with Brak komentarzy

Dzieci marzą niemal każdego dnia wymyślają, co mogłyby robić w przyszłości. Kreatywność to coś, co posiada każda z nas, ale często wkraczając w dorosłość zapominamy, jakie jesteśmy zdolne. Wiele naszych talentów jest pomniejszanych przez rodziców i opiekunów, dla których nasze umiejętności są dziecinne lub niepotrzebne.

Ludzie, którzy nie potrafili zrealizować własnych marzeń, często krytykują pomysły innych. Jeżeli ktoś nie był w stanie spełnić swojego marzenia i się poddałaś, to myśli, że innym też się nie uda, ale to nie prawda. Zachęcam, żeby każda z nas dała sobie szansę, szukając inspiracji u tych, którym się udało, a nie wśród ludzi, którzy nie byli na tyle wytrwali, by dopiąć swego.

Napis: "You will do big things"

Strategia Walt Disney – Robert Dilts

Planowanie życia nie ważne czy osobistego, zawodowego czy biznesowego, zaczyna się od wizji. No chyba, że nie masz pomysłu na swoje życie i idziesz z tłumem. W naszym świecie jest wielu wizjonerów, marzycieli, którzy potrafią wymyślić niesamowite rzeczy, ale już niewielu, którzy mają odwagę i szansę by zrealizować swoje cele.

Robert Dilts opracował strategię na podstawie życiorysu Walta Disneya, znanego na całym świecie rysownika, producenta filmowego, scenarzystę i wielkiego marzyciela. Oczywiście możemy mieć różną opinię na temat twórcy Myszki Miki, ukrytych symboli w jego bajkach i przynależności do różnych organizacji. Tutaj zajmiemy się tylko sposobem jego działania.

Strategia Walta Disneya opiera się na podziale ról na Marzyciela, Realistę i Krytyka. Tymi trzema osobami jesteś ty sama! Warto zrobić notatki z wizualizacji każdej z powyższych ról. Każda z trzech postaci powinna zagościć w twojej głowie osobno, aby nie miały ze sobą kontaktu. Wiem, że dziwnie to brzmi, ale wyobraźnia potrafi zdziałać cuda, jeżeli dobrze ją wykorzystasz.

Oczami Marzyciela

Pomyśl, że na nowo masz nieograniczoną wyobraźnię dziecka, nic nie stoi na twojej drodze. Wyobraź sobie, że możesz dokonać wszystkiego, co byś chciała, tylko musisz wymyślić, czego tak naprawdę chcesz. Wbrew pozorom kreowanie marzeń wcale nie jest takie proste, bo każdy może sobie powiedzieć: „chcę mieć tyle kasy, żeby już nie musieć pracować”. To za mało.

Poświęć na to ćwiczenie sporo czasu, żebyś dokładnie z detalami była w stanie opisać, jak chciałabyś, żeby wyglądało twoje życie, gdzie chciałabyś mieszkać, gdzie pracować, co robić każdego dnia. Zmobilizuj swoją wyobraźnię do intensywnej pracy. Zapisz swoje wyobrażenia, albo nagraj siebie, jak o nich opowiadasz. Wybierz jeden obszar swojego życia, nie wszystko na raz.

Pytania, którymi możesz się sugerować:

  • O czym tak naprawdę marzysz?
  • Co chcesz osiągnąć?
  • Skąd wiesz, że właśnie tego chcesz?
  • Co się wydarzy, kiedy zrealizujesz marzenie?
  • Jak będziesz się czuć, gdy dokonasz „niemożliwego”?

Gdy już zakończysz swoje snucie wizji, postaraj się odpocząć, aby móc przyjąć inną rolę. To ważne, żeby całkowicie odciąć się od myślenia jak Marzycielka. Bądź pewna, że opisałaś dokładnie swoje marzenie, że na obecną chwilę, nie masz nic więcej do dodania.

Realistka, która stąpa mocno po ziemi

Drugą rolą, w jaką powinnaś się wcielić jest osoba, szukająca rozwiązań. Nie koncentruj się na wyszukiwaniu błędów, twój umysł powinien być w 100% skoncentrowany na rozwiązaniach. Najlepszym czasem na intensywne myślenie, jest pierwsze 90 minut, po tym jak się przebudzimy. Ważne, żeby nasze ciało i umysł, były wypoczęte.

W nowej roli tak samo ważne jest, byś zapisywała swoje myśli. Często wpadamy na wspaniałe pomysły, które wydaje się, że będziemy pamiętać, a jednak zapominamy. Nauka koncentracji na rozwiązywaniu problemów, może zdziałać dużo dobrego. Grunt to przełamywać złe schematy myślowe, aby ćwiczyć te dobre.

Każdy problem da się rozwiązać, jeżeli będziesz szukać sposobów. Wymyślając rozwiązania weź pod uwagę, że nie musisz sama wszystkiego zrobić. Są firmy i ludzie, którzy mogą ci pomóc. Nie bądź jak Zosia Samosia, naucz się szukać i prosić o pomoc. Owszem, niektóre usługi są drogie, ale na tym etapie nie martw się takimi rzeczami.

Najważniejsze żebyś przygotowała rozwiązania, znalazła przedsiębiorców, którzy mają umiejętności tobie potrzebne. Wiedziałaś, że twórca Apple, nie był wybitnym informatykiem? Steve Jobs miał pomysły, ale realizacją jego projektów zajmowali się inni ludzie. Nie trzeba być alfą i omegą, żeby osiągać swoje marzenia, ale trzeba szukać ludzi i rozwiązań.

Pytania, którymi możesz się sugerować:

  • Jakie zasoby i umiejętności już posiadasz?
  • Czego potrzebujesz się jeszcze nauczyć?
  • Kto lub jaka firma może Ci pomóc?
  • Ile będziesz potrzebować pieniędzy?
  • Co musisz zrobić, jako pierwsze?
  • Zapisz kolejne małe kroki, które zaprowadzą Cię do większego celu?
  • Ile czasu potrzebujesz, żeby zrealizować plan?
  • Kiedy będziesz wiedzieć, czy podejmowane działania przynoszą efekty?
  • Czy masz kogoś, kto mógłby oceniać efekty twojej pracy?
  • Do kogo możesz się zwrócić w razie wątpliwości?

Im więcej czasu poświęcisz na znajdowanie pomysłów realizacji swojego marzenia, tym szybciej nabierzesz pewności, że da się to zrobić. Nikt nie mówi, że będzie szybko, łatwo i przyjemnie, ale na pewno będzie warto.

Kobieta łapiąca gwiazdy

Krytyk, odwieczny prześladowca

Niemal każda kobieta ma w sobie wewnętrznego krytyka, jego zadaniem jest nas schronić. Niestety często, ten niepochlebny głos w naszej głowie, potrafi nam utrudnić życie. Krytyka potraktujmy jak naszego członka rodziny, który chce dobrze, więc wynajdzie dla ciebie powody, dla których twój plan się nie uda.

Nie chodzi o to żeby cię zniechęcić, ale o to, żebyś miała świadomość, że coś może pójść nie tak. Tylko w filmach bez większego trudu, główni bohaterowie odnoszą szybkie i spektakularne sukcesy. W rzeczywistym życiu, potrzeba czasu. Mistrz zawsze na początku swojej drogi jest tylko uczniem, ale wraz ze zdobywanym doświadczeniem zdobywa potrzebne umiejętności.

Tak samo jak w poprzednich rolach, i tym razem, stając się Krytykiem realizacji marzenia, oddaj się swojej wyobraźni. Zapisuj, co może się nie udać w twoim planie, gdzie widzisz jakieś luki albo niedociągnięcia. Przyłóż się do tego zadania, bo ono jest bardzo ważne. Szukaj słabych punktów Realistki i „utrzyj jej nosa”.

Pytania, którymi możesz się sugerować:

  • Czego brakuje w planie Realistki?
  • Gdzie widzisz luki, niedociągnięcia?
  • Co lub kto może cię zawieść?
  • Czy jest ktoś, kto nie chce dopuścić, żebyś realizowała plan?
  • Co stracę, jeżeli nie osiągnę zamierzonego celu?
  • Skąd wezmę pieniądze?
  • Jaki negatywny wpływ na moje życie może mieć mój sukces?

Jak już będziesz mieć pełną listę, stworzoną przez Krytyka, to wróć do roli Realistki. Zawsze można coś zmodyfikować, zmienić, pominąć, dodać, ważne, żeby szukać rozwiązań. Jeśli jest coś, co cię „przerasta”, poszukaj specjalisty w danej dziedzinie. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że zainwestowane pieniądze, bardzo szybko ci się zwrócą.

Inwestowanie w siebie, w spełnianie swoich wizji, realizację własnych marzeń, sprawia, że jesteśmy szczęśliwe. Dając sobie pozwolenie na realizację własnych pomysłów, uczysz się, że możesz sobie ufać. Owszem, jest prawdopodobieństwo, że ci się nie uda, ale właśnie Strategia Walta Disneya ma je zmniejszyć.

Życie szybko mija, młodość też nie trwa wiecznie. Ludzie w większości żyją w strachu, martwią się, żeby przetrwać. A na naszej planecie jest tak pięknie, można tyle zobaczyć, poczuć, zasmakować. Strach zawsze będzie z nami, ale warto go oswajać, by żyć w pełni. Pozwól sobie na odwagę realizacji marzenia, zamiast tylko o tym śnić.

Co myślisz o Strategii Walta Disneya, ma ona dla ciebie sens?Jeżeli podoba ci się tam metoda, to sprawdź także Strategię Vonneguta.

Zostaw Komentarz