umysłem i zmianą życia, warto zacząć od zadania sobie, odpowiednich pytań. Czasem krążą nam w głowie znaki zapytania, ale jeżeli nie jesteśmy jeszcze gotowi, żeby na nie odpowiadać, to nie poświęcamy im czasu. Szereg ludzi nawet boi się, pozostawać sam na sam, ze swoimi myślami.
Do wielu rzeczy trzeba „dojrzeć”, każdy z nas ma w swoim życiu, jakąś ścieżkę do pokonania. Idąc naszą drogą, przeżywamy mnóstwo zdarzeń, odczuwamy dobre i złe emocje, czasem zdarza się trauma. Nie możemy zrozumieć drugiego człowieka, jeżeli nie przeżyliśmy tego, co on. Nawet, kiedy doświadczamy podobnych zdarzeń, nadal nie mamy pozostałych doświadczeń, drugiej osoby.
Role społeczne – nie musisz się do nich dostosowywać
Otoczenie pisze nam scenariusze roli społecznych, bycia żoną, matką, bizneswoman. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że to my same, możemy zadecydować jak chcemy żyć. Nie trzeba się dopasowywać do schematów innych ludzi, można wytworzyć swój własny. Jeżeli nie ugniesz się przed presją większości, to sama będziesz decydować o sobie.
Każdej z nas potrzebne jest przeświadczenie, że czas, który spędzamy na tej planecie, jest sensownie i radośnie wykorzystywany. Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, jakie masz cele, co chciałabyś robić, to nie widzisz sensu działania i w ogóle, wszelakich chęci Ci brakuje. Człowiek, jako istota społeczna, potrzebuje czuć, że jest potrzebny, że jest częścią czegoś większego.
Inwestuj w siebie – takich rodziców potrzebują przyszłe pokolenia
Człowiek, który wciąż rozwija swój umysł, nigdy się nie starzeje. Niesamowite pasje, możemy znaleźć w każdym wieku, nigdy nie jest za późno, żeby spełnić marzenia. Dzieci obserwują rodziców, jeżeli widzą, że matka jest przepracowana obowiązkami rodzinnymi, zaczynają myśleć, że poświęcenie jest czymś normalnym w rodzicielstwie.
Nawet mając rodzinę, nie powinnyśmy czuć, że poświęcamy siebie dla nich. Warto tak przeorganizować życie, żeby każdy członek ogniska domowego, był w nim szczęśliwy. Podział obowiązków powinien obejmować dzieci, w zależności od wieku, możliwości i upodobań. To my wychowujemy przyszłe pokolenia, które uczą się na naszym przykładzie, a nie na tym, co mówimy.
Pytania o naszą tożsamość:
Kto i w jaki sposób cię ukształtował?
Czy zostałaś wychowana przez oboje rodziców, przez samotnego rodzica, rodzinę zastępczą, a może wychowałaś się w placówce opiekuńczej? Zawsze w naszym życiu są ludzie, którzy wpłynęli na nasze wybory. Myślałaś kiedyś, kto i w jakim zakresie wpłynął na twoje? Od kogo masz poglądy, przekonania, a może już zaczynasz budować swoje własne, świadome wartości?
W czym jesteś naprawdę dobra, co wychodzi Ci najlepiej?
Czasem robimy coś naprawdę dobrze, ale wydaje nam się to, po prostu przeciętne. Warto spojrzeć na siebie łaskawym okiem i zacząć zauważać swoje talenty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma wyjątkowy dar, który widzą wszyscy inni, ale nie oni sami.
Pytania odnośnie teraźniejszości:
Co osiągnęłam w swoim życiu, z czego jestem naprawdę dumna?
Pomyśl, co w twoim życiu jest najważniejsze, co najlepszego stworzyłaś, co sprawiło, że czujesz w sobie dumę? Czy w twoim życiu liczy się rodzina, praca, dom, a może podróże i wolność? Zastanów się głęboko, bo to wcale nie proste pytanie. Możesz zrobić sobie ćwiczenie: „Hierarchia życiowych wartości, co jest dla Ciebie najważniejsze?”.
Czy jest coś, co chciałabym zmienić, w tym momencie mojego życia?
Są rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale jest też wiele takich, które możemy zmienić. Czasem nie jest łatwo wprowadzać poprawki, jednak można to zrobić, a wręcz trzeba, żeby lepiej żyć. Nie jesteśmy na tej planecie za karę, to my same, tworzymy swój świat i warto o tym pamiętać.
Pytania o największe pragnienia:
Na twoim koncie pojawia się sto milionów złotych, co robisz?
Wyobraź sobie, że masz obecnie nieograniczone zasoby finansowe. Co zrobiłabyś w pierwszej kolejności, w jaki sposób pokierowała swoim życiem, gdyby pieniądze Cię nie blokowały? Czy zmieniałabyś miejsce zamieszkania, partnera, ludzi, z którymi przebywasz? A może wyruszyłabyś w podróż dookoła świata?
Gdybyś mogła pozbyć się strachu to, na co byś się odważyła?
Strach, to nasz największy wróg, bo to on, odbiera nam nadzieję, przeszkadza w logicznym myśleniu i powstrzymuje, przed podjęciem działań. Gdybyś się nie bała, że poniesiesz porażkę to, czego byś spróbowała, jakie marzenie byś spełniła?
Jaką pierwszą przeszkodę usunęłabyś z życia, gdybyś miała taką możliwość?
Zdarza się, że jest coś, co uniemożliwia nam realizację planów, coś lub ktoś, kto nam przeszkadza. Myślałaś kiedyś o tym, czy w twoim otoczeniu jest coś takiego, co można by było wyeliminować? Czy gdybyś potrafiła usunąć tę przeszkodę, to dalsze kroki mogłyby, okazać się łatwiejsze?
Co mogę zrobić teraz?
Co możesz zrobić, jako pierwsze, żeby zacząć zmiany? Z czego warto zrezygnować, żeby mieć czas na coś innego?
Doba dla każdego człowieka, ma tylko 24 godziny. Większość z nas uważa, że nie mamy wystarczająco dużo czasu, żeby zrobić wszystko, co sobie zaplanowałyśmy. My ludzie, a zwłaszcza my kobiety, lubimy narzucać na siebie, olbrzymie ilości zadań. Prawda jest jednak taka, że lepiej robić coś małymi krokami, ale nieustannie, niż dużo rzeczy na raz, ale szybko rezygnując.
Nowe nawyki buduje się stopniowo, każdego dnia po trochu, z czasem dodając coś jeszcze. Na początku są to zmiany malutkie, ledwie widoczne, ale z czasem, zaczynamy widzieć efekty. Kiedy usiądziesz sama w ciszy i spokoju, zastanowisz się, co jest dla Ciebie w życiu ważne, możesz doświadczyć olśnienia.
Przez nadmiar bodźców, jakie są nam ciągle dostarczane przez media, social media i inne tego typu twory, nie mamy czasu, żeby połączyć się ze sobą. Dni uciekają nam przez palce, a te dni to miesiące i lata. Wciąż przekładamy wiele rzeczy na później, a potem okazuje się, że nie spełniłyśmy marzeń, bo czekałyśmy na dobry moment.
Dobry moment na zmianę nigdy nie nadchodzi, jesteśmy zmuszane przez życie do zmian. Gdyby w świecie nic się nie działo, to nasz umysł zajmowałby się tylko, utrzymywaniem nas przy życiu. Mamy wolną wolę i warto z niej skorzystać, by żyć każdego dnia i czuć, że żyjemy w pełni.
Zostaw Komentarz